چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری


چهارم خرداد سالروز حماسه مردم قهرمان، شهیدپرور و مقاوم دزفول که به عنوان "روز مقاومت و پایداری" نامگذاری شده است. ثبت روزی در تاریخ پر افتخاردفاع مقدس ایران اسلامی به نام روز مقاومت و پایداری یادآور شهری است که اصابت صدها موشک دوربرد ،هزاران گلوله توپ در هشت سال دفاع مقدس هم نتوانست مقاومت و پایداری مردم آنرا در هم شکند. 
مقاومت سرسختانه مردم دزفول و اصرار آنها بر تخلیه نکردن شهر ،حضور گسترده جوانان دزفول در جبهه های نبرد در شرایطی که شهر دزفول زیر گلوله باران و حملات هوایی و موشکی بی وقفه دشمن بود از جمله دلایل انتخاب دزفول به عنوان پایتخت مقاومت ایران اسلامی است. 
حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: "شما دزفولی ها امتحان دادید و از این امتحان خوب بیرون آمدید. شما دین خود را به اسلام ادا کردید"، چهارم خردادماه روز تجدید عهدی دوباره مردم خوزستان با انقلاب اسلامی وروز دزفول - نماد پایداری ومقاومت - گرامی باد . در حملات بعثی ها به دزفول قهرمان بخش های گسترده ای از بافت تاریخی دزفول آسیب دید وبیش از ۲۶۰۰ شهید در راه میهن و انقلاب تقدیم شد . دزفول که در طول جنگ تحمیلی 176 بار توسط انواع موشک‎های ۳ متری و ۹ متری اسکاد B ساخت شوروی همچنین هواپیماهای دشمن ۴۸۹ بمب و راکت برسر مردم بی‌دفاع شهر دزفول فروریختند .  و پنج هزار و ۸۲۱ گلوله توپ به نقاط مختلف این شهر اصابت کرد.  در مجموعه حملات موشکی ، راکتی و توپخانه ای دشمن، بیش از ۱۹۰۰۰ واحد مسکونی تخریب گردید ولی مردم این شهر هم چنان استوار به مقاومت خود ادامه دادند و آرزوی رژیم عراق را در مورد خالی کردن شهر توسط مردم و در هم کوبیدن آن را بر دل صدام برباد داد. به همین دلیل مقاومت مردم دزفول به عنوان الگوی  رزمندگان اسلام و نمونه‎ای از مقاومت برای مردم کل جهان شناخته شد و تا ابد باقی  خواهد ماند.


چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری