خاطرات شهدا در محراب عشق


2041 بازدید

خاطرات شهدا در محراب عشق

 کتاب محراب عشق به همت معاونت پژوهشی فرهنگی مؤسسه روایت سیره شهدا و از سوی انتشارت مشق در زمستان 1391 چاپ و روانه بازار شده است.
 
کتاب محراب عشق، تلاشی است برای معرفی سبک زندگی شهدای والامقام در راستای اهمیت به نماز که سعی دارد با ارائه گلچینی از بهترین خاطرات شهدا با موضوع نماز، ما را به پیروی از ایشان ترغیب کند.
 
در این کتاب خاطرات 50 تن از شهدای جلیل‌القدر قبل و بعد از انقلاب و دفاع مقدس درباره نماز و اهمیت آن گردآوری شده است.
 
نماز شبش ترک نشد، دعوت به نماز، نماز در سکوت شب، نماز شب و ساعت کوک شده، راز نماز و نقص هواپیما، علت تأخیر، نماز با توجه، نماز شب به جماعت، اهمیت نماز اول وقت، خالصانه‌ترین نماز و نذر داشتم مسجد را تمیز کنم برخی از موضوعات مطرح‌شده در این کتاب است.
 
در مقدمه این کتاب می خوانیم: «نهضت که عاشورایی باشد دفاع از آن نیز عاشورایی می‌شود. چه کسی است که نداند اگر دفاع ما مقدس شد به خاطر گوهر تابناک عاشوراست که بر تارک آن درخشیده است. اصحاب آخرالزمانی امام عشق، نیک می‌دانستند که رمز پیوستن به کاروان تاریخی اباعبدالله (علیه‌السلام) در گرو دلدادگی محض به مولای عاشوراییان است.
 
نماز ظهر عاشورا، تابلویی زیبا از عمق معارف و آرمان‌های مکتب آسمان است. آن‌که خواست مصداق (حلت بفنائک) شود، می دانست که اهتمام به نماز، مهم‌ترین آموزه و شرط پذیرفته‌شدن در جمع دلدادگان نهضت ثارالله است. محراب عشق شهیدان، سجاده سرخ بندگی بود. راه شهید را این‌گونه باید جست».
 
مطالبی همچون ما برای نماز می‌جنگیم، غذای روح، گریه برای نماز، جلوه عشق، ملقب به سلمان، گردان مخلصان، معجزه نماز، غرق در نماز، تشویق به نماز، جریمه برای نماز، نماز جماعت در داخل هواپیما، هر چه دارم از نماز دارم، خادم مسجد و عشق به نماز در کودکی از دیگر موضوعاتی است که در این کتاب مطرح شده است.
 
در بخشی از این کتاب آمده است: تا زمانی که الگوی جامعه ما سید و سالار شهیدان حسین‌بن‌علی(علیه‌السلام) است، تابلوی زیبای عاشورا و آرمان‌های مکتب عاشورایی همیشه چراغ راه ما خواهد بود؛ و در میان تمام آرمان‌های عاشورا، درس نماز بیشترین خودنمایی را می‌کند. شاید به همین دلیل است که دلدادگان واقعی ابا عبدالله علیه‌السلام بیشترین اهمیت را برای نمازشان قائل هستند و مانند اربابشان، در سخت‌ترین شرایط نیز نماز را در اولویت کارهایشان قرار می‌دهند.
 
شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، از بارزترین افرادی هستند که با اقتدا به مولایشان، نماز را در بالاترین جایگاه قرار دادند و خاطراتشان را به عنوان بهترین الگوی سبک زندگی معنوی برای نسل امروز به یادگار گذاشتند.
 
در بخش پایانی کتاب محراب عشق نیز موضوعاتی از قبیل در اوج معنویت، حالت عجیب، 13 ساله بود اما ما را هدایت می‌کرد، میزبانی از بهترین بندگان خدا، نماز عاشقانه، خنده آخرش، اخلاص، بی‌قرار نماز، انگار یک قطره آب بود، امر به معروف و نماز آخرین توصیه شهید برونسی به چشم می‌خورد.
 
کتاب محراب عشق به همت معاونت پژوهشی فرهنگی مؤسسه روایت سیره شهدا و از سوی انتشارت مشق در زمستان 1391 به قیمت 2500 تومان در 3000 نسخه و با قطع خشتی در 84 صفحه منتشر شده است.


رسا