جلیقه مظفرالدین شاه در راه بازگشت به ایران


2482 بازدید

جلیقه مظفرالدین شاه در راه بازگشت به ایران

موزه مجلس شورای اسلامی، جلیقه‌ای را که بیش از ۱۲۰ سال قبل به افتخار سفر مظفرالدین شاه قاجار به پاریس، دوخته و به او اهدا شده بود، خریداری کرد.

علی ططری، مدیر مرکز اسناد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر گفت: 4 سال قبل با خبر شدیم یکی از مجموعه داران اسنادی، جلیقه ای متعلق به مظفرالدین شاه قاجار را در مجموعه خود نگهداری می کند، در مذاکراتی با ایشان موفق شدیم، امسال موافقت وی را کسب کرده و این لباس را برای افزودن به کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی خریداری کنیم.

وی بدون اعلام رقمی که دو طرف در مورد خرید و فروش این لباس بر سر آن توافق کرده اند، تاکید کرد: این جلیقه به افتخار سفر مظفرالدین شاه به پاریس دوخته و به وی اهدا شده اما از آنجا که اندازه شاه قاجار نبوده، از سوی او مورد استفاده قرار نگرفته و لذا تقریبا می توان گفت سالم است.

مدیر مرکز اسناد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس گفت: این جلیقه به زودی به موزه مجلس شورای اسلامی تحویل داده خواهد شد و ان شاءالله در مکانی مناسب برای بازدید عموم به نمایش گذارده می شود.

خبر دیگر از مرکز اسناد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس، این که مجموعه اسناد نفیس خاندان یک تاجر معروف شیراز در دوره قاجار خریداری و به این مجموعه افزوده شده است.

ندا شهماری، مسئول واحد فراهم آوری مرکز اسناد کتابخانه مجلس با اعلام این خبر گفت: مجموعه اسناد شرعی بی نظیری از دوره قاجار شامل مصالحه نامه، اجاره نامه، وکالت نامه و غیره در ارتباط با خانواده حسینعلی تاجر شیرازی معروف به صراف توسط مرکز اسناد خریداری و به آرشیو این مرکز افزوده شد. این اسناد مجموعا مشتمل بر ۷۴۵ برگ سند است که در یکی از جلسات اخیر شورای سیاستگذاری و ارزشیابی منابع اسنادی کتابخانه مجلس، خریداری شد.

 


خبرگزاری مهر