جنبش دانشجویی نقش ارزنده‌ای در توسعه کشور ایفا کرد


مصاحبه با خارکوهی تاریخ‌نگار انقلاب اسلامی
1673 بازدید
انقلاب اسلامی جنبش دانشجویی

جنبش دانشجویی نقش ارزنده‌ای در توسعه کشور ایفا کرد

بعد از پیروزی انقلاب دانشجویان نقش مؤثری در سازندگی و پیشرفت امور اقتصادی و اجتماعی کشور ایفا کردند.

دراوایل انقلاب با توجه به کمبود افراد متخصص و تحصیل‌کرده در نقاط مختلف، دانشجویان بومی و غیربومی با حضور در نهادهای انقلاب خلأ متخصصان را پر کردند. هزاران دانشجوی متعهد به‌خصوص بعد از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها آستین همت بالا زدند و به سازندگی و مدیریت برنامه‌های عمرانی و اجتماعی و فرهنگی کشور پرداختند.

دانشجویان در تأسیس و موفقیت نهادهای انقلابی مخصوصاً جهاد سازندگی، سپاه پاسداران، جهاد دانشگاهی، نهضت سوادآموزی، راه‌اندازی شوراهای روستایی و مراکز دیگر، به اضافه اجرای پروژه‌های اقتصادی، عمرانی، صنعتی، فرهنگی و آموزشی فعالانه نقش‌آفرینی کردند و به همین جهت، پیشرفت‌های دهه اول انقلاب در عرصه سازندگی و محرومیت‌زدایی و فرهنگی و امنیتی مدیون جنبش دانشجویی است.

متأسفانه هر وقت سخن از جنبش دانشجویی در مجامع و محافل مختلف می‌شود، به نقش سیاسی دانشجویان می‌پردازند. گویی دانشجو غیر از سیاست کار و نقش دیگری نداشته و ندارد.

خارکوهی با بیان اینکه نقش سازندگی و توسعه مداری دانشجویان در کشور مغفول و ناگفته مانده است، گفت: ضرورت دارد مجامع دانشگاهی به تحقیق و پژوهش درباره نقش‌های چندگانه جنبش دانشجویی در جامعه و در عرصه‌های مختلف بپردازند و نتایجش را در رسانه‌ها منتشر کنند.

وی بیان کرد: بنده در دهه اول انقلاب از نزدیک شاهد خدمات بی‌شمار دانشجویان متعهد در عرصه‌های مختلف بودم و می‌دانم که پیشرفت‌های دهه اول انقلاب مدیون تلاش‌ها و فداکاری‌های دانشجویان است و این روایتی است که تاکنون ناگفته مانده است.

این تاریخ‌نگار انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه یکی دیگر از نقش‌های جنبش دانشجویی حضور دانشجویان در عرصه دفاع مقدس بود، تصریح کرد: بسیاری از دانشجویان به‌عنوان رزمنده و حتی فرمانده جنگ در طول ۸ سال دفاع مقدس نقش ارزنده‌ای در پیروزی‌های جبهه جنگ ایفا کردند و هزاران نفر از آنها شهید و مجروح شدند.

جنبش‌های دانشجویی چه در مبارزات قبل از انقلاب علیه رژیم پهلوی و چه تأسیس نهادهای مختلف بعد از انقلاب، خدمت‌رسانی در مناطق محروم، امور فرهنگی و اجتماعی و امنیتی و دفاعی کشور، خوش درخشیدند و باعث افتخار ایرانیان شدند.


خبرگزار ی ایسنا