زندان اوین 6 روز پس از پیروزی انقلاب


1871 بازدید

در حالی که از ۶ روز پیش تاکنون ده‌ها مهندس الکترونیک – خاک‌شناس – تجسس – نقشه‌برداری و مهندس تاسیسات و ساختمان سرگرم بررسی و کاوش برای کشف زندان زیرزمینی اوین هستند، تاکنون توفیقی درباره اسرار این زندان مخوف که شکنجه‌گاه هزاران تن از افراد این ملت است، به دست نیاورده‌اند. گروه تخریب و انهدام مین‌ها که سرپرستی آن با سرگرد منوچهری می‌باشد، با همکاری پرسنل تیپ ۲۳ نیروهای هوابرد (کلاه‌سبزها) موفق شده‌اند تاکنون بیش از ۳۰۰ مین را در اطراف و تپه‌های زندان اوین منفجر کنند. سرگرد منوچهری در گفت‌وگوی کوتاهی به عبدالعظیم هاشمی خبرنگار کیهان گفت: از ۳ روز قبل تاکنون قسمت‌های غربی، شمال غربی و شمال پاک شده و بیش از ۳۰۰ مین منهدم و یا خنثی شده است. او افزود: مین‌های منهدم شده و یا خنثی شده ۴ نوع و به اوزان مختلف بوده که سبکترین آن‌ها ۲۰۰ گرم و سنگین‌ترین‌شان ۷۵۰ گرم بوده است که با توجه به اینکه هر گرم ماده منفجره در نقطه انفجار معادل ۷۰۰ کیلو بر هر سانتیمتر مربع فشار وارد می‌کند، روشن است که در صورت برخورد این مین‌ها به انسان چه وضعی به وجود خواهد آورد. گروه‌های ردیاب – تاسیسات – تجسس – برق و الکترونیک و سایر گروه‌ها با تلاش فوق‌العاده‌ای سرگرم بررسی هستند.

 روز گذشته دستگاه‌های ردیاب محلی را در فاصله ۵۰ متری درب ورودی به زندان کنار جاده آسفالته ردیابی کرد و نشان داد که این منطقه زیرش خالی است. بلافاصله یک دستگاه حفاری با ده‌ها مته بزرگ آماده شد و در همان محل شروع به حفاری کردند. به گفته آقای مخلصی عضو کمیته اعزامی از مسجد حضرت ابوالفضل تا فاصله ۴/۵ متری زمین بتون آرمه بوده و در فاصله ۵ متری به آهن ضخیمی برخورد کرده‌اند، چون مته الماس موجود نبود پیشروی متوقف شد و به دنبال مته الماس رفتند. یکی از مهندسین الکترونیک نیز گفت: سیستم‌های الکترونیک که مورد استفاده این زندان قرار گرفته از مدرن‌ترین سیستم‌های الکترونیک است. این سیستم‌ها مربوط به کارخانه‌های معروف امریکایی والترکید – ال – اس – ای ویوگن است. سالن تیراندازی زندان که مخصوص تمرین‌های ماموران ساواک می‌باشد نیز از مدرن‌ترین سالن‌های تیراندازی است که در دنیا نظیر ندارد و خصوصیت آن این است که سیستم‌های حفاظتی و مینی کامپیوتر به آن‌ها دستور تیراندازی می‌دهد – در موقع تمرین – در یک لحظه چندین آدمک از جای خود ظاهر می‌شود که مامور باید فقط به سوی هدف که تصویر مقوایی یک چریک است تیراندازی کند و این برای آمادگی ماموران ساواک برای تیراندازی فوق‌العاده موثر بوده است.

 در آشپزخانه اشرافی زندان اوین با چند خانم که مشغول طبخ غذا برای افراد کمیته امام و سایر کسانی که برای انجام کارهای جاری در زندان هستند، برخورد کردم. آن‌ها درب یکی از سردخانه‌ها را باز کردند و با نشان دادن بیش از ۱۰۰ رأس لاشه گوسفند که در سردخانه یخ‌زده بود گفتند ببینید این انبار گوشت مصرفی ساواکی‌هاست. در سردخانه‌های دیگر هزاران جعبه تخم مرغ و انواع کنسروها دیده می‌شد، یکی از آن‌ها گفت: با توجه به دیگ‌های اتوماتیک و مدرنی که در این آشپزخانه موجود است، و تاسیساتی که در این آشپزخانه به کار رفته است به جرأت می‌توان گفت: قریب ۱۲۰ میلیون تومان صرف این آشپزخانه شده است. بعد یک آشپزخانه دیگر را نشان داد که در محوطه روبازی قرار داشت و چند دیگ سیاه شده روی اجاق‌های دستی مشاهده می‌شد، گفت: این آشپزخانه زندانیان است و این آشپزخانه مدرن نیز متعلق به ماموران دژخیم رژیم می باشد .


روزنامه کیهان۲۹ بهمن ۱۳۵۷