زندگی مهارکننده چاه‌های نفت در دوران دفاع مقدس رمان شد


2947 بازدید

زندگی مهارکننده چاه‌های نفت در دوران دفاع مقدس رمان شد

«گذر از رنج‌ها» نوشته بهزاد شیخی، رمانی است که به عملکرد مهندس حیدر بهمنی، چهره علمی دوران دفاع مقدس و مهارکننده چاه‌های نفت در این دوران می‌پردازد./
بهزاد شیخی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: کتاب «گذر از رنج‌ها» را درباره زندگی مهندس حیدر بهمنی، مدیر عامل سابق شرکت ملی حفاری ایران نوشتم. بیش از نیمی از فصل‌های کتاب به عملکرد وی در دوران دفاع مقدس می‌پردازد.

وی با بیان این‌که مهندس حیدر بهمنی، موفق به دریافت نشان لیاقت شده است، گفت: وی در مهار همه چاه‌های نفت کشور و برخی کشور‌های حاشیه خلیج فارس چون کویت، نقش با اهمیتی ایفا کرد. بهمنی همچنین در زمان جنگ تحمیلی به عنوان چهره علمی شناخته شده بود.

شیخی درباره محتوای این کتاب توضیح داد: کتاب «گذر از رنج‌ها» به فعالیت‌های این چهره علمی در زمان وقوع انقلاب اسلامی و دوران حضور او در گروه جهاد سازندگی در دفاع مقدس می‌پردازد. تاسیسات پالایشگاهی بمباران شده در دوران جنگ تحمیلی با اقدام‌های گروه تحت مدیریت مهندس بهمنی بازسازی می‌شدند تا صادرات نفت در آن دوران بحرانی لحظه‌ای قطع نشود.

وی درباره زمینه‌هایی که سبب نگارش این کتاب شد گفت: بهمنی رییس منطقه نفتی اهواز- مارون بود و من در این منطقه با وی همکار بودم. بارها پیشنهاد نگارش کتابی درباره زندگینامه‌ وی را به او ارایه دادم و در نهایت این کتاب را در مدت زمان دو سال نوشتم.

شیخی که «گذر از رنج‌ها» را در قالب رمان نوشته است، ادامه داد: کوشیدم تصویری حقیقی از او ارایه کنم تا شخصیتی دست‌یافتنی را به مخاطبانم نشان دهم. شخصیت بهمنی در این کتاب همراه با اشتباه‌ها و خدماتش به نمایش گذاشته شده‌ است.

به گفته وی، «گذر از رنج‌ها» را انتشارات زلال کوثر با شمارگان دو ‌هزار نسخه، در قطع رقعی و با جلد سخت منتشر کرده‌ است.


ایبنا