شنود تلفنی منزل آیت الله گلپایگانی توسط ساواک


2340 بازدید

شنود تلفنی منزل آیت الله گلپایگانی توسط ساواک
موضوع : شنود پایگاه در تاریخ 6/6/48 از منزل آیت‏اله گلپایگانىاز : 21 تاریخ 7/6/48

به : 316 شماره : 2570/21

آقا جعفر پسر خوانسارى : در گلپایگان بودم روزنامه را دیدم خیلى از حرکت زشت اینها ناراحت شدم.

آیت‏اله : این همان است که آن دفعه هم تلگراف براى آقاى شریعتمدارى کرد این خود سازمان بوده است.

آقا جعفر : هنوز نسبت به سخنرانى عکس‏العملى نشان نداده‏اند؟

آیت‏اله : مى‏گویند نروید منبر به عنوان التماسى نه به عنوان تعقیبى مثلاً مى‏گویند شما نروید کس دیگر برود ولى از اینجا کسى

نیامده است و ما گفته‏ایم ما قرار نبود فردا صحبت کنیم ولى حالا که اینها نوشتند ما فردا مى‏خواهیم یک قدرى از منویات بگوئیم که منویات چه چیزهایى است، رابطه‏اى با سازمان اینجا نداریم ولى از تهران بعضیها مى‏آیند و التماس مى‏کنند صحبت نکنید ولى ما اطمینان نداریم که بگذارند فردا صحبت کنیم حالا باید اطمینان پیدا کنیم. این مسلم است که فردا کسانى را درب مدرسه مى‏گذارند.

آقا جعفر : اگر این طور باشد از دو جهت خارج نیست یا مردم مى‏ترسند نمى‏آیند درب مدرسه یا اگر بیایند احتمال ناراحتى هست.

آیت‏اله گلپایگانى : اگر ما احتمال بدهیم ایجاد ناراحتى بشود نمى‏رویم. عمده مطلب این است که نمى‏توانیم که بگوئیم منصرف شده‏ایم و حالا رفته‏اند تهران جواب بیاورند و اینها مسلم است با اسرائیل رابطه دارند. من آن روز که منبر رفتم خیلى چیزها را یادم رفت به علت اینکه عصبانى بودم در عوض خیلى چیزها را نمى‏خواستم بگویم گفتم و حالا دیگر رسمیت پیدا کرده است.

ناشناسى که صداى وى شناخته نشد : رئیس رومانى که دشمن سرسخت اسلام است و در تمام جهات رأى بر علیه اسلام داده است و نباید اصلاً دعوتش کنند.

آیت‏اله : من دیروز به برقعى گفته بودم بیاید برود منبر ولى چون تلگراف را در روزنامه نوشته بودند من خواستم منویات را نشان بدهم بگویم منویات چیست و اینکار منویات نیست. من به برقعى گفته بودم منبر برود ملایم هم بگوید و در مجلس تندى نشود بعدا این آقاى ساواک تلگراف کرد به پیروى از منویات اعلیحضرت [ناخوانا] کرده گفتم کسى نرود منبر خودم مى‏روم تا یک کمى از منویات صحبت کنم منویات این است شما اشتباه کردید اگر منویات بود فلان و فلان کار نمى‏شد.

ناشناس : در جشن مشروطیت رفته بودند لاى زنها

صافى : اینجا نوشته است به قرارى که جمعى از معممین نقل کرده‏اند.

آیت‏اله : معممین حامى قرآن این معممین سازمانیها هستند.

ناشناس : حقیقت این است که خودشان هم مى‏دانند در جامعه چقدر منفورند که هر کس بخواهد به او توهین بکند مى‏گوید به پیروى از منویات این توهین است.

ناشناس : حرفى نزده‏اند راجع به فردا

آیت‏اله : غیرمستقیم چرا توصیه مى‏کنند و مستقیم نه. هنوز یک ادارى نیامده است که بگوید

همه غیر ادارى هستند که مى‏آیند و پیدا است که آنها را فرستاده‏اند که مى‏گویند نروید منبر اگر مى‏روید ملایم.

ناشناس : سازمانیها چقدر منفورند، کسى نیست که از اینها بدش نیاید آقاى شریعتمدار را هم مى‏خواهند ضایع1 کنند.

آیت‏اله : من یک وقتى تسلیم بودم که مقدارى از مطالب را بتوانم بگویم و گاه گاهى جلوى بعضى از مفاسد را بگیرم. ولى وقتى آدم مأیوس مى‏شود و مى‏بیند از این راه هیچ کارى نمى‏تواند بکند خوب فکر مى‏کند الآن 70 سال از سن من مى‏گذرد خیلى پیر شدم 80 سال دو لا دولا راه مى‏روم بگذار 6الى 7 سال آدم زودتر بمیرد و لااقل از این طرف خدمت به اسلام بکند، اینها بدجورى پیش گرفته‏اند همه بى‏دینها را کتاب کرده‏اند دست مردم مى‏دهند.

ناشناس : در یک جا گفته بودند به نام شاهنشاه آریامهر، بسم‏اللّه‏ الرحمن الرحیم.

صافى : این که خودش مى‏گوید به من الهام مى‏شود نزدیکترین اشخاص به خدا هستم.

ناشناس : این وضع نشد که مسجدالاقصى را خراب کنند.

صافى : امروز در گلپایگان مجلس مفصلى گرفتیم از طرف علما. که آخرهاى مجلس جا نبود آقاى محمودى رفت منبر یک دکان هم باز نبود و خیابان هم بسته بود.

ناشناس : در اندونزى و جاکارتا تظاهرات زیادى شده در این باره که رادیو نگفته در این موقع آقاى آیت‏اله براى نماز به مسجد رفت.

آقاى اوانى ـ تهیه خلاصه‏اى در مورد قسمت شنود تذکر این...که توجه داده شود 11/6

لازم به ساواک محل داده شود و ضمیمه گردد.

1ـ اصل : زایع.