هشدار آیت‌الله گلپایگانی به ارتشبد ازهارى


هشدار آیت‌الله گلپایگانی به ارتشبد ازهارى
اشاره:

متن زیر اعلامیه آیت الله العظمی سید محمدرضا گلپایگانی خطاب به ارتشبد غلامرضا ازهاری و اخطار ایشان در مورد اعمال دولت و کشتار مردم به دست نظامیان می باشد. درباره انتشار این اعلامیه گفته شده پخش متن پیام ایشان در آن شرایط خفقان‌آور و تسلط رعب و وحشت و حکومت مسلسل و گلوله، اعجاب همگان را برانگیخت و شور و شوق مردمی را که نیازمند تقویت روحی بیشتر، از طرف روحانیون و راهگشایی مراجع تقلید بودند، دو چندان نمود و با وجود مقررات شدید منع عبور و مرور شبانه در فرصتی کوتاه، اعلامیه بر سر هر کوی و برزن نصب گردید و مردم برای به دست آوردن نسخه‌های آن بی‌تابی می‌کردند. درباره این اعلامیه حجت‌الاسلام‌ سید محمدباقر گلپایگانی -فرزند آیت‌الله‌ گلپایگانی- می‌گوید: حاج احمد آقا فرزند امام خمینی در تماس تلفنی گفتند، امام خمینی این اعلامیه را بالای سرشان نصب کرده‌اند و فرمودند:«از طرف من چندین مرتبه دست آیت‌الله گلپایگانی را ببوسید.»***متن تلگراف مرجع عالیقدر حضرت آیت‏ الله‏ العظمی آقای گلپایگانى دامت برکاته به تیمسار ارتشبد ازهارى

بسم ‏الله‏ الرحمن الرحیم

تیمسار ارتشبد غلامرضا ازهارى -تهران

(ابلغکم رسالات ربى و انا لکم ناصح امین)

برحسب وظیفه شرعیه و مسئولیت مهمى که برعهده دارم لازم دانستم به جنابعالى و تمام درجه‏‌داران و افسران و افراد ارتش تذکر دهم، باشد که این تذکرات باعث تنبّه و فکر صحیح و اتخاذ ترتیب مشروع و منطقى گردد، و در مقابل خداوند متعال و وجدان و ملت ایران و مردم آزاد دنیا بیش از این این مملکت اسلامى سرافکنده و مورد تنفر واقع نشود. (فاجمعوا امرکم و شرکاءکم ثم لا یکن امرکم علیکم غمه)

آقاى ازهارى، سلب آزادی‌هاى فردى و اجتماعى و ایجاد اختناق و سانسور و کشتار و اتلاف نفوس نه شما را بر ابقاء حکومت استبدادى توفیق می دهد و نه این ملت ستمدیده را آرام و نه مقام روحانیت را از انجام وظیفه شرعیه بازمی دارد. اگر راستى بقاء این مملکت را می خواهید با ملت عناد و لجاج نورزید و بر آتش تنفر و انزجار و اعتراض و اعتصابى که اعمال ضد اسلامى و مصالح مملکتى حکومت، آن را روشن کرده است هیزم نریزید و از راهى که منتهى به ندامت و زوال حیثیات مملکت است بازگردید، و به نداى وجدان و عقل و دین پاسخ دهید. با اسلحه‌ای که در انبارها با پرداخت میلیاردها پول ملت محروم ذخیره شده، ملت را که مالک واقعى آن است، نکشید، و به اظهار پشتیبانى بعضى اجانب که می خواهند شما را هرچه بیشتر به دشمنى با ملت برانگیزند تا مطیع فرمانشان باشید و غیر از آنها پناهگاه و پشتیبانى نداشته باشید مغرور نشوید و شخص‌پرستى را بر مصالح مملکت ترجیح ندهید.

من به شما اتمام حجت می کنم آنچه شما در مقام حفظش هستید که حتماً خواسته ملت و مصلحت مملکت نیست، مجوز این اقدامات خشونت‌بار نمی باشد. آیا نمی‌بینید که مملکت در اعتصاب است. آیا نمی دانید که دانشگاهیان و فرهنگیان و بازاریان و کارگران و کارمندان صنعت نفت و مطبوعات و جرائد و همه و همه، همکارى با نظام حاکم را خیانت به مملکت و حقوق و آزادى خود میدانند. راضى نشوید در تاریخ ثبت شود که ارتش ایران بعد از سال‏ها استراحت، ملت را هدف قرار داد و خیابان‏ها و کوچه و بازار و دانشگاه و مدارس را از خون ملتى که بودجه هنگفت ارتش را متحمل است رنگین ساخت.

آقاى ازهارى با توجه به اینکه نهضت اصیل ملت ایران براى طرد استعمار و استبداد، تمام قشرهاى مملکت را فراگرفته است، مقابله با آن با نیروهاى مسلح و کشتار صغیر و کبیر، مملکت را از بحران و ناآرامی‌ها نجات نخواهد داد و مردم به چیزى غیر از پایان یافتن حکومت استبدادى و تأمین آزادى و عدالت اجتماعى در سایه برقرارى نظام اسلامى راضى نخواهند شد. شما که بعنوان حفظ نظام مشروطه سلطنتى با مردم روبرو شده‌‏اید و افراد را به جرم مخالفت با رژیم دستگیر می‌نمائید، می دانید که نیم قرن است از جانب نظام حاکم بر این مملکت رژیم مشروطه ملغى شده و سال‏ها است که عملا ً بساط آن را برچیده‌‏اند و به رژیم دیکتاتورى و به اصطلاح شاهنشاهى که از فلسفه‏‌هاى مهم انقلاب مشروطه پایان دادن آن بود، تبدیل شده است و اسناد و مدارک و سخنرانی‌‏ها و مسافرت‏ها و اوضاع مملکت و روزنامه‏‌ها همه در این مدت گواه این است که رژیم مشروطه عملاً و رسماً و حتى اسماً الغاء شده است؛ آیا خود شما واقعاً تحت رژیم مشروطه بر مملکت مسلطید؟

بیائید بیش از این مملکت را به خطر و مردم را به جنبش وادار نسازید. معلوم است مردم این سبک حکومت و استبداد را نمی توانند هضم نمایند که این همه کشته می دهند و باز هم ایستادگى می نمایند. آیا اگر ملتى رژیم خود را بخواهد تغییر دهد، ارتش آن ملت حق دارد به عنوان معارضه و کوبیدن ملت وارد عمل شود و مردم را هدف تیر قرار دهد و به قتل‌عام تهدید نماید؟ از خدا بترسید و از راه باطل برگردید. خداوند متعال همه را به رشد و صلاح و آنچه موجب خیر و ترقى مسلمانان و طرد استعمار است هدایت فرماید.

17 ذی الحجة الحرام 98 - 27/8/1357 الگلپایگانى