متن پاسخ امام خمینی به نامه یکی از علمای حوزه علمیه قم در سال ۱۳۴۶

امام خمینی: این عربده‌ها خفه خواهد شد


تاریخ سند: ۱۴ آبان ۱۳۴۶

 

از: ساواک قم

به: مدیریت کل اداره سوم ۳۱۶

درباره: نصب اعلامیه خمینی به دیوار مدرسه خان

در تاریخ ۴۶/۸/۱۴ یک برگ اعلامیه خطی تحت عنوان «متن جواب حضرت آیت‌الله‌العظمی خمینی به نامه یکی از بزرگان حوزه علمیه قم» به امضاء روح‌الله الموسوی الخمینی به دیوار مدرسه خان الصاق شده بود،[به]وسیله مأمورین ساواک برداشته شد [که] عیناً به پیوست تقدیم می‌گردد. ضمناً رونوشت آن جهت اطلاع به شهربانی قم ارسال که [به]وسیله منابع مربوطه نسبت به شناسایی عاملین نصب اقدام نمایند.

رئیس ساواک قم؛ مهران

*****

[رونوشت اعلامیه]*

بسمه تعالی - حضور محترم ... حال مزاجی بحمدالله اکنون خوبست، لکن اوضاع ایران خصوصاً و سایر بلاد مسلمین عموماً، موجب تأسف است. با برنامه حساب‌شده برای کوبیدن اسلام به اسم اسلام پیش می‌روند و اولیاء امر یا غافلند، یا خدای نخواسته بعضی از آنها تغافل می‌کنند. تأسف در سازش است که از اَعمال بعض مؤثرین ظاهر می‌شود. ولی این امور نباید موجب سستی و سردی آقایانِ افاضل و طبقه جوان شود. خداوند تعالی با شماست و این عربده‌ها ان‌شاء‌الله خفه خواهد شد.«بسمه تعالی؛ وَالعَصْرِ انَّ الانْسانَ لَفِی خُسْرٍ الّا الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ وَ تَواصَوْا بِالحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبرِ». آقایان افاضل در محافل خود، تواصی به حق کنند و در راه حق، تواصی به صبر کنند. من به شماها اطمینان فیروزی می‌دهم؛ اطمینان غلبه حق بر باطل می‌دهم. با احساسات یک ملت نمی‌توان مبارزه کرد. لکن مهم، امتحان باری‌تعالی است. «وَاللهِ لَتُغَرْبَلنَ‌ غَرْبَله»** ماها را در این دیگ بزرگ طبیعت که باطنش جهنم است ریخته و زیر و بالا می‌کنند و به غَلیان می‌آورند تا جهنمی‌ها ممتاز شوند. متوجه باشید خدای نخواسته از جهنمی‌ها نشوید. سازش با ظالمِ جهنمی، بزرگترین و بارزترین آثار جهنمی است؛ شماها از آنها نباشید. از خداوند تعالی توفیق و تأیید همه شماها را خواهانم. والسلام علیکم و رحمته و برکاته. روح‌الله الموسوی الخمینی

رونوشت برابر با اصل است

---------------------------

* متأسفانه تصویر عین اعلامیه در پرونده ساواک موجود نیست.

** اشاره به خطبه ۱۶ نهج‌البلاغه:«وَالَّذِی بَعَثَهُ بِالْحَقِّ لَتُبَلْبَلُنَّ بَلْبَلَةً وَ لَتُغَرْبَلُنَّ غَرْبَلَةً وَ لَتُسَاطُنَّ سَوْطَ الْقِدْرِ»(سوگند به آن کسی که پیغمبر را به حقّ فرستاد، هر آینه در هم آمیخته شوید و (در غربال امتحان) از هم بیخته و جدا گردید و بر هم زده شوید مانند بر هم‌زدن کف‌گیر آن‌چه در دیگ طعام است(در وقت غلیان و جوشش))


امام خمینی: این عربده‌ها خفه خواهد شد