استفتائیه جمعی از عشایر و روستائیان از آیت‌الله گلپایگانی


2892 بازدید

شماره: 12315/ ه 12 تاریخ 21/8/57
از: سازمان اطلاعات و امنیت قم
به: مدیریت کل اداره سوم 312
بعدازظهر روز جارى استفتائیه خطى بدون امضاء ظاهرا از طرف [مردم] متدین عشایر و روستاها به عنوان آیت‌اله گلپایگانى و پاسخ ایشان ذیل استفتائیه مزبور با متن زیر تکثیر و توزیع گردیده است استحضارا معروض.
رئیس سازمان اطلاعات و امنیت قم. باصرى‌نیا

بسمه تعالى
محضر مقدس حضرت آیت‌اله‌العظمى آقاى حاج سیدمحمدرضا گلپایگانى مدظله العالى.
محترما خاطر مبارک را مستحضر میدارد در حال فعلى که مردم ایران با هوشیارى مراجع عالیقدر اسلام بیدار شده و علیه حکومت جبار ایران با تظاهرات و کوشش‌هاى پیگیر پشتیبانى خود را نسبت به مراجع تقلید به دنیا اعلام داشته حکومت جبار ایران ناچار با تلاش‌هاى مذبوحانه دست به تبلیغات شومى زده و مردم روستائى و عشایر را علیه این قیام تحریک کرده و چنان وانمود مینمایند که تظاهرات شهرستان‌ها منشاء دینى ندارد لذا در بعضى شهرستان‌ها جمعى را به عنوان کولى و غیره اغفال کرده و با چوب و چماق و پشتیبانى مامورین دولتى به تظاهرکنندگان حمله ور شده و هموطنان مجاهد و مبارز شهرى را که به حمایت از قرآن و اسلام و از مال و جان خود دریغ نمینمایند مورد هجوم قرار میدهند که نظیر آن در شهر کرمان و چند شهر دیگر دیده شده است. متمنى است بیان فرمائید اعمال اینگونه افراد اغفال شده در چه درجه‌اى از حرمت و نارضایتى خدا و رسول است.
از طرف متدینین عشایر و روستاها

بسم ‌الله الرحمن الرحیم
الله ولى الذین آمنوا یخرجهم من‌الظلمات الى‌النور والذین کفروا اولیاء هم الطاغوت. روستائیان و عشایر که مسلمان و معتقد به اصول و نظمات اسلام هستند و مکرر غیرت و حمیت‌دینى خود را اظهار کرده‌اند در نصرت خدا و پشتیبانى از علماء اعلام و مراجع تقلید کوتاهى نمینمایند و برادران شهرى خود را در پاسدارى از قران مجید و اعتلاى کلمه توحید تنها نمیگذارند و در این نهضت اسلامى و مبارزه با استبداد که تمام مراکز و نقاط کشور را گرفته و طلاب و دانشگاهیان و دانشجویان و فرهنگیان و بازرگانان و کارمندان موسسات دولتى و طبقات دیگر مردم در آن شرکت دارند همگام با دیگران دین خدا را یارى خواهند نمود. اطمینان داریم که اکثریت قریب به اتفاق روستائیان و عشایر با بینش و ایمانى که دارند تلقینات سوء و دعوت‌هاى شیطانى را نمیپذیرند و اگر نعوذبالله1 معدودى از آنها فریب بخورند و به حزب و ولایت طاغوت به پیوندند انزجار تنفر خود را از آنها ابراز میکنند و نخواهند2 گذاشت که عملیات ننگین آنها به نام عشایر و روستائیان در تاریخ ثبت گردد بدیهى است حمله‌هاى افرادى به نام کولى و غیره در حمایت مامورین مسلح دولت به شهرها حرام و موجب غضب خداوند قهار است. خداوند متعال همگان را از شر ابلیس مزدور استعمار حفظ فرماید والسلام على من اتبع الهدى. 5 ذیحجه 98 ـ محمدرضا موسوى گلپایگانى
در بولتن درج گردید. جهت بهره‌بردارى باستحضار رئیس دایره عملیات برسد. 23/8/57 در پرونده 9292 بایگانى شود.
 

 


استفتائیه جمعی از عشایر و روستائیان از آیت‌الله گلپایگانی