کتاب قیام ۱۲ دی گنبد و گالیکش منتشر شد


کتاب قیام ۱۲ دی گنبد و گالیکش منتشر شد

کتاب «قیام ۱۲ دی گنبد و گالیکش در سال ۱۳۵۷» به قلم غلامرضا خارکوهی و با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان در هزار نسخه منتشر شد.

غلامرضا خارکوهی، تاریخ‌نگار مبارزات انقلاب اسلامی در استان گلستان که تألیف این اثر را به عهده داشته گفت: این کتاب در ۲۵۰ صفحه و در ۲ بخش و ۹ فصل تدوین شده و اولین کتاب مستقلی است که به طور مستند و تحلیلی به تاریخ مبارزات مردم گنبد و گالیکش  علیه رژیم پهلوی، مخصوصاً به تشریح قیام مردم مسلمان منطقه در روز ۱۲ دی سال ۵۷ می‌پردازد.

وی با بیان اینکه این اثر با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان به چاپ رسیده است، افزود: برای تدوین این اثر یک سال وقت گذاشته‌ام و آن را به صورت علمی امّا روان و مستند نگاشته‌ام تا مطالعه آن برای اقشار مختلف آسان باشد.

خارکوهی گفت: برای غنای بیشتر این کتاب، هم از خاطرات شفاهی شاهدان عینی واقعه ۱۲ دی سال ۵۷ استفاده شده و هم اسناد و تصاویر تاریخی دوران انقلاب در گنبد و گالیکش آورده شده و مطالب با استفاده از مطالعات پیمایشی و اسنادی مورد تجزیه و تحلیل تاریخی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه قیام ۱۲ دی گنبد و گالیکش مظلوم واقع شده و در تاریخ ایران روایتی است که ناگفته مانده، گفت: واقعه ۱۲ دی سال ۵۷ یکی از رویدادهای مهم تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی در کشور است که در سال ۵۷ در شهر کوچک گالیکش واقع در انتهای شرقی استان گلستان اتفاق افتاد و آن روز مردم مؤمن شهر گنبد کاووس با تجمع در مسجد تُرک آباد گنبد، راهی گالیکش شدند تا از مردم انقلابی این شهر- که مورد هجوم چماقداران شاهدوست قرار گرفته بودند- دفاع نمایند. اما هنگام بازگشت مورد رگبار مأموران ژاندارمری حکومت پهلوی قرار گرفتند و ۷ نفر شهید و ده‌ها نفر هم مجروح شدند.

این تاریخ نگار یادآور شد: منطقه گنبد کاووس از نظر تاریخ سیاسی ظرفیت بالایی دارد و اگر نهادهای مردمی و دولتی کمک کنند می‌توانم علاوه بر کتاب ۱۲ دی، کتاب دیگری نیز در باره نقش مردم منطقه در انقلاب و دفاع مقدس تألیف نمایم.

گفتنی است غلامرضا خارکوهی از نویسندگان حوزه تاریخ انقلاب اسلامی است که تاکنون ده‌ها کتاب و صدها مقاله از وی توسط ناشرانی مثل مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حوزه هنری، بنیاد شهید، کنگره شهدا، و نشر عروج به چاپ رسیده و کتاب ۱۲ دی بیست و هفتمین جلد از آثار او در این زمینه است.


خبرگزاری مهر