بازخوانی حکم ارتداد جبهه ملی


بازخوانی حکم ارتداد جبهه ملی

 "جبهه ملی" در خردادماه سال 60 بیانیه‌ای علیه لایحه اسلامی "قصاص" صادر کرد و  ضمن "غیرانسانی" خواندن این حکم اسلامی، هواداران خود را به راهپیمایی در مسیر خیابان انقلاب به سمت دانشگاه تهران، در بعد از ظهر روز 25 خرداد دعوت کرد.

صبح آن روز امام خمینی(ره) در میان جمعی از اقشار مختلف مردم بیاناتی ایراد کردند که موارد و نکاتی از آن، از جمله انتقاد شدید و صریح به بنی صدر، اعلام ارتداد جبهه ملی و تکلیف به نهضت آزادی در روشن کردن موضع خود و تبری جستن از اعلامیه جبهه ملی، تا آن زمان سابقه نداشت. پس از این سخنرانی صریح امام(ره)، جبهه ملی عملا از کشاندن هوادارانش به خیابان و ایجاد بلوا ناکام ماند.

امام خمینی(ره) در ابتدای بیانات خود فرمودند: «من آن چیزی که بسیار مورد تعجبم است این نیست که در اعلامیۀ جبهۀ ملی برای لایحۀ [به اصطلاح او] "غیر انسانی" قصاص، یعنی حکم غیر انسانی قرآن!، یعنی حکم غیر انسانی اسلام!، اعلامیه بدهند و مردم را دعوت کنند که ایهاالناس بیایید، در مقابل اسلام قیام کنید و استقامت کنید. من از آنها همچو توقعی داشتم و دارم. اما بعضی که اعلامیه دادند و تأیید کردند این راهپیمائی‌ها را، آیا خوانده‌‌اند این اعلامیه‌ های جبهۀ ملی را؟ دیده‌ اند، که به این راهپیمایی دعوت کرده ‌اند؟ و یکی از انگیزه‌ های آنها این است که بیایید مقابل قرآن قیام کنید؟ منتها لفظش را نگفتند، و واقعِ صریحش همین است. اگر اینها خواندند این را، غفلت کردند از اینکه این راهپیمایی برای مقابله با اسلام است؛ برای مقابله با جمهوری اسلامی است؛ و برای مقابله با حکومت اسلام است.»

امام خمینی(ره): در تمام طول سلطنت رضاخان و محمدرضا یک همچو جسارتی به قرآن کریم نشد

امام (ره) در بخشی از این سخنرانی شدیداللحن، فعالیت‌های جبهه ملی را خطرناک‌تر از اقدامات سلطنت پهلوی خوانده و فرمودند: «در تمام طول سلطنت رضا شاه و محمدرضا شاه سبّ به اسلام در کار نبوده، و جبهۀ ملی سبّ اسلام کرده است... ما با اینهایی که اظهار دوستی می‌ کنند و تیشه برداشته‌ اند و به ریشۀ اسلام می‌ زنند باید چه بکنیم؟ در تمام طول سلطنت رضاخان و محمدرضا یک همچو جسارتی به قرآن کریم نشد. مسلمان‌ها بدانند که یک راهی الآن  هست در کار، یک روشی الآن هست در کار، که به طور ناشیگری اینها نقاب راکنار زدند. آنهایی که در این راهپیمایی می‌ خواهند شرکت کنند، یا اظهار این را کردند که شرکت بکنند، یا تأیید کردند این شرکت را، یا مردم را دعوت کردند به این شرکت، اگر بدانند که محتوای این معنا چیست، وای به حال ملتی که ملی ‌هایشان این باشد، و متدینینی هم که اظهار تدین می ‌کنند، آن باشد، و سرانشان هم این.»

امام خمینی(ره): جبهۀ ملی تکلیفش معلوم است؛ آن صریحاً به ضد اسلام قیام کرده

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، ایستادگی در مقابل فعالیت‌های ضداسلامی جبهه ملی را تکلیف شرعی خود دانسته و فرمودند: «من از اول یک خَلَجانی در ذهنم حاصل می ‌شد راجع به بعضی اینها؛ لکن صبر کردم. صبر کردم و نصیحت کردم. صبر کردم، و هر وقت اینها آمدند ـ یعنی هر وقت نه ـ اما بسیاری اوقات، آنها را به مسائل اسلامی دعوت کردم؛ به عمل به قانون دعوت کردم؛ به حفظ و حراست جمهوری اسلامی دعوت کردم. کم‌ کم آن احساسِ من زیاد شد. تا وقتی که می‌ بینم آن جناح منافق در میدان است و تأیید می‌ کند. تا وقتی که می ‌بینم آن جبهه‌ ای که بر ضد اسلام است تأیید می‌ کند. [برای] من تکلیف شرعی است، تا دیگر، تأیید نکنم. مگر من می ‌توانم که یک جریانی که بر ضد اسلام و بر ضد کشور ما دارد انجام می‌ گیرد، باز ساکت بنشینم اینجا و بگویم بیایید و با شما صحبت کنم. من اگر احتمال این معنا را می ‌دادم که اینها به اسلام برگردند و به قانون اساسی که سوگند خورده‌ اند وفادار باشند و قوانین اسلام را قبول کنند، من اگر احتمال این را می‌ دادم ـ برای یک محظوری که من در آن محظور هستم، و به خود این آقایان گفتم آن محظور را ـ باز آنها را دعوت می‌ کردم و آنها را وادار می‌ کردم به اینکه با هم بنشینند و به قانون عمل کنند. لکن بسیار غفلت می‌ خواهد و بسیار ساده ‌اندیشی می‌ خواهد که ـ این گروه هایی که با هم ائتلاف کردند و این جبهۀ ملی که بر ضد اسلام می‌ خواهد راهپیمایی راه بیندازند، و ـ مسلمان‌ها هم همین بنشینند تماشا کنند که به ضد اسلام مقاله بنویسند و سبّ اسلام بکنند و حکم ضروری اسلام را «غیر انسانی» بخوانند!... جبهۀ ملی تکلیفش معلوم است؛ آن صریحاً به ضد اسلام قیام کرده.»

امام خمینی(ره): جبهۀ ملی از امروز محکوم به ارتداد است

امام(ره) در مهمترین بخش بیانات خود در رابطه با انحراف جبهه ملی و کافر شدن آنان فرمودند: «می‌ گویید که قصاص، این قانون واضح اسلام، این قانون ضروری اسلام، این قانونی که قرآن به آن تصریح کرده است، این قانونی که مصلحت و امنیت کشور را تأمین می‌ کند، شما این را یک قانون غیر انسانی می ‌دانید. شما از ریشه‌ هایتان خراب بودید! ... اینکه کسی بگوید حکم خدا غیر انسانی است، اسلام غیر انسانی است، این کافر است.»
بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی همچنین از نهضت آزادی‌ها خواستند تا موضع خود را درمورد جبهه ملی مشخص کنند. ایشان ضمن مرتد اعلام کردن جبهه ملی خطاب به نهضتی‌ها فرمودند: «جدا کنید حساب [خودتان] را از مرتدها. اینها مرتدند. جبهۀ ملی از امروز محکوم به ارتداد است.»

به دنبال این سخنرانی قاطعانه امام خمینی(ره)، مردم در اجتماعات پرشکوه خود توطئه راهپیمایی را که از طرف جبهه ملی اعلام شده بود،‌خنثی کردند.


پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی