همایش و نمایشگاه اسناد 515 سال روابط ایران و روسیه


11367 بازدید

همایش و نمایشگاه اسناد 515 سال روابط ایران و روسیه

به مناسبت گذشت بیش از پانصد و پانزده سال از روابط میان دو کشور همسایه ایران و روسیه، همایش و نمایشگاه اسناد مشترک تاریخی ایران و روسیه روز دوشنبه ١١ بهمن ماه سال جاری با حضور مقام ها و شخصیت های برجسته سیاسی، فرهنگی و علمی دو کشور در مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار  شد. در این همایش پیامهای وزیران خارجه دو کشور ایران و روسیه قرائت شد و سپس سفیر ایران در روسیه و سفیر روسیه در ایران در زمینه گستره روابط دو کشور و اهمیت آن سخنرانی کردند.

مراودات دیپلماتیک بین ایران و روسیه از زمان تشکیل دولت صفویه آغاز و با اعزام سفرا و هیات های مختلف سیاسی و تجاری در مدت بیش از پنج قرن تداوم یافت. مناسبات در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در طول تاریخ همواره بر سرنوشت دو کشور و منطقه اثرگذار بوده است.

این همایش با مشارکت مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه ایران، آرشیو فدرال روسیه، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو و مرکز شرق‌شناسی روسیه برنامه ریزی شده است. همایش مزبور پس از برگزاری نشست افتتاحیه در سه کمیته سیاسی، اقتصادی و هنری به کار خود ادامه داد. در حاشیه این همایش نمایشگاهی از اسناد برگزیده در زمینه 515 سال روابط ایران و روسیه برپا گردید.