به بهانه ششم بهمن ماه 1341

هدف شاه از انقلاب سفید، اسلام زدایی و گسترش نفوذ فرهنگ آمریکایی بود


جواد منصوری
825 بازدید
دوره دوم پهلوی انقلاب سفید

هدف شاه از انقلاب سفید، اسلام زدایی و گسترش نفوذ فرهنگ آمریکایی بود

در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های پنجاهمین آغاز نهضت امام خمینی که در محل کتابخانه ملی برگزار شد، جواد منصوری در سخنانی با موضوع «بررسی علل مخالفت روحانیون با انقلاب سفید»، با اشاره به اهمیت موضوع انقلاب سفید در پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: شعارهای انقلاب سفید ظاهری زیبا داشتند، اما در بررسی شعارها باید به عملکرد گذشته شعار دهنده و اهداف او از بیان این شعار هم توجه کرد که در مورد انقلاب سفید، روحانیون این اهداف را می‌شناختند و می‌دانستند که با توجه به وعده‌های شاه به آمریکایی‌ها برای پیگیری اهداف‌شان در ایران، نمی‌توان به این شعارها اعتماد کرد.

وی افزود: ظاهرا اهداف شاه از انقلاب سفید، افزایش رفاه مردم و ریشه‌کنی بی‌سوادی بود؛ در حالی که هدف اصلی شاه اسلام‌زدایی و  گسترش نفوذ فرهنگ امریکایی در ایران بود.

منصوری با اشاره به تربیت نیروی انسانی متناسب با آن اهداف و نیز بی‌قانونی و استبداد در دوران پهلوی، گفت: وقتی که از این عوامل مطلع باشیم، دلیل مخالفت امام با موضوع رای دادن زنان و پست دادن به آنها نیز روشن می‌شود؛ زیرا خیلی‌ها این سوال را مطرح می‌کنند که چرا بر خلاف بعد از انقلاب، امام با حضور زنان در عرصه سیاسی مخالف بودند.

وی با بیان این‌که بعد از افشای ماهیت برنامه شاه توسط روحانیت، رژیم شاه در مقابل یک وضع جدید قرار گرفت، ادامه داد: شاه یا باید عقب نشینی می‌کرد یا این‌که بر اجرای این طرح پافشاری می‌کرد که با توجه به تعهدی که به آمریکایی‌ها داده بود، حالت دوم محتمل‌تر به نظر می‌رسید. بنابراین روش کجدار و مریز و مسالمت آمیز با روحانیون دیگر پاسخگو نبود. در همین راستا در روز 29 اسفند 1341 جلسه‌ای در شهربانی تشکیل و تصمیم گرفته شد تا ضرب شصتی به روحانیون نشان دهند و در همان جا برنامه حمله روز دوم فروردین به مدرسه فیضیه ریخته شد که البته بعد از انجام آن خود مبصر(رئیس شهربانی) و پاکروان رئیس ساواک آن را عملی بیهوده و اشتباه دانستند.

منصوری گفت: امام بعد از وقوع این حادثه متوجه اوضاع بودند و از آن به بعد می‌بینیم که لحن امام تندتر می‌شود و با کنار گذاشتن لحن قانونی، به طریقی براندازی را جزو برنامه‌های خود قرار دادند.

وی در پایان سخنان خود با بیان این‌که فاز براندازی 15 سال طول کشید، یادآور شد: امام بر همین اساس 15 خرداد را مبدأ انقلاب می‌دانند و این بدان معنا بود که از آن روز راه مبارزه قانونی بسته شد.


پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران