دانشجویان مستقر در سفارت امریکا: شاه را زنده می‌ خواهیم


دانشجویان مستقر در سفارت امریکا: شاه را زنده می‌ خواهیم

اشاره:

بعد از تسخیر سفارت امریکا توسط «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام»، دانشجویان مذکور برای اعلام اهداف و مواضع خود، در مصاحبه‌های متعدد مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی با شرکت خبرنگاران داخلی و خارجی شرکت کرده و پیام خود را به مردم ایران و جهان میرساندند. متنی که در ذیل به حضورتان تقدیم می گردد، مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان مستقر در سفارت در تاریخ 17 آبان 1358 می باشد که در آن سه تن از دانشجویان ضمن پاسخ به سؤالات خبرنگاران، مقدار زیادی از وسایل و لوازم جاسوسی و مخابراتی سفارتخانه را به آنان نشان دادند:

***

- شرط آزادی گروگانها تحویل شاه مخلوع است

- چنانچه شاه مخلوع توسط آمریکا کشته شود، باز مسأله عوض نمی شود

- انقلابی‌ترین عملی که ما به آن اعتقاد داریم، همین قاطعیت و در راه امام بودن است

- آمریکا با این اقدام ما در بن‌بست افتاده و هر اقدامی به عمل آورد، کاری کور و بی نتیجه است 

 

در آغاز این مصاحبه که ساعت 17/15 بعداز ظهر پنجشنبه گذشته[17 آبان 1358] شروع شد، یکی از دانشجویان به مسأله اسناد و مدارک بدست آمده اشاره کرد و گفت: در اسناد و مدارکی که بدست آورده ایم، تعدادی اسم مربوط به عوامل سیا و ساواک منحله وجود دارد که پس از بررسی کافی روی آنها، اعلام خواهد شد و به قضاوت مردم گذاشته میشود. اسامی موجود در این اسناد بیشتر مربوط به روشنفکرانی است که با سفارتخانه در ارتباط بوده‌اند و همچنین تعدادی از مأموران ساواک که با سفارتخانه همکاری میکرده اند. یکی از اسنادی که در روزنامه ها چاپ شده مربوط به چگونگی آوردن شاه از مکزیک به آمریکا بود که توسط کاردار فراری سفارت و یکی دیگر از اعضای «سیا» در آمریکا تهیه شده بود. سخنگوی دانشجویان در ادامه صحبتهایش گفت: سند دیگری بدست ما افتاده است که مربوط به یک طرح مخابراتی گسترده در سطح منطقه است. این طرح در زمینه کارهای اجرائی و اطلاعاتی روی دستگاههای مخابراتی و الکترونیکی در مخابرات توسط «سی – ای – او» زیر نظر نیروی هوائی آمریکا و پنتاگون با بودجه‌ای معادل یک بیلیون[=میلیارد] دلار توسط «ای – بی – اکس» بوده که در شرف انجام بوده است. این طرح قبل از انقلاب تهیه شده و قرار بوده که منطقه را زیر پوشش قرار دهد.

سخنگوی دانشجویان در خصوص وضع گروگانها گفت: گروگانهائی که در اختیار ما هستند، وضع خوبی دارند و رفتار ما با آنها، رفتاری انسانی است. از نظر بهداشت و تغذیه کمبودی ندارند و خودشان هم به این مسأله اذعان دارند. امروز صبح یک طبیب از طرف صلیب سرخ بین‌المللی به اینجا آمد و گروگانها را از نظر بهداشت و درمان مورد معاینه قرارداد. ما از گروگانها عکسهائی تهیه کرده‌ایم که تمام آنها در وضع خوبی بسر میبرند و برخلاف آنچه که شایع کرده‌اند، نه تنها چشمهایشان بسته نیست، بلکه روی تختخواب یا زمین و مبل نشسته‌اند و از کُتبی که مورد علاقه‌شان بوده است استفاده می کنند. رضایت آنان از وضعی که دارند از زبان خودشان روی نواری ضبط شده که در صورت لزوم در اختیار خبرنگاران خارجی گذاشته خواهد شد. مسأله بسته بودن چشم آنها مطرح نیست و فقط موقعی که روز اول آنها را دستگیر کردیم، برای اینکه آنها را از محوطه سفارت به جای امنی ببریم چشمهایشان را بستیم و پس از آن همانطور که گفتم، اکنون آزادانه در جائی که برایشان در نظر گرفته‌ایم، بسر میبرند و بشدت از آنها مراقبت میشود.

در این مورد که چرا گروگانها را به خبرنگاران نشان نمی دهیم، این به این دلیل است که فعلاً مصلحت نمی بینیم، به موقع اینکار را خواهیم کرد. یکی دیگر از دانشجویان در پاسخ سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر مسأله مذاکره یا میانجیگری گفت: شرط آزادی گروگانها تحویل شاه مخلوع است. اگر شاه به ایران تحویل شود، گروگانها آزاد خواهند شد. چنانچه شاه مخلوع توسط آمریکا کشته شود، باز مسأله عوض نمی شود. خواست ما در اختیار داشتن شاه بطور زنده است. ما شاه را زنده از آمریکا میخواهیم. چنانچه آمریکا شاه را از بین ببرد، کینه ای همیشگی در قلب ملّت ایران باقی میگذارد. دانشجویان سپس به مسأله میانجگیری فلسطین اشاره کردند و گفتند: با سازمان آزادیبخش فلسطین تماسی نگرفته ایم. نظری که برادر یاسر عرفات ایراد کرده، نظری است شخصی که مربوط به خود ایشان است. نظر ما، نظر امام است. مذاکره سیاسی را نمی پذیریم، ولو از طرف فلسطینی ها باشد. ما از برادران فلسطینی هم میخواهیم که مبارزه‌شان را به خط امام بکشانند و مذاکرات سیاسی را مستمسک قرار ندهند. در پاسخ این سئوال که ما با شورای انقلاب مذاکره میکنیم یا نه، باز هم تکرار میکنیم، ما حاضر به مذاکره نیستیم، و حرفمان همان است که قبلاً تکرار کرده‌ایم. استرداد شاه مخلوع توسط آمریکا.

مسأله گروگان‌گیری و خواست استرداد شاه یک عمل ماجراجویانه یا قصاص نیست. این عمل، عملی عام است که توده مردم هم آنرا میخواهند. عمل ما و خواست ما تحقق جامعه اسلامی و انسانی است. ما میخواهیم یک انقلاب جهانی کرده باشیم و به جائی برسیم که مستضعفین به حاکمیت برسند. مسأله شاه بعنوان فردی که 35 سال خون این ملت را مکیده و اموال آنها را به غارت برده است، برای ما مهم است. هرگونه حرکتی مانند مذاکره، سازش، وساطت یا عملی نظیر اینها، نوعی خدشه وارد کردن بر انقلابمان است. ما در جهت امام و در راه امام گام برمیداریم. همانگونه که خواست امام تحقّق آرمانهای مردم است، ما نیز میخواهیم که مردم از زیر بار ستم و سلطه امپریالیسم، بویژه آمریکا نجات یابند و به آسودگی زندگی کنند. وقتی مبارزه امام علیه استثمار و استبداد و استعمار است، این طبیعی است که ما نیز چنین موضعی داشته باشیم.

میانجیگری و وساطت مفهومی ندارد، مگر سیاستمداران کهنه‌کار بارها مراجعه نکرده‌اند و خواستار سیاست مسالمت‌آمیز نشده‌اند. این مسایل از نظر ما مطرح نیست. هدف و درک عملی که در پی آن مطرح می شود، مورد نظر ماست.

سخنگوی دانشجویان در پاسخ یکی دیگر از سؤالات مطرح شده از سوی خبرنگاران در مورد شورای انقلاب و تغییر خط مشی آن در زمینه‌ای خلاف آنچه که تاکنون داشته است، گفت: راه انقلاب ما، راه مبارزه با امپریالیسم و خاصه آمریکاست. توده مردم نیز این مسأله را میداند و از ابتدائی که مبارزه و انقلاب علیه رژیم سابق را آغاز کردند، مسأله مبارزه با آمریکا را در رأس کارهایشان قرار داده بودند و امروز هم پس از تسخیر این جاسوس‌خانه به دنبال ما آمده‌اند و پشتیبانی خودشان را اعلام داشته‌اند. شورای انقلاب هم ناچار است در جهت خواست مردم گام بردارد و چنانچه به راهی برود که خلاف راه مردم باشد، به سرنوشت دولت دچار خواهد شد. نظر توده مردم قطع رابطه با آمریکا و بازپس گرفتن شاه مخلوع است، پس شورای انقلاب هم باید بهمین ترتیب عمل کند.

آمریکا به خوبی آگاه است که اگر شاه مخلوع را به ایران تحویل ندهد، حرکتی است که مستقیماً به ضررش تمام می شود. آمریکا همواره تلاش کرده است که انقلاب ما را به بیراهه بکشاند و آن را سرکوب سازد. علیرغم این همه تلاش و فعالیت برای از بین بردن انقلابمان، آمریکا موفق نشده و تاکنون نتوانسته است که میان طبقات بهم فشرده ما تفرقه ایجاد کند. حرکتی که ما در پیش گرفته‌ایم حرکتی است که امام نیز طی میکند و هدف از ادامه این راه و حرکت، زنده نگهداشتن اسلام است. آمریکا ناچار است مکتب اسلام و ملت مسلمان ایران را بپذیرد و شاه را تحویل دهد. اگر هر اقدام دیگری به جز تحویل شاه انجام دهد، صد درصد ضرر میکند.

انقلابی‌ترین عملی که ما به آن اعتقاد داریم، همین قاطعیت و در راه امام بودن است. شیوه و تاکتیک ما عدم مذاکره با هر مقام یا ارگانی است. همانطور که برادر یاسر عرفات گفته است، دست آمریکا باید از تمام منطقه کوتاه شود و تا این عمل صورت نگیرد، منطقه آرام نمی گیرد، ما هم معتقدیم که باید ریشه آمریکا را از جا بکنیم و توطئه و جاسوسی علیه خلقهای مستضعف جهان را برای همیشه از میان برداریم. خلق مبارز ما از همان آغاز انقلاب، در تمام راهپیمائی‌ها و تظاهراتشان مبارزه با شاه و سرنگونی رژیم منحط شاهنشاهی بود و در کنارش کوتاه شدن دست آمریکا، شعاری که ما میدادیم شعاری بود که سرنگونی رژیم را می خواستیم. ما هرگز نمی گفتیم که شاه باشد ولی دیکتاتوری نکند، ما میگفتیم مرگ بر شاه و شاه را نمی خواستیم. امام هم همین را میخواست و هرجا که بود و هر پیام و اطلاعیه‌ای هم که صادر میکرد، میگفت که شاه باید برود. بنابراین حالا هم ما میخواهیم که شاه به ایران بازگردانده شود و این چیزی است که حقّمان است و آمریکا ناچار است در برابر خواسته ما تسلیم شود. در خصوص اسناد و مدارک بدست آمده همانطور که توضیح دادیم، بعداً به آگاهی ملّت قهرمان ایران میرسد و سپس در اختیار امام قرار می گیرد. جزئیات یکی دو تا از اسناد را قبلاً به روزنامه‌ها داده ایم و بقیه را هم پس از بررسی و ترجمه به آگاهی همگان میرسانیم. ما معتقدیم که ملت باید همه چیز را بداند و این حق آنهاست که از همه مطالب و مسایل آگاهی داشته باشند. یکی دیگر از دانشجویان در جمع خبرنگاران و در پاسخ سئوال یکی از آنها در زمینه ارتباط دانشجویان و تشکل آنان گفت: ما دانشجویان پیرو خط امام، دانشجویانی هستیم که ارتباط فکری و عقیدتی داشته‌ایم، قبل و بعد از انقلاب هم با هم کار می کرده ایم و همیشه در راه انقلاب و در جهت به ثمر رسیدن آن، اقدامات و برنامه‌هائی انجام داده‌ایم که اغلب با استقبال مردم نیز روبرو بوده است. برپائی نمازهای وحدت و برگزاری روزه‌های سیاسی از این جمله اند.

سخنگوی دانشجویان در پاسخ سئوال یکی دیگر از خبرنگاران در زمینه واکنش یا واکنش‌های آینده آمریکا نسبت به اشغال سفارتخانه‌اش، گفت: آمریکا ممکن است خیلی کارها بکند، ولی هر عمل یا اقدامی که انجام دهد به ضررش تمام میشود. هر یک از این اقدامات میتواند نقطه ضعفی برای آمریکا باشد. آمریکا بی‌شک مداخله نظامی نمی کند که این تجربه را قبلاً در ویتنام بدست آورده است. موضوع کاردار سفارتخانه که اکنون فراری است، با اعلامیه‌ای که انتشار داده ایم حل شده است. براساس این اطلاعیه کاردار سفارت هرجا که باشد از نظر ما گروگان است و ما او را گروگان خود میدانیم. ما اطلاع داریم که کاردار فراری سفارت در وزارت امورخارجه بسر میبرد. ما بهمین منظور هیأتی را به وزارت امورخارجه فرستاده‌ایم و از او مراقبت میشود. اساس کار آمریکا از ابتدا تا امروز اهانت به مستضعفین و نادیده گرفتن انقلاب خونین و اسلامی ملت ایران بوده و هست. او جز غارت اموال مردم جهان کار دیگری ندارد. آمریکا با این اقدام ما اکنون در بن‌بست افتاده و هر اقدامی بعمل آورد، کاری کور و بی نتیجه است. کاری که ما می کنیم و اقدامی که ما کرده ایم، وظیفه ای بوده که انجام داده‌ایم و این وظیفه را تحوّل درونی و روانی ملّت میخوانیم. ترکیب شورای انقلاب از نظر ما هر چه باشد به هرحال باید در جهت خواست ملت باشد، عمل انقلابی شورای انقلاب مهم و مطرح است و ترکیب آن به هرحال هرچه باشد، باید در برگیرنده خواست تمامی مردم باشد.

دانشجویان شرکت کننده در مصاحبه مطبوعاتی پس از پایان دادن به پرسشهای خبرنگاران مقدار زیادی از آلات و وسایل بدست آمده در سفارتخانه را که در امر جاسوسی مورد استفاده قرار می گرفته اند به معرض تماشای خبرنگاران قرار دادند و در اطراف آن توضیحاتی دادند.

وسایل و لوازم بدست آمده در جاسوس‌خانه آمریکا به این شرح است:

1- جلیقه ضد گلوله به انواع مختلف که وجودش در سفارتخانه جای خیلی حرف دارد.

۲- دستگاه مجهز فرستنده گیرنده از نوع عالی ترین انواع گیرنده‌ها و فرستنده‌ها.

3- انواع فرستنده‌های کوچک و بزرگ با طرز کار دقیق.

4- انواع وسایل فرستنده و گیرنده در اندازه‌های مختلف که قابل نصب در آستین لباس، زیرلباس، لای موی سر و غیره بوده است و گیره گیرنده‌اش بعنوان گیره کراوات از آن استفاده میشده است.

5- مقادیر زیادی کپسول‌های گازهای سمّی که در جریان انقلاب نیز به کار برده میشده است.

6- باطری‌های بسیار کوچک و قوی که قدرت خیلی زیادی دارند و قادرند پیچیده‌ترین دستگاههای مخابراتی و فرستنده و گیرنده را به کار اندازند.

7- دستگاه مخصوص ظاهر کننده مطالب و موضوعاتی که بصورت نامرئی نوشته شده اند.

8- ردیاب آهنی که برای بازرسی بدنی مراجعین به سفارت مورد استفاده قرار میگرفته و چنانچه کسی شیئی فلزی به همراه داشته باشد، این دستگاه قادر است از فاصله ۲۰ سانتیمتری وجود شیئی را مشخص نماید.

9- دستبندهای پلاستیکی که چنانچه دستها با آن بسته شود به هیچوجه قابل باز شدن نیست، مگر به کمک قیچی مخصوص که باید بریده شود. از این دستبندها مأموران ساواک استفاده می کرده اند.

10- دستگاه و وسایل انگشت نگاری.

11- تعداد زیادی آنتن‌های مختلف که قابل نصب روی میز، اتومبیل، یا هرجای دیگری است.

۱۲-  محفظه ای برای نگهداری نوارهای کاست، اسناد و اوراق و مدارک و نوارهای کامپیوتری.

13- صفحات مخصوصی که نوارهای ضبط صوت و میکروفیلم و سایر مدارک را داخل آن قرارداده و مقدار زیادی از آنها را در دستگاه خُردکننده از بین برده‌اند.

14- عینک مخصوص جاسوسی مجهز به دستگاههای فرستنده و گیرنده.

15- چندین دستگاه بیسیم از نوع بیسیم‌های بدون صوت که با رمز کار میکنند.

همچنین یک دستگاه فولکس واگن که آرم صلیب سرخ دارد، بدست دانشجویان افتاده که در گوشه ای از محوطه سفارت پارک شده است. روی بدنه این آمبولانس جای گلوله دیده میشود و به نظر میرسد که در جریان اوج‌گیری انقلاب و روزهائی که جوانان کشورمان مورد اصابت گلوله‌های دژخیمان رژیم قرار می گرفته اند از این آمبولانس نیز به سوی مردم حق طلب تیراندازی میشده است. علاوه بر این داخل فولکس واگن نیز وسایل مخابراتی زیادی وجود داشته است. در ضمن در گوشه‌ای از حیاط سفارتخانه یک دستگاه مخابراتی ماکروویو موجود است که داخل اتاقکی کار گذاشته اند و سیمها و آنتن های آنرا در بالای اتاقک داخل یک گوی فلزی قرار داده اند و روی آن نوشته اند:«خطر تشعشع، نزدیک نشوید». اکنون این بر ملت قهرمان ایران است که قضاوت کنند، با توجه به وسایل بدست آمده، این مرکز سفارتخانه است یا جاسوس‌خانه؟


روزنامه کیهان؛ 19 آبان 1358