انتقاد سرلشکر صفوی از چاپ برخی کتاب‌های خلاف واقع در حوزه دفاع مقدس


1418 بازدید

انتقاد سرلشکر صفوی از چاپ برخی کتاب‌های خلاف واقع در حوزه دفاع مقدس

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بیست و ششمین دوره تربیت استاد درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس بر تدریس حقایق و واقعیات دفاع مقدس به گونه‌ای منصفانه تأکید کرد.

صفوی که به منظور تشریح و تدریس عملیات‌های والفجر 8 و کربلای 5 در این دوره حضور یافته بود، با برشماری اهداف تدریس درس دفاع مقدس، اظهار داشت: عمق بخشی و درک ابعاد نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دوران دفاع مقدس و بیان حقایق به گونه ای منصفانه و جلوگیری از تحریف واقعیات از مهمترین دلایل برگزاری این دوره‌ها و تدریس درس آشنایی با دفاع مقدس است.

وی افزود: درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس بر نهادینه شدن فرهنگ جهاد و ایثار در جامعه تأکید دارد.

صفوی با انتقاد از چاپ کتاب‌های غیر مستند و خلاف واقع ادامه داد: متأسفانه بعضا کتاب هایی چاپ می‌شود که در آن هم طرح ریزی و فرماندهی عملیات‌ها و هم یگان‌های رزمی و پشتیبانی رزمی در عملیات‌ها اشتباه ارائه شده است. باید حقایق و واقعیات دفاع مقدس و نقش یگان های ارتش، سپاه، بسیج و جهاد سازندگی به طور منصفانه و مستند بیان گردد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به حماسه آفرینی های ارتش قهرمان در دوران دفاع مقدس، یاد و خاطره شهیدان سرافراز صیاد شیرازی، عباس بابایی و 48 هزار شهید ارتش در دوران دفاع مقدس را گرامی داشت.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه، هدف اساسی و غیر قابل تغییر هر حکومت و دولت ملتی را حفظ بقاء ملی، منافع و امنیت ملی، حفظ ارزش ها و هویت ملی و پیشرفت، رفاه و آسایش ملت دانست و خاطرنشان کرد: جنگ‌ها شدیدترین عامل تهدیدکننده اهداف فوق از جمله امنیت و منافع ملی است. جنگ ها ممکن است باعث اشغال، تجریه و حتی سقوط نظام سیاسی کشورها شوند.

این استاد جغرافیای سیاسی و نظامی پس از تشریح اهداف، ابعاد و جزئیات عملیات‌های والفجر 8 و کربلای 5 در پایان به سوالات مربیان حاضر در دوره در سه مقطع پیش از جنگ، در طول هشت سال دفاع مقدس و پس از جنگ پاسخ گفت.

این دوره توسط پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ستادکل نیروهای مسلح از 6 بهمن آغاز شده و تا 11 بهمن نیز ادامه خواهد داشت و در آن اقشار مختلف اساتید دانشگاها، فرهنگیان، پاسداران قدیمی که همگی دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، حضور دارند.

این مربیان پس از گذراندن این دوره توانمندسازی و کسب موفقیت در امتحانات مربوطه، با مدرک صادر شده از این پژوهشگاه می توانند درس 2 واحدی آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس را در مراکز آموزش عالی تدریس کنند.


فارس،