دلایل عمدی بودن حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران


مصاحبه با شهید سرتیپ منصور ستاری فرمانده وقت نیروی هوایی
8891 بازدید
آمریکا سرنگونی هواپیمای مسافر بری شهید ستاری

دلایل عمدی بودن حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران

شهید ستاری: ما به شدت معتقدیم این کار عمداً انجام گرفته و جنایت بی پاسخ باقی نمی ماند

اشاره: سرتیپ منصور ستاری فرمانده وقت نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 13 تیرماه 1367 و در مصاحبه با خبرنگاران به شرح دلایل عمدی بودن حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس پرداخت، که متن این مصاحبه به حضورتان تقدیم می گردد:

فرمانده نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری کاملاً عمدی بوده و پاسخ مناسب آن به آمریکا داده خواهد شد.

تیمسار سرتیپ منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ایران با اشاره به سخنان ریگان که شب گذشته گفته بود ما در مورد این حادثه دست به یک اقدام دفاعی شایسته و مناسب زده ایم، گفت: دیشب رئیس جمهوری امریکا و رئیس ستاد نیروهای مسلح ارتش آمریکا حرف هائی زدند که تمام آن ضد و نقیض است.

وی افزود: این هواپیما اولین و آخرین پروازی نبوده که از یک فرودگاه بین المللی بلند شده و در یک راه هوائی بین المللی پرواز می کند. ما در هفته از تهران به دوبی سه پرواز با ساعت های کاملاً مشخص داریم، و از شیراز به دوبی شش پرواز و از بندرعباس به دوبی پنج پرواز و علاوه بر آن پروازهای مختلف دیگری که ساعات حرکت آن کاملاً مشخص است، به دوحه، شارجه و ابوظبی نیز پروازهایی داریم. چرا امریکائی ها که اینهمه مدت آنجا بوده اند و همه این پروازها را دیده اند و راههای بین المللی را کاملاً می شناسند، به دروغ می گویند که اشتباه کردند.

وی افزود: آخرین «نوتام» یعنی دستور پرواز بین المللی که از جمهوری اسلامی در سال ۱۹۸۸ بود دو راه پروازی را آن هم در داخل خلیج فارس به علت استفاده عراق جهت حمله به منابع ایران منطقه جنگی اعلام کرد آن هم تا غرب جزیره «سیری». منطقه تنگه هرمز و بندرعباس را حتی بیمه گذاران بین المللی منطقه غیر جنگی می دانند.

فرمانده نیروی هوائی با اشاره به این که آمریکائی ها اعلام کردند چهار دقیقه وقت شناسائی بیشتر ندارند گفت: ساعت ده و ده دقیقه هواپیما اجازه پرواز از برج فرودگاه را گرفته و ساعت ده و هفده دقیقه بلند شده و در راه بین المللی به سمت مقصد به پرواز درآمده و ده و بیست و چهار دقیقه با دو موشک راداری از رزم ناو «وینسنس» امریکائی مورد حمله قرار گرفته است. پس امریکائی ها چهارده دقیقه وقت شناسائی داشتند. البته ما زمان را بیش از اینها می دانیم، زیرا امریکائیها می توانند حتی از زمانی که خلبان اجازه روشن کردن موتور را از برج می گیرد بفهمند که هواپیما مسافربری است .

وی با اشاره به مصاحبه دیشب دریاسالار «ویلیام کراو» رئیس ستاد نیروهای مسلح ارتش آمریکا، گفت: او می گوید ما در شناسایی هواپیما اشتباه کردیم، اما در هواپیمای غیر نظامی راداری بنام رادار شناسائی وجود دارد و حالتی از این رادار موسوم به «سی چارلی» است که مختص هواپیماهای غیر نظامی است، یعنی هواپیماها از هنگام خیزش این رادار را روشن می کنند و این فرستنده به هر ارگان نظامی و غیر نظامی در جهان که به رادار مجهز باشد اعلام می کنند که هواپیمای غیر نظامی است. اضافه بر این بلااستثناء دستگاه رادار شناسائی دائماً ارتفاع هواپیما را با دقت ده پا تحویل واحد زمینی می دهد و این رادار به مدت 15 دقیقه روشن بوده است به ترتیبی که از روی باند پروازی هم می شود رادار آن را گرفت.

وی در مورد مسأله دوم که آمریکائی ها اعلام کردند آنرا با اف 14 اشتباه گرفته اند، گفت: فقط یک راه وجود دارد و آن هم ارتباط  شنود است و آمریکائی ها همه این کارها را می کنند، یعنی تمام رادارهای ما را می گیرند. سیستم های الکترونیکی هواپیماهای مسافربری با هواپیماهای جنگی فرق دارد و امریکائی ها بلااستثناء به این چیزها گوش می کنند. از طرفی اندازه بازتاب راداری یک هواپیمای غول پیکر با ۳۰۰ مسافر با بازتاب یک هواپیمای شکاری قابل تشخیص است.

وی همچنین گفت نوع مانور اوج گیری خود یک نشانه بزرگ دیگر از تشخیص هواپیمای مسافربری با جنگی است. یک هواپیمای مسافربری برای مانورهای گوناگون طراحی نشده و اوج گیری آن هم بسیار آرام است. هر کس آشنا به رادار باشد برایش فرق بین این دو واضح است.

فرمانده نیروی هوائی همچنین در مورد سخنان ویلیام کراو که گفته است هواپیما خارج از راه بین المللی پرواز می کرده گفت: اولاً این پرواز اول ما نبوده و در ثانی لاشه هواپیما در جائی افتاده که راه هوائی بین المللی درست بالای آن است.

وی در مورد چهار دقیقه وقتی که آمریکائی ها برای شناسانی اعلام کردند، گفت: شش تا ده ثانیه بیشتر وقت لازم نیست به خصوص با رادارهائی که روی این رزم ناوها وجود دارد و هیچ استانداردی در جهان برای چهار دقیقه وجود ندارد.

وی همچنین در مورد این مطلب که هواپیما با سرعت زیاد و در ارتفاع پائین حرکت می کرده است گفت: هواپیما با چهارده هزار پا به دوبی می رود و هواپیما در حال اوج گیری به سوی چهارده هزارپا بوده است. از سوی دیگر سرعت آن در اصطلاح نظامی نمی تواند زیاد باشد. سرعت در عرف نظامی چسبیده به سرعت صوت است.

فرمانده نیروی هوائی همچنین راجع به سخنان رئیس ستاد نیروهای مسلح آمریکا که گفته بود کسی که منطقه را منطقه جنگی اعلام می کند و در این منطقه هواپیمای غیر نظامی را به پرواز درمی آورد باید منتظر این ریسک ها باشد، گفت: اول باید ثابت کند که این منطقه یک منطقه جنگی است. چه کسی در دنیا این منطقه را منطقه جنگی اعلام کرده است. امروز بیمه گذاران بین المللی حتی آب های این منطقه را نظامی و جنگی نمی دانند. آن ها می توانند این مسأله را از لویدز لندن بپرسند.

فرمانده نیروی هوائی با اشاره به اعتراف آمریکا در اشتباه شناسایی گفت: هرچند ما به این مسأله اصلاً اعتقادی نداریم و آنرا کاملاً عمدی می دانیم، لیکن به تمام کشورها هشدار می دهیم اگر هم اشتباه باشد ممکن است دامنگیر آنها هم بشود.

وی در خاتمه تأکید کرد ما به عنوان نیروی هوایی در آن هنگام هیچ فعالیت پروازی نداشتیم و هیچ جنگنده شکاری از ما آنجا پروازی نداشته است. فرمانده نیروی هوایی در مورد این که یک نفر در پاریس گفته است که موشک حرارتی بوده است، احتمالاً برای یک هواپیمای شکاری شلیک شده و چون حرارت موتور هواپیمای ایرباس زیاد است موشک منحرف شده و به هواپیمای مسافربری خورده است، گفت: اولاً هیچ هواپیمای شکاری از ما در آسمان نبوده، ثانیاً روی ناوها چنین موشکی وجود ندارد.

وی در خاتمه اضافه کرد چطور می شود این ناوگان با این عظمت حرکت 16 فروند شکاری عراق را که در ارتفاع پائین و با سرعت زیاد حرکت می کنند، در پناه خود هدایت می کنند تا به منطقه لارک در تنگه هرمز حمله کنند و این اقدام خصمانه تلقی نگردد، اما هواپیمای مسافربری، جنگی و خصمانه محسوب می شود. ما به شدت معتقدیم این کار عمداً انجام گرفته و جنایت بی پاسخ باقی نمی ماند.


روزنامه کیهان 13 تیرماه 1367