در باره جایگاه علمی مرحوم دکتر جواد اژه ای

اژه‌ای به‌موقع ضرورت توجه به نخبگان و دانش‌آموزان برتر را تشخیص داد


مصاحبه با سعید سهراب‌پور رئیس هیات مدیره بنیاد مصطفی(ص)
1664 بازدید
دکتر جواد اژه ای

در باره جایگاه علمی مرحوم دکتر جواد اژه ای

مرحوم اژه‌ای در اصفهان تحصیلات ابتدایی، متوسطه و مدارج اولیه حوزه را گذراند، سپس وارد دانشگاه شد و تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تحصیل کرد. ایشان در سال ۱۳۵۳ به توصیه شهید آیت‌الله سیدمحمد بهشتی، ابتدا به آلمان و بعد به اتریش رفت و تحصیلات خود را در مقطع دکتری در رشته روانشناسی تجربی در دانشگاه دولتی وین ادامه داد و به پایان رساند. او در همان سال‌ها، انجمن اسلامی دانشجویان اروپا را فعال کرد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس تدریس کرد و مدتی رئیس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران بودند. همچنین سازمان ملی استعدادهای درخشان را سال ۱۳۶۶ تاسیس کردند و تا سال ۱۳۸۷ رئیس این سازمان بودند؛ زیرا به گفته خودشان می‌خواستند به کسی فکر و برای کسی خدمت کنند که هیچ‌کس به فکر آنها نیست یعنی نخبه‌های جامعه.

زنده‌یاد حجت‌الاسلام جواد اژه‌ای همیشه برای کمک به نخبگان و جامعه علمی آماده بود . در همین راستا ایشان بسیار به موقع، ضرورت توجه به نخبگان و دانش آموزان برتر را تشخیص داد و با تشکیل سازمان ملی استعدادهای درخشان در این زمینه گام برداشت و همین امر موجب درخشش دانش‌آموزان ایرانی در المپیادها شد.  متاسفانه در سال‌های گذشته به دلیل اقبال کمتر به این سازمان، آن‌گونه که از نتایج المپیادها انتظار می‌رفت، حاصل نشد؛ ولی اخیرا اصلاحات خوبی را شاهد هستیم.

حجت‌الاسلام جواد اژه‌ای  همچنین از پیشگامان توسعه وقف علم و فناوری و عضو جامعه خادم المصطفی(ص) بود. از جمله مهم ترین تالیفات مرحوم اژه ای می توان از  کتاب "روانشناسی از دید دانشمندان اسلامی" و "هدایت و مشورت در اسلام" یاد کرد.

پیام تسلیت مقام معظم رهبری در پی درگذشت حجت‌الاسلام اژه‌ای، عظمت خدمات ایشان را نشان می‌دهد. هر وقت از من، درباره شهید مصطفی چمران سوال می‌شد، من به عنوان کسی که دانشجویش در آمریکا بودم، می‌گفتم به پیام امام خمینی(ره) در مورد او رجوع کنید؛ در مورد حجت‌الاسلام اژه‌ای هم پیام رهبری نشان‌دهنده اهمیت  جایگاه این شخصیت علمی است.

از آنجایی که ایشان رئیس سازمان استعدادهای درخشان بودند و معمولا برگزیده‌های المپیادها برای ادامه تحصیل به دانشگاه شریف می‌آمدند، ما معمولا در برنامه‌های مختلف با هم دیدار و ارتباط نزدیک داشتیم.

حجت‌الاسلام اژه‌ای روز شنبه، ۲۴ آبان ماه جاری در ۷۲سالگی بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت و در بقعه شهدای هفتم تیر به خاک سپرده شد. آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی ضمن تسلیت به خاطر درگذشت این دانشمند مجاهد چنین نوشته‌اند: "با اندوه و تأسف فراوان خبر درگذشت عالم مجاهد جناب حجت‌الاسلام آقای دکتر جواد اژه‌ای را دریافت کردم؛ شخصیت برجسته و ممتازی که سال‌های متمادی مجاهدت‌های بزرگ و مبارک را با اخلاص و بدون اندک تظاهری عهده‌دار شد. یادگارهای فراموش‌نشدنی برای کشور و انقلاب برجای گذاشت. تشکیل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، تشکیل مدارس استعدادهای درخشان کشور، مدیریت پدرانه بر مجموعه‌های نخبگانی جوان و سازنده در دوران طلایی مدال‌آوری‌های علمی بین‌المللی از جمله‌ این یادگارهای بی‌همانند است. این مجاهد خاموش که خود برادر شهیدی عزیز و داماد شهید عالیقدر آیت‌الله بهشتی بود، بنای نخبگی و نخبه‌پروری را بر شالوده‌های محکم ایمان و انقلاب استوار ساخت و سپیدروی و سرافراز به ملاقات خداوند رحیم شتافت».


خبرگزاری ایسنا