خوشحالی سفارت آمریکا از تبعید امام‌خمینی


سیزده آبان ۱۳۴۳ امام‌خمینی پس از سخنرانی خود علیه مصونیت مستشاران آمریکایی در ایران، توسط ساواک دستگیر و به دستور شاه به ترکیه تبعید شد. دو روز بعد استورات راکول، کاردار موقت آمریکا در تهران در بخشی از یک از نامه‌‌ی غیررسمی، با ادبیاتی نازیبا از این تصمیم شاه اظهار خوشحالی کرد. ۱۵ سال بعد در جریان تسخیر سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام، این نامه نیز جرو اسنادی بود که بدست آمد. متن این نامه که تصویر آن نیز برای نخستین بار منتشر می‌شود به شرح زیر است:

تاریخ: ۶ نوامبر ۱۹۶۴ [۱۵ آبان ۱۳۴۳]

جیمز عزیز
با آنکه نامه شما هفته گذشته رسید، ولی نتوانستم مجالی برای جواب دادن به آن پیدا کنم. آن گزارش هنوز پیش من است. در نظر داشتم دیروز جواب نامه‌ات را در حالی که آن گزارش تایپ می شد، بنویسم ولی آنقدر حالم بد بود که مجبور شدم به دکتر مراجعه کنم. بعد از خوردن مقدار زیادی قرص، امروز حالم کمی بهتر است.
وقایع اخیر که شما در گزارش رسمی از آنها مطلع خواهید شد، موجب خشنودی قلبی من شده است. سرانجام ما توانستیم از شر آن پیرمرد شیطان‌صفتی که چوب لای چرخ ما می‌گذاشت، راحت شویم. «کله گنده»‌ی محلی دستور اخراج او را داده بود. در حال حاضر او در یکی از هتلهای درجه ۲ ترکیه اقامت دارد و سعی میکند که عقیده سنیهای بیچاره را تغییر دهد.

اینجا کارهای زیادی هست که ما را مشغول نگه می دارد. در حال حاضر ما باید از ترانه های روستایی شرقی خود، دست بکشیم. افتادن در کارهای روزمرۀ عادی بسیار آسان است.
همان طوری که خواسته بودید سه عدد مینیاتور خریداری کرده ام، ولی قیمتها بالا رفته. من ۳۸۰ دلار برای تمامی آنها پرداختم، ضمانت شده که مینیاتور واقعی هستند. نتوانستم سایر درخواستهای شما را انجام دهم. فکر می کنم در آینده نزدیک بتوانم وجهی را که تذکر دادید به حساب شما منتقل کنم. من و «روزالیند» بهترین درودهای خود را به شما و «اتل» تقدیم می‌داریم.

استوارت دبلیو. راکول


اسناد لانه جاسوسی آمریکا، ج۷، ص۷۱۴
خوشحالی سفارت آمریکا از تبعید امام‌خمینی