یاسر عرفات: انقلاب ایران منافع استعمار را در منطقه به خطر انداخته است


یاسر عرفات: انقلاب ایران منافع استعمار را در منطقه به خطر انداخته است

 

اشاره:

پیروزى انقلاب اسلامى ایران، موجى از شادمانى در میان فلسطینی‌‌هاى مسلمان، به ویژه در اراضى اشغالى و لبنان، ایجاد کرد. مبارزان فلسطینى و لبنانى به محض دریافت خبر سقوط رژیم شاهنشاهى و پیروزى انقلاب اسلامى، در خیابان‌هاى بیروت و دیگر شهرها و روستاهاى آن کشور و اردوگاههاى فلسطینى با تیراندازی‌هاى هوایى، شادمانى خود را ابراز داشتند.

عصر روز 28 بهمن 1357 هیأتی از سازمان آزادی‌بخش فلسطین به سرپرستى یاسر عرفات، براى عرض تبریک به حضور امام خمینى و ملت ایران رسیدند. ورود وی و هیأت همراه به ایران به عنوان نخستین شخصیت خارجى پس از پیروزى انقلاب و دیدارشان با امام خمینی، از جهات زیادى حائز اهمیت است. علیرغم اینکه این سفر به لحاظ مسائل امنیتى به صورت مخفى و اعلام نشده انجام میافت، دهها تن از کسانى که در محوطه و سالن فرودگاه حضور داشتند به دادن شعار پرداختند. یاسر عرفات که به سختى توانست از میان گروه‌هاى استقبال‌ کننده بگذرد، پس از خوش‌آمدگویى نمایندگان ایرانى، گفت: «انسان، وقتى که به منزل خودش می‌‌آید، احتیاج به اجازه ندارد، امروز یکى از روزهاى بزرگ پیروزى مسلمانان جهان است. انقلاب ایران براى فلسطین یک پیروزى بزرگ است. وقتى وارد فضاى هوایى تهران شدم، احساس کردم که به فضاى بیت‌‌المقدس وارد شده‌‌ام. ایران و امام خمینى نشان دادند که امت ما (مسلمانان) هیچ گاه سر فرود نخواهد آورد. ایرانیان، حصارى را که بر اطراف برادران فلسطینى بود شکستند و این انقلاب بزرگ شما، ضامن پیروزى ماست. امام خمینى را، ما رهبر و معلم اول می‌دانیم. خیر به زودى از مشرق زمین خواهد آمد تا همۀ منطقه را فرا گیرد. هر چه تاریکى زیاد گردد، صبح نزدیک‌تر میشود، و ما این را با انقلاب ایران به چشم دیدیم.»

متن پیش رو مصاحبه یاسر عرفات با خبرنگاران داخلی و خارجی در تاریخ 29 بهمن 1357 پس از شرکت در جلسه هیأت دولت موقت می باشد، که به نقل از خبرگزاری پارس به حضورتان تقدیم می‌گردد:

*****

 

آقای یاسر عرفات رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین پس از شرکت در جلسه هیأت دولت موقت در ساعت 18/10 دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی و رادیوتلویزیونی با شرکت خبرنگاران داخلی و خارجی که در ساختمان نخست‌وزیری انجام گرفت به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین در آغاز این مصاحبه گفت «من خیلی شکرگزار خدا هستم که اینجا در تهران هستم. من در جاهای دیگر با بعضی از شماها ملاقات کرده‌ام، ولی مسأله مهم این است که من اینجا در دامان شما ملت قهرمان ایران شما را می‌بینم، ملتی که انقلاب عظیمی به رهبری آیت الله خمینی به پیروزی رسانده است.» رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین در ادامه سخنان خود گفت «این ملاقات ما با شما بهترین دلیل بر این است که روابط اصیل در زمینه استراتژی فرهنگی ما و شما دو ملت را به هم پیوند می‌دهد و ما و رهبری خردمندانه شما ملت‌ها را به همدیگر ارتباط می‌دهد. بزرگترین مسأله‌ای را که یک خبرنگار می‌تواند در این زمینه بنویسد و تنها وجود من در بین شما در اینجا است در تهران. تهرانِ آیت الله خمینی، نه تهرانِ شاه سابق. من در اینجا است که با شما صحبت می‌کنم. من از تهران این موضوع را اعلام می‌کنم و از همه شماها تشکر می‌کنم برای این میهمان‌نوازی که از من کردید. بالاتر ازاین میهمان‌نوازی آن روابط برادرانه اصیلی است که ما و شما مجاهدین را به هم پیوند می‌دهد. روابطی که بر اساس هدف واحد که آن مبارزه در راه نابودی دشمن مشترک است می‌باشد. من از همه شما باز هم تشکر می‌کنم و آماده هستم به هر سؤالی که بشود پاسخ دهم ولی لازم به یادآوری است که هیچ‌کس سؤال نکرده است که چرا به خانه خودت و یا به خانه برادرت آمده‌ای. باید بگویم اولین خانه من فلسطین و دومین آن ایران است.»

در این هنگام خبرنگاری سؤال کرد که برادران فلسطینی در نهضت با برادران ایرانی چقدر همکاری داشته‌اند؟ رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین گفت «ما درباره این موضوع نمی‌توانیم صحبت کنیم. روابطی که ما را به هم مربوط می‌کند روابط حسابگری نیست که الان حساب بکنیم چه مقدار ما کمک کرده‌ایم، و [در] یک مبارزه واحد اما از برادران خود سؤال نمی‌کنیم و آنها نیز از ما سؤال نخواهند کرد که چقدر کمک به یکدیگر می‌دهیم. البته کمک‌های مادی. ولی ما هر چه به آنها کمک کنیم و کمک کرده باشیم به اندازه این که آنها به ما کمک می‌کنند و کمک کرده‌اند نیست. کافی است بدانید که ما در میان شما هستیم و در بین برادران خود هستیم و بدانید که چقدر آنها به ما کمک کرده‌اند. این انقلاب یک عصر جدید و یک طلوع فصل جدیدی برای تمامی این منطقه به همراه خود آورد.»

رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین در جواب این سؤال که گفته می‌شود سفارت اسرائیل را به سازمان آزادی‌بخش فلسطین داده‌اند و آیا این سفارت به عنوان دفتر جبهه آزادی‌بخش فلسطین نامیده می‌شود یا به عنوان سفارت این سازمان در تهران و سفیر این سازمان در تهران چه کسی خواهد بود در جواب گفت «شما دفتر آزادی‌بخش فلسطین را به عنوان دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین یا سفارت این سازمان بنامید. مسأله مهم این است که این روابط بین ایران و سازمان آزادی‌بخش فلسطین نمایشگر قوی‌ترین علاقه‌ای است که نمایانگر اتحاد دو ملت و اتحاد دو انقلاب در یک ملت و در یک انقلاب است. راجع به نماینده که سؤال شده بود، نماینده من هر انقلابی و هر مجاهدی است که در ایران قراردارد.»

خبرنگار دیگری سؤال کرد آیا موازنه قدرت در خاورمیانه تغییر یافته است و سؤال دیگر این بود که آیا شما فکر می‌کنید که قوی‌تر شده باشید. در مورد موازنه قدرت رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین گفت «موازنه قدرت اصلاً از بالا به پایین آمده و به طور کلی در خاورمیانه عوض شده و ما هم احساس می‌کنیم که خیلی قوی‌تر شده‌ایم» رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین در این هنگام به سخنان برژینسکی استناد کرد که «وی گفته بود «خداحافظ  خداحافظ (پی ال او)»، چون سازمان آزادی‌بخش فلسطین در جنگ جنوب لبنان این کلمه را به کار برده بود، یعنی این سازمان تمام شده است. اما انقلابیون مسلمان ایران به رهبری آیت الله خمینی ثابت کردند که هنوز نمی‌توان به پی ال او گفت خداحافظ.»

خبرنگار دیگری سؤال کرد که نیروهای زیادی در انقلاب ایران نقش داشته‌اند و شما نام مجاهدین را بردید. رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین در پاسخ گفت «من آمدم و با حضرت آیت الله خمینی ملاقات کردم که ایشان نماینده کلیه انقلابیون ایران هستند. در ضمن در مورد به کار بردن کلمه مجاهدین غرض از بردن آن نام، انقلابیون است و کلمه مخصوص و اشاره به سازمان مخصوصی نیست. مجاهدین [یعنی] کسی که مبارزه می‌کند»

سؤال شد که گفته می‌شود بین مجاهدین وآیت الله خمینی اختلاف وجود دارد. یاسرعرفات در پاسخ گفت «شما مسایل را مانند یک میکروسکوپ از یک ذره به یک میلیون بزرگ می‌کنید. من اینجا در مقابل شما صحبت می‌کنم. در زمانی که اطلاع کامل دارم که در ایران یک رهبر واحد برای کلیه ملت وجود دارد و همه شما اعلامیه‌ها و سخنان کلیه نیروهای ملت ایران را شنیده‌اید که همه دسته‌جمعی رهبری آیت الله خمینی را تأیید می‌کنند.»

در زمینه این سؤال که تغییر رژیم ایران چه تأثیری روی دیگر کشورها خواهد داشت، یاسر عرفات گفت «بدون شک این انقلاب در کلیه منطقه اثر خواهد گذاشت. مسأله‌ای که از این مهمتر است و لازم است که شما بدانید این است که انقلاب ایران کلیه منافع امپریالیسم و حدود امپریالیست‌ها را در این منطقه و منافع استعمار را در منطقه به خطر انداخته و همان استعمار و امپریالیستی که اسرائیل را در این منطقه ایجاد کرده و به وجود آورده و آن را تقویت می‌کند، به مخاطره انداخته است.» وی اضافه کرد «ما نباید از مسایلی که این انقلاب ایران را تهدید می‌کند صحبت کنیم بلکه [باید] از مسایلی که این انقلاب را می‌سازد و به ثمر می‌رساند و بارورتر می‌کند صحبت کنیم.»

خبرنگاری سؤال کرد که شما چند روز در تهران اقامت خواهید کرد و با چه کسانی ملاقات خواهید داشت، برنامه شما چیست، که رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین در جواب گفت «این سؤال چون به مسایل امنیتی ارتباط پیدا می‌کند و من به عنوان اینکه رئیس این سازمان هستم و باید رفت و آمد من به صورتی باشد که مسایل امنیتی مورد نظر باشد، من نمی‌توانم به این سؤال جواب بدهم و دلیل آن هم این است که مدتی قبل آقای ابوحسن[سلامه] که یکی از رهبران سازمان آزادی‌بخش بود به دست صهیونیست‌ها و با کمک سازمان سیای آمریکا در بیروت ترور شد و کلمه‌ای که من می‌توانم بگویم این است که ما تاکنون کارهای زیادی کرده‌ایم و به عنوان مثال امروز ما یک جلسه رسمی بین نمایندگان سازمان آزادی‌بخش فلسطین و دولت ایران داشتیم و همچنین ما امروز با آقای دکتر یزدی و آقای سید احمد، فرزند آیت الله خمینی، به بهشت زهرا رفتیم و یک سخنرانی هم به عمل آوردیم.» رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین اضافه کرد که «ما امروز روز خود را با یک شروع مبارکی آغاز کردیم و آن این بود که با مردم خیلی زیادی در کنار امام[خمینی] روبرو شدیم و در آنجا سخنرانی هم برای مردم ایراد کردیم، چنان که به مجرد رسیدن از فرودگاه به منزل آیت الله خمینی یک جلسه بسیار مهمی با ایشان داشتیم که در این جلسه مشاورین عالی‌رتبه من و آیت الله خمینی حضور داشتند.»

خبرنگاری سؤال کرد که شما گفتید من در کشور دوم خودم هستم. این کشور دوم نفت دارد و آیا فکر می‌کنید که این نفت را به شما بدهند و آیا این نفت مورد استفاده شما هست یا خیر، که آقای یاسر عرفات در جواب گفت «از این پس یک لیوان نفت به اسرائیل و آفریقای جنوبی داده نخواهد شد». خبرنگار دیگری سؤال کرد که آیا شما انتظار دارید که نیروی هوایی[ایران] به کمک انقلاب شما بشتابند. در جواب گفته شد «ما گفتیم که ما دو انقلاب در یک انقلاب [و] دولت ملت در یک ملت هستیم، ولی این موضوع را به کامپیوتر محول می‌کنم که این موضوع را تجزیه و تحلیل می‌کند.» در جواب سؤال دیگری که یک خبرنگار پرسیده بود که آیا شما رابطه‌ای بین پیروزی انقلاب ایران و اعلام اسرائیل در مورد اینکه حاضر است سازمان آزادی‌بخش فلسطین را به رسمیت بشناسد می‌بینید یا خیر، که در جواب گفته شد «که غیر از این بیانی که دولت اسرائیل صادر و در آنجا گفته که از این پس سازمان آزادی‌بخش فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم، ازاین مهمتر سخن «دایان» است که گفته یک زلزله‌ای در منطقه آمده است و حتماً باید آنها این سازمان را به رسمیت بشناسند، و من اخطاری را نیز دریافت کرده‌ام که آن اخطار هم بی‌رابطه با پیروزی انقلاب ایران نیست و آن این است که اسرائیل تهدید کرده است که شهرهای جنوب لبنان و خیمه‌گاه‌ها[=اردوگاه‌ها] و حتی شهرهای مسکونی را بمباران خواهد کرد.»

در جواب سؤال دیگری یاسر عرفات گفت «ملت‌ها هستند که سرنوشت خودشان را تعیین می‌کنند، همان‌طوری که ملت ایران سرنوشت خود را به رهبری خردمندانه خود تعیین نمود.» در پاسخ به این سؤال که آیا این همبستگی که شما احساس می‌کنید یک همبستگی ضد نژادپرستی است و یا همبستگی اسلامی است و یا همبستگی ضد امپریالیستی است، گفت که «همه اینها یکی است. انقلاب اسلامی که در ایران به وجود آمده است و به نتیجه رسیده است ضد اختناق، امپریالیسم و ضد بردگی و به بردگی کشیدن دیگران است.»

رهبر جبهه آزادی‌بخش فلسطین در پایان این مصاحبه در مورد این سؤال که انقلاب ایران تا چه اندازه در اوضاع کشورهای مصر، اردن و عربستان سعودی می‌تواند مؤثر باشد، گفت «همان‌طوری که در اولین نامه‌ای که پس از پیروزی انقلاب ایران نوشتم و طی آن یادآور شدم، انقلاب ایران به منزله یک مسأله‌ای است که کلیه منطقه را روشن خواهد کرد.»


نشریه خبرگزاری پارس؛ 30 بهمن 1357