قایق تفریحی شاه چگونه به ایران رسید؟


1165 بازدید
محمدرضا پهلوی

آخرین روزهای بهمن ماه 1356 کشور درگیر تنشهای ناشی از کشتار 19 دی مردم قم بود، تبریزی‌ها داشتند برای برگزاری چهلم قم برنامه‌ریزی می‌کردند و ساواک هم مشغول حواشی این اتفاقات بود؛ اما دربار مشغول پیگیری امور دیگری بود.

شاه یک قایق تفریحی جدید از آمریکا سفارش داده بود که باید به ایران منتقل می‌شد. بیست بهمن‌ماه هویدا در نامه‌ای به فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی نوشت «در اجرای اوامر مطاع مبارک ملوکانه، یک فروند قایق اختصاصی خریداری شده بایستی از فلوریدا در آمریکا به تهران بوسیله‌ی هواپیمای نیروی هوائی شاهنشاهی حمل و تحویل گردد.»

 24 بهمن معاون عملیاتی نیروی هوائی به دربار اعلام می‌کند با توجه به اینکه مدتی است هواپیماهای سی‌130 دیگر به آمریکا نمی‌روند، یا باید این قایق به یکی از پایگاه‌های هوایی آمریکا منتقل و از آنجا با هواپیمای بویینگ به ایران برسد، یا یک هواپیمای سی‌130 جهت این کار به آمریکا فرستاده شود. دوم اسفند در ادامه‌ی پیگیری‌ها ستاد فرماندهی نیروی هوائی به وزارت خارجه اطلاع می‌دهد که قرار است این قایق از فرودگاهی در فلوریدا به ایران منتقل شود و هواپیمای سی‌130 مدنظر روز 10 اسفند راهی آمریکا شده و ده روز بعد به ایران بازمی‌گردد.


قایق تفریحی شاه چگونه به ایران رسید؟