سخن نخست


846 بازدید

 تاریخ معاصر ایران همواره در پی بروز هر جنگی، شاهد جدایی بخش هایی از این سرزمین پهناور به دست بیگانگان بوده است. به گونه ای که می توان گفت در دویست سال گذشته، یعنی از زمان «فتحعلی شاه قاجار» به بعد، نزدیک به یک میلیون کیلومتر مربع از خاک ایران جدا شده است.
 اما در جریان تجاوز نظامی ارتش بعثی عراق به خاک ایران از زمین و آسمان ، متجاوزان بعثی با مقاومت همه جانبه و یکپارچه مردم تحت رهبری امام خمینی (ره) فرمانده کل قوا روبرو شدند.  با وجود پشتیبانی قدرت های بزرگ آنزمان از عراق، ارتش و سپاه و بسیج با همکاری و همدلی با یکدیگر ، موفق شدند سرفصل جدیدی از تاریخ ایران را در صفحات تاریخی به ثبت رساند.  در پایان این جنگ هشت ساله نه تنها یک وجب از خاک ایران در دست نیروهای عراقی باقی نماند، بلکه عراق به عنوان کشور متجاوز توسط «خاویر پرز دکوئه یار» دبیرکل وقت سازمان ملل  به جهانیان معرفی شد.
اکنون پس از گذشت 34 سال از آغاز جنگ ناخواسته علیه ملت ایران و 26 سال از پایان این جنگ نابرابر، تلاش کردیم دراین شماره از گذرستان از طریق  گردآوری و باز نشر مجموعه مقالات و خاطرات و موضع گیری های مقام های کشور، ضمن ادای دینی به شهدای جنگ تحمیلی  امکان آنرا فراهم کنیم تا ابعاد مختلف این حادثه تاریخ ساز و غرور آفرین  برای مخاطبان بیش از پیش فراهم گردد. 
 بدیهی است که معرفی و شناسایی عظمت و بزرگی این رویداد تاریخی، در یک نشریه الکترونیکی فراهم نمی شود زیرا این جنگ هشت ساله  از چنان پیچیدگی هایی و ابعاد مختلف برخوردار است که نمی توان تنها در یک مجموعه به همه ابعاد آن پرداخت . اما به قول مولوی :
آب دریا را اگر نتوان کشید                                           هم به قدر تشنگی باید چشید
نیازی به یادآوری نیست که با وجود آنکه تاکنون هزاران مقاله و صدها کتاب در باره جنگ عراق علیه ایران در داخل و خارج کشور به زیان های مختلف منتشر شده است ، اما بازهم بحث و تحقیق در این باب ، بیان قصه نامکرر است .
در این شماره از گذرستان تلاش شده است با عنوان بندی های پژوهشی در زمینه دفاع مقدس مردم ایران ، این امکان را در اختیار  مخاطبان قرار دهیم که سریع تر به مقالات مستند در باره حماسه مقاومت ، دسترسی پیدا کنند.
امیدواریم توانسته باشیم با این اقدام ناچیز، گام کوچکی در راستای انتقال ارزش ها و فرهنگِ ایثار و شهادت به نسل جوان کشور برداشته باشیم . از خداوند می خواهیم به همه ما توفیق دهد در راستای ثبت عظمت ایثارگری ها و از جان گذشتگی های مردم قهرمان ایران اسلامی در صحنه جهاد و مقاومت و عشق به اسلام و قرآن و کشور ، در آینده مطالب عمیق تر و دقیق تری به خوانندگان فهیم ارائه نمائیم.  
یک قصه بیش نیست غم عشق وین عجب                       کز هر زبان که می‌شنوم نامکرر است