بازتاب جهانی نطق حسین مکی در مجلس شورای ملی درباره نحوه شناسایی دولت اسرائیل از طرف ایران

حسین مکی: شناسایی اسرائیل از طرف ایران با دادن رشوه بوده است


اشاره: ویلیام شوکراس در بخشی از کتاب «آخرین سفر شاه»، درباره شناسایی رژیم صهیونیستی از سوی دولت شاهنشاهی ایران می‌نویسد:«در ژوئیه ۱۹۴۹ موافقتنامه‌های گوناگون ترک مخاصمه بین اسرائیل و دولت‌های عربی رسماً به جنگ ۱۹۴۸ خاتمه داد و موقعیت ارضی اسرائیل را تثبیت کرد. اکنون هدف اصلی سیاست خارجی اسرائیل شکستن دیوار انزوای سیاسی در منطقه بود. نخستین موفقیت در شناسایی کامل دیپلماتیک‌ آن کشور از جانب ترکیه در ۱۹۴۹ به دست آمد. دومین موفقیت شناسایی دوفاکتوی ایران در ۱۹۵۰ بود. از اسناد بایگانی اسرائیل معلوم می‌شود که شناسایی دو فاکتوی اسرائیل تصمیم شخص شاه نبوده است.(در این موقع شاه چندان قدرتی نداشت.) اسرائیل شناسایی دو فاکتوی خود را با پرداخت رشوه قابل توجهی به محمد ساعد نخست‌وزیر وقت ایران به دست آورد. مذاکرات را از جانب اسرائیل یک امریکایی که هنوز در پرونده‌ها فقط «آدم» شناخته می‌شود و با موساد همکاری داشته است رهبری می‌کرد. او ضمناً یک تاجر ایرانی را می‌شناخت که با نخست‌وزیر دوست و «شریک تجاری» بود. از طریق این شخص نخست‌وزیر مطالبه ۴۰۰۰۰۰ دلار کرد تا موافقت هیئت وزیران را جلب و شاه را متقاعد سازد که شناسایی دوفاکتوی اسرائیل خدمت به منافع ملی ایران است. این تقاضا منجر به بحث پر شر و شوری در وزارتخانه اسرائیل گردید. نه تنها فراهم‌کردن این مبلغ هنگفت برای دولت نوبنیاد بسیار دشوار بود، بلکه بسیاری از مقامات اسرائیلی با شدت وحدت استدلال می‌کردند که اسرائیل نباید حیات خود را با پرداخت رشوه و اشاعه فساد آغاز کند[!] ولی «آدم» به ابتکار خودش قسط اولیه پول را که ۱۲۴۰۰ دلار بود به تاجر مزبور و نخست‌وزیر پرداخت. نتایج این کار آنی بود. نخست‌وزیر درباره اینکه باید بین سیاست و مذهب تفکیک قائل شد، با روحانیون به مذاکره پرداخت. تغییراتی در اعضای کابینه‌اش داد تا رأی موافق را تأمین کند و با شاه به گفتگو پرداخت. از قراری که به اسرائیلی‌ها گزارش دادند شاه گفته بود:«اگر نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه موافق شناسایی اسرائیل هستند، من حرفی ندارم.» بنابراین مبلغ چهارصدهزار دلار پرداخته شد.»

پس از روی کارآمدن دولت دکتر مصدق، حسین مکی نماینده وقت مجلس شورای ملی، در طی نطقی در مجلس در خردادماه ۱۳۳۰، در خصوص نحوه شناسایی دولت اسرائیل از طرف ایران و اینکه این شناسایی با پرداخت رشوه از سوی دولت اسرائیل انجام گرفته است، اظهاراتی نمود، که بلافاصله در رسانه‌های دنیا بازتاب یافت. اسناد پیش رو بخشی از این بازتاب در مطبوعات کشورهای عربی می‌باشد.

*****

 

روزنامه «المصری»؛ ۳ خرداد ۱۳۳۰(به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس):

«آقای حسین مکی، دست راست آقای دکتر مصدق، در طی نطقی که در مجلس شورای ملی ایراد نمود، اظهار داشت که جبهه ملی موقعی که ایران، اسرائیل را شناخت نسبت به این عمل اعتراض نمود، حالا هم با این کار مخالف است، زیرا که این کار در نتیجه رشوه انجام شده است و دلیل [آن] ردوبدل‌شدن چک‌هایی [است که] در دست است».

روزنامه «الحضاره» چاپ دمشق؛ ۶ خرداد ۱۳۳۰:

«...اگر دولت سابق[ایران] می‌دانست که این راز روزی آشکار خواهد شد، خود را هرگز به این کار پست راضی نمی‌کرد و خودش و نام نیک ملت را به مقدار معدودی پول نمی‌فروخت، ولی چه باید کرد، طمع، شخص را به هلاکت می‌اندازد و پاداش مناسبی می‌دهد که عبرت دیگران باشد. و مایه تأسف است که در این سرزمین خاور خیلی کم کسانی را می‌بینیم که از حوادث، درس عبرت بگیرند. و این خود دلیل است که اکثریت هیئت حاکمه در کشورهای خاوری فاسد شده‌اند و هیچ چیز آنها را از پیروی نیات فاسد باز نمی‌دارد. نطق آقای مکی، منشی جبهه ملی، که گفت شناسایی اسرائیل با رشوه صورت گرفته، ما را سخت تکان داد و چرا چنین نباشد و ما از اینکه با پول کمی، ملتی فروخته می‌شود متأثر نشویم و دلمان به درد نیاید. این بی‌شرمی و پشت پا زدن به اصول اخلاقی، از کسانی سر می‌زند که کار ملت‌ها را به عهده دارند و بدون رضای ملت خود کارهایی می‌کنند که ملت از این بیزار است و استغفار می‌کنند...».

روزنامه «الحوادث» چاپ بغداد؛ ۷ خرداد ۱۳۳۰:

«آقای حسین مکی که به منزله دست راست آقای دکتر مصدق می‌باشد، در مجلس شورای ملی اظهار داشته که شناسایی دولت اسرائیل از طرف ایران در سال ۱۹۴۹ به وسیله دادن رشوه انجام گردیده و جبهه ملی در موقع خود با این شناسایی مخالفت کرده و هنوز هم نسبت بدان مخالف است».


حسین مکی: شناسایی اسرائیل از طرف ایران با دادن رشوه بوده است