کنفرانس بین‌المللی بررسی مداخلات آمریکا در ایران، خردادماه ۱۳۵۹


احمد سلامتیان، چهره معروف دفتر هماهنگی بنی‌صدر عصر شنبه دهم خرداد در کنفرانس خبری خود در هتل هیلتون خبر مهمی را اعلام می‌کند: پیرو توصیه یک ماه قبل امام به رئیس‌جمهور، در روزهای آتی کنفرانس بررسی مداخلات آمریکا در ایران در هتل هیلتون برگزار خواهد شد. او همچنین خبر داد مسئولان هتل هیلتون با پیشنهاد تغییر نام آن به هتل استقلال موافقت کرده‌اند. حضور هیات آمریکایی که مهمترین چهره‌ی آن، رمزی کلارک، دادستان سابق آمریکا و از مخالفین حضور کشورش در جنگ ویتنام است؛ از خبرسازترین حواشی این کنفرانس است. دولت آمریکا آنها را تهدید کرده بود که در صورت شرکت در این نشست، زندان و جریمه مالی در انتظارشان خواهد بود.

دوشنبه ۱۲ خردادماه این کنفرانس چهار روزه با پیام امام که توسط صادق قطب‌زاده وزیر امور خارجه قرائت می‌شود و حضور هیاتهای مختلف از حدود ۵۰ کشور جهان آغاز به کار می‌کند. نمایندگان مجلس، دانشمندان و روزنامه‌نگاران و فعالین ضداستعماری در قالب هیأتهای نمایندگی کشورهای مختلفی مثل اتریش، دو آلمان شرقی و غربی، لبنان، پاکستان، مالزی، مکزیک، فیلیپین، سوئد، دانمارک، اسپانیا، لهستان، شیلی، شوروی، انگلستان، هلند، عربستان، آلبانی، مجارستان، ژاپن، هند، یوگسلاوی، آرژانتین و الجزایر در این کنفرانس حضور دارند.

در این چهار روز افراد مختلفی درباره ابعاد مختلف مداخلات آمریکا در ایران سخنرانی می‌کنند که سرشناس‌ترینشان از ایران ابوالحسن بنی‌صدر، صادق قطب‌زاده و کاظم رجوی برادر رهبر سازمان مجاهدین خلق و از غیرایرانیان رمزی کلارک هستند. مهمترین اعضای هیات افغانستان برهان‌الدین ربانی، گلبدین حکمتیار، شیخ آصف محسنی و عبدالکریم صادقی هستند. سیدمحمود هاشمی شاهرودی نیز روحانی جوان عضو هیات نمایندگی عراق است. هیأت دو نفره از سوئد شامل دو نماینده پارلمان این کشور است.

۱۴ خردادماه، میهمانان کنفرانس به دیدار امام خمینی در حسینیه جماران می‌روند. قطب‌زاده با کت‌شلوار و کراواتش روی بالکن حسینیه کنار امام نشسته است. امام در سخنرانی  نیم‌ساعته‌شان به سابقه دخالتهای آمریکا و استعمار در ایران پرداخته و با اشاره به امدادهای غیبی خدا به انقلاب الهی مردم جملاتی می‌گوید که در تاریخ ماندگار می‌شود: «کی این هلیکوپترهای آقای کارتر را که می‌خواستند به ایران بیایند ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن‌ها ساقط کردند، شن‌ها مامور خدا بودند، باد مامور خداست، قوم عاد را باد از بین برد. این باد مامور خداست، این شن‌ها همه مامورند.»

 

در اینجا تصاویری از این کنفرانس ارائه می‌شود


کنفرانس بین‌المللی بررسی مداخلات آمریکا در ایران، خردادماه ۱۳۵۹ابوالحسن بنی‌صدر سخنران افتتاحیه کنفرانس بود
احمد سلامتیان، دبیرکل کنفرانس در حال سخنرانی


سیدمحمود هاشمی شاهرودی از اعضای هیات عراقی

هیأت نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین

ابراهیم یزدی و رمزی کلارک

رمزی کلارک در حال سخنرانی

هیات آمریکایی به ریاست رمزی کلارک در کنفرانس حضور یافت


هیأت نمایندگی جنبش آزادیبخش بحرین


هیات افغانستان، گلبدین حکمتیار و برهان‌الدین ربانی در تصویر دیده می‌شوند


هیات شوروی در کنفرانس
سخنرانی امام‌ خمینی در جمع میهمانان شرکت‌کننده در کنفرانس، صادق قطب‌زاده در تصویر دیده می‌شود