گزارش ساواک درباره فعالیت های انقلابی شهید صدوقی


مجموعه چهار سند درباره فعالیت های مبارزاتی شهید آیت الله محمد صدوقی را در اینجا ملاحظه می کنید :

آیت الله شیخ محمد صدوقی در سال 1327 (قمری) در یزد چشم به جهان گشود. نسب ایشان به فقیه جلیل‌القدر شیعه شیخ صدوق می‌رسد. وی در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و تحت سرپرستی میرزا محمد کرمانشاهی پسرعموی خویش به تحصیل علوم پرداخت و در سال 1349 (قمری) به قم عزیمت و در درس حاج شیخ عبدالکریم حائری شرکت نمود. ایشان از بدو ورود به قم‌، به دوستی و هم صحبتی با امام خمینی (سلام الله علیه‌) دل بست و با بالا گرفتن موج توفنده جریان فدائیان اسلام‌، خانه خود را پناهگاه امن آنان قرار داد و به همکاری با ایشان پرداخت‌.
او در ممانعت از خوانده شدن نماز بر جنازه رضا شاه فعالیت چشمگیری داشت‌. در سال 1330 به یزد بازگشت در پی واقعه 15 خرداد 1342 در اعتراض به دستگیری حضرت امام به تهران مهاجرت نمود. در سال 1343، با تبعید امام به ترکیه در خانه به سوگ نشست و از اقامه جماعت خودداری کرد و دیگران را هم از گفتن اذان و برپایی جماعت منع کرد. آیت الله صدوقی ضمن سر و سامان دادن به حوزه علمیه یزد در هر فرصتی مخالفت خود را با رژیم شاه آشکار می‌کرد.
در سال 1354 ممنوع‌الخروج شد و به سال 1356 سپاه اسلام را در یزد تشکیل داد. با وقوع شهادت حاج آقا مصطفی خمینی به سازماندهی مبارزات در بخش وسیعی از کشور اقدام نمود و نقش محوری خود را در طول مبارزات سالهای 1356 و 1357 که به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید، به خوبی ایفا کرد. پس از پیروزی انقلاب برای تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی از طرف مردم یزد راهی مجلس خبرگان شد و برای تدوین اصل ولایت فقیه تلاش بسیار نمود. امامت جمعه و نمایندگی امام‌، مسوولیت دیگری بود که او به عهده گرفت حضرت آیت الله صدوقی که به فرموده حضرت امام‌(ره‌) عزیزی بود که در تمام صحنه‌های انقلاب حضور داشت و برای خدمت به خلق و انقلاب سر از پا نمی‌شناخت سرانجام در روز یازدهم تیرماه 1361 با دهان روزه در محراب نماز جمعه توسط منافقین شقی به شهادت رسید.


گزارش ساواک درباره فعالیت های انقلابی شهید صدوقی
گزارش ساواک درباره شهید صدوقی

درباره نماینده امام خمینی در یزد