وصیت‌نامه و اسناد اعدام محمد حنیف‌نژاد


اولین ساعات بامداد ۴خرداد ۱۳۵۱، محمد حنیف‌نژاد، سعید محسن، عبدالرسول مشکین‌فام، علی‌اصغر بدیع‌زادگان و محمود عسگریزاده از بنیانگذاران سازمان مجاهدین خلق اعدام شدند. موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی در سالروز این اتفاق، اسناد مربوط به اعدام محمد حنیف‌نژاد از جمله ابلاغیه اعدام او به ساواک، وصیت‌نامه و صورتجلسه اعدام را منتشر می‌کند.

 

متن وصیتنامه محمد حنیف‌نژاد

بسم‌الله الرحمن الرحیم
خُطَّ الْمَوْتُ عَلى وُلْدِ آدَمَ مَخَطَّ الْقَلادَةِ عَلى جیدِ الْفَتاةِ، وَ ما أَوْلَهَنی إِلى أَسْلافی اِشْتِیاقُ یَعْقُوبَ إِلى یُوسُفَ...
از حسین‌بن‌علی علیه‌السلام
مرگ بر اولاد آدم لازم گشته همچنانکه گردن‌بند برای نوعروس، من برای ملاقات اجداد پاکم چنان مشتاقم که یعقوب برای دیدار یوسف.
من وصیتنامه زیر را در حال سلامتی و هشیاری کافی می‌نویسم
پدر بزرگوارم. من از زندگی تا آنجا که امکان داشت احترام تو را بجا آوردم و در مواردیکه احیانا کوتاهی بعمل آمده است امیدوارم مرا ببخشی. چه اینکار آگاهانه نبوده است. فکر می‌کنم که کارهایم بطور عام و کلی کارهایم در راه خدا بوده است. ما هشت نفر را که فعلا سعید محسن، اصغر بدیع‌زادگان، محمود عسگریزاده، رسول مشگین‌فام و مرا برای اعدام می‌برند. از خدا طلب عفو می‌کنم. امیدواریم شما هم اگر تقصیری از من دیده بودید ببخشید.
موقع دستگیری من تعدادی وسایل توسط ساواک ضبط شده است که آنچه یادم هست عبارتند از قالی یک تخت و قالیچه دو تخت (که این دو قالیچه را از خانه عطاءالله حاجی محمودیان آورده‌اند) ساعت و وسایل فردی‌ام که می‌توانید تحویل بگیرید. سعی کنید بعد از من ناراحت نشوید و هروقت ناراحت شدید قرآن ترجمه‌دار بخصوص سوره احزاب، سوره محمد، سوره توبه و بعضی سوره‌های دیگر از قبیل را زیاد بخوانید.
و منهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدّلوا تبدیلا.
محمد حنیف‌نژاد


وصیت‌نامه و اسناد اعدام محمد حنیف‌نژاد