روزشمار تهاجم شیمیایی عراق به ایران


1530 بازدید


چکیده:
رژیم عراق در ابتدای جنگ به طور محدود از گلوله های شیمیایی استفاده می کرد اما در جریان عملیات والفجر ۲ به طور وسیع و با استفاده از هواپیما مبادرت به بمباران شیمیایی غرب جاده پیرانشهر ـ رواندوز کرد. درشانزدهم مهر ماه سال 1366 رژیم بعثی عراق شهر سومار را مورد هجوم شیمیایی خود قرار داد که طی آن بسیاری از هموطنان ایرانی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.
درشانزدهم مهر ماه سال 1366 رژیم بعثی عراق شهر سومار را مورد هجوم شیمیایی خود قرار داد که طی آن بسیاری از هموطنان ایرانی به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.
در اینجا به همین مناسبت، روزشمار حملات وحشیانه شیمیایی رژیم بعث عراق با حمایت قدرتهای بزرگ، که داعیه ی دفاع از حقوق بشر در جهان را دارند، ذکر می شود.
ـ رژیم عراق در ابتدای جنگ به طور محدود از گلوله های شیمیایی استفاده می کرد اما در جریان عملیات والفجر ۲ به طور وسیع و با استفاده از هواپیما مبادرت به بمباران شیمیایی غرب جاده پیرانشهر ـ رواندوز کرد. این حمله که در ساعت ۷ صبح روز سه شنبه ۱۸ مرداد سال ۶۲ به وقوع پیوست منجر به مصدوم شدن جمعی از رزمندگان شد.
ـ عراق از تاریخ ۱۳۶۲‎/۵‎/۱۹ تا ۱۳۶۲‎/۹‎/۴ دوازده بار با استفاده از توپ، خمپاره و هواپیما اقدام به کاربرد گازهای شیمیایی، عمدتاً در غرب کشور از جمله مناطق نظامی و غیرنظامی پیرانشهر، بازی دراز، مریوان، بانه، پنجوین و پاوه کرد.
ـ ساعت ۵ بامداد ۳ آبان ماه ،۶۲ هواپیماهای دشمن روستای باینجان از توابع بانه را بمباران شیمیایی کردند که منجر به شهادت و مصدوم شدن جمعی از اهالی روستا شد. در این حمله از بمب های شیمیایی حاوی آرسنیک و نیتروژن موستارد، موسوم به بمب های تاول زا استفاده شد.
ـ ساعت ۱۷ روز ۱۶ آبان سال ۶۲ ، ۴ فروند هواپیمای دشمن منطقه ای بین رود شیلر و ارتفاعات لری را هدف حملات شیمیایی قراردادند که منجر به تحریکات چشمی شدید در مجروحین شد.
ـ ۱۳۶۲‎/۱۲‎/۲۳ در حالی که هیأت اعزامی دبیرکل برای بررسی کاربرد سلاح شیمیایی توسط عراق به ایران سفر کرده بود، رژیم عراق منطقه عملیاتی خیبر را بمباران شیمیایی کرد.
- ۱۳۶۴‎/۱‎/۱۹ چهار منطقه از منطقه عملیاتی «بدر» در هورالهویزه در داخل خاک ایران هدف بمب ها و گلوله های شیمیایی عراق قرار گرفت که این بمب ها حاوی گاز خردل و اعصاب بودند.
ـ ساعت ۱۷ روز ۱۳۶۴‎/۱‎/۲۰ مجدداً در منطقه عملیاتی بدر در هورالهویزه از سوی عراق گلوله باران شیمیایی شد.
ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۲۳ هواپیماهای عراقی مواضع رزمندگان اسلام در منطقه عملیاتی کربلای ۵ را بمباران شیمیایی کردند که منجر به مصدوم شدن عده ای شد. وزش باد مقادیری گاز سمی را به سوی مواضع مقدم نیروهای عراقی منتقل کرد و در نتیجه جمعی از آنان مصدوم شدند.
ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۲۴ در جریان دفع پاتک دشمن در منطقه عملیاتی کربلای ،۶ عراق مواضع نیروهای ایران را بمباران شیمیایی کرد.
ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۱۹ مواضع نیروهای عراقی در مهد جزیره الرصاص اشتباهاً توسط هواپیماهای عراقی بمباران شد.
ـ در پی به کارگیری مجدد سلاح شیمیایی توسط عراق در دسامبر۸۶ میلادی، دبیرکل سازمان ملل متحد روز ۱۳۶۵‎/۱۰‎/۱۶ نگرانی خود را از نقض قوانین بین المللی اعلام کرد.
ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۱۵ یک انبار مهمات شیمیایی دشمن در ساحل غربی اروند رود، حدفاصل جزیره ام الرصاص و مینو، هدف آتش توپخانه نیروهای اسلام قرار گرفت و منجر شد که بر اثر آن صدها نظامی عراق کشته و زخمی شوند.
ـ ،۱۳۶۵‎/۱۰‎/۱۱ نماینده ایران در سازمان ملل در یادداشتی به دبیرکل، خواستار اعزام هیأتی جهت بازدید از مجروحین شیمیایی ایران در غرب کشور شد.
ـ ،۱۳۶۵‎/۱۲‎/۷ عراق اقدام به کاربرد سلاح شیمیایی در شمال جاده شلمچه ـ بصره کرد که با آمادگی کامل پدافند شیمیایی ایران، آثار آن خنثی شد.
ـ ،۱۳۶۶‎/۴‎/۷ رژیم عراق چهار نقطه شهر کردنشین سردشت را هدف حملات شیمیایی قرار داد که منجر به شهادت ۱۳۹ تن و مصدومیت ۷۰۰۰ نفر از مردم این شهر شد.
ـ ،۱۳۶۶‎/۷‎/۱۶ یک منطقه عملیاتی در شمال سومار توسط هواپیماهای عراقی بمباران شیمیایی شد که شهادت جمعی از رزمندگان را در پی داشت.
ـ ،۱۳۶۶‎/۱۰‎/۲۱ عراق مبادرت به پرتاب گلوله های شیمیایی در یک منطقه عملیاتی مقابل سردشت کرد.
ـ ،۱۳۶۶‎/۱۲‎/۲۷ رژیم عراق همزمان با پیشروی نیروهای ایران به سوی حلبچه، چندین بار اقدام به بمباران شیمیایی این شهر کرد و دست به کشتار مردم این شهر زد.
ـ ،۱۳۶۶‎/۱۲‎/۳۰ هلال احمر جمهوری اسلامی تعداد شهدای بمباران شیمیایی عراق در شهرهای آزاد شده در عملیات والفجر ۱۰ را بیش از ۵ هزار نفر اعلام کرد. رژیم عراق در این حملات از گازهای سیانور، خردل و اعصاب استفاده کرد.
ـ ،۱۳۶۷‎/۱‎/۱۰ هواپیماهای عراقی روستای کلای در حومه پاوه را هدف بمباران شیمیایی قرار دادند.
ـ ،۱۳۶۷‎/۱‎/۲۱ هواپیماهای عراقی یک روستا در منطقه مریوان و همچنین شهر مریوان را بمباران و گلوله باران شیمیایی کردند.
ـ ،۱۳۶۷‎/۱‎/۲۷ رژیم عراق در حمله به مواضع نیروهای اسلام در فاو مبادرت به استفاده از سلاح شیمیایی کرد.
ـ ،۱۳۶۷‎/۲‎/۲۸ چند روستا از جمله مرزن آباد و بیتوتش از توابع سردشت توسط هواپیماهای عراقی بمباران شد.
ـ ،۱۳۶۷‎/۲‎/۴ یک منطقه مسکونی در یک روستای بانه توسط هواپیماهای عراقی بمباران شیمیایی شد.
ـ ،۱۳۶۷‎/۴‎/۴ نیروهای عراقی با استفاده گسترده از سلاح های شیمیایی به رزمندگان اسلام در جزایر مجنون حمله
کردند.
ـ ،۱۳۶۷‎/۵‎/۳ نیروهای عراقی با بهر گیری از سلاح های شیمیایی در مناطق گیلانغرب و سرپل ذهاب پیشروی کرده و مناطقی را به اشغال خود درآوردند.
ـ ،۱۳۶۷‎/۵‎/۱ هشت نقطه در منطقه غرب اشنویه هدف بمباران شیمیایی عراق قرار گرفت که در اثر این جنایت، بیش از دو هزار و۴۰۰ تن از مردم غیرنظامی مصدوم شدند.
ـ معاون سازمان منع سلاح های شیمیایی سازمان ملل متحد در تهران گفت: وجود یکصدهزار مجروح شیمیایی در ایران علاوه بر تحمیل هزینه های هنگفت اقتصادی و اجتماعی یک تراژدی انسانی است. (۱۳۷۸‎/۲‎/۲۲(
ـ معاون بهداشت و درمان بنیاد درسمینار تخصصی عوارض مزمن گازهای شیمیایی: ۶۰ هزار مصدوم شیمیایی در ایران وجود دارد که ۵ تا ۶۰ درصد ریوی، ۳۰درصد چشمی و بقیه بیماری های پوستی دارند.
ـ در ساعت ۳۰: ۱۶ روز یکشنبه هفتم تیرماه ۱۳۶۶ چند فروند هواپیمای عراقی سکوت شهر کوچک سردشت در غرب کشور را شکستند و ۷ بمب خردل در نقاط مختلف شهر انداختند که یکی از آنها داخل بازار شهر افتاد. بیش از یک سوم مردم شهر مصدوم شدند بعضی ها سرپایی درمان شدند و مابقی که بیش از ۱۰۰۰ نفر بودند در حال وخیم تری بودند که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشتند و لذا به تبریز، ارومیه و تهران اعزام شدند و حدود ۱۰درصداین افراد به شهادت رسیدند.
تعداد کمی در روز اول و قبل از انتقال به بیمارستان (به علت شدت مصدومیت آثار عصبی و غیرکلاسیک خردل و ایست قلبی زودرس) شهید شدند. ولی اکثریت ۳۰ـ ۷ روز پس از حادثه به تدریج در ICUهای بیمارستان ها به شهادت رسیدند. علت مرگ در اکثر موارد ضعف شدید سیستم دفاعی بدن (به علت خردل) و نیز آسیب شدید غشای تنفسی و اختلال عمل تنفسی بود.