خاطرات حجت‌‏الاسلام ابوالقاسم اقبالیان

«حجره شماره دو» در بازار نشر

خلاصه‏‌ای از تاریخ انقلاب و دفاع مقدس در قم


به گزارش خبرنگار ایسنا در قم
1636 بازدید
دفاع مقدس انقلاب اسلامی قم

«حجره شماره دو» در بازار نشر

«حجره شماره دو»، خاطرات حجت‌‌الاسلام ابوالقاسم اقبالیان با موضوع تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس و به قلم رضا یزدانی، ازسوی حوزه هنری قم به چاپ رسید.

کتاب «حجره شماره دو» تنها خاطرات شخصی یک مبارز انقلابی نیست، بلکه خلاصه‌‌ای است از تاریخ انقلاب و دفاع مقدس قم. زیرا راوی این کتاب، حجت‌الاسلام ابوالقاسم اقبالیان، در بیشتر اتفاقات مهمِ انقلاب در قم نقش مؤثر داشته و بعضی از روایت‌‌های او مکمل روایت‌‌های ناقصی است که پیش از این، دیگران نقل کرده‌‌اند.

 اگرچه اهالی جبهه و جنگ در قم او را به‌خوبی می‌‌شناسند اما شاید جوان‌‌ترها ندانند که راوی این کتاب چه نقش مهمی در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس داشته و سال‌‌های سال بی‌نشان مانده است. نام «شیخ اقبالیان» با بسیج قم و اعزام بسیجی‌‌ها به جبهه گره خورده است.

 در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«تجربه ثابت کرده بود وقتی بچه‌‌ها عالِم یا مسئولی را در جبهه می‌‌دیدند شور و شوقشان بیشتر می‌‌شد. احساس نمی‌‌کردند تنها هستند. گاهی وقت‌‌ها حرف یک عالِم تا ماه‌‌ها بچه‌‌ها را روی پا نگه می‌‌داشت. از سوی دیگر، بسیاری از روحانیون و بزرگان هم خودشان از من می‌‌خواستند که به منطقه بروند. آیت‌الله غیوری، سیدمحمد سعیدی، و بسیاری دیگر را نیز چند بار با خود به منطقه بردم. آیت‌‌الله مشکینی و آیت‌‌الله بهاءالدینی را هم بچه‌‌های دیگر آورده بودند. با این حال عده‌ای از روحانیون بودند که طاقت یک شب ماندن در منطقه را نداشتند. یکبار دوسه تا از فضلای حوزه علمیه را به جبهه بردم. شب در مقرمان در اهواز مستقر بودیم. یکی از آن‌ها که خیلی ترسیده بود، با اصرار و التماس به من گفت: «شما رو به خدا ما رو همین امشب برگردون.»

 کتاب «حجره شماره دو» به‌قلم رضا یزدانی، در قطع رقعی در 344 صفحه و به همت حوزه هنری قم چاپ و منتشر شده‌ است.


خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)