درگذشت حجت الاسلام جواد اژه‌ای نماینده رهبر انقلاب در امور دانشجویان اروپا و آمریکا


درگذشت حجت الاسلام جواد اژه‌ای نماینده رهبر انقلاب در امور دانشجویان اروپا و آمریکا

حجت الاسلام  دکتر جواد اژه‌ای، صبح روز شنبه 24 آبان ماه در اثر ابتلا به بیماری کرونا  در سن 72  سالگی دار فانی را وداع گفته و به برادر شهیدش پیوست. ایشان نماینده گی مقام معظم رهبر ی  در امور دانشجویان اروپا و آمریکا را برعهده داشت. 

مرحوم دکتر جواد اژه‌ای در ۵ فروردین ۱۳۲۷ در اصفهان به دنیا آمد. وی که داماد بزرگ  و پسرخاله شهید دکتر بهشتی و از طرف مادری جزو خاندان صدر بود، به جز تحصیلات حوزوی، تحصیلات دانشگاهی خودرا در رشتهٔ روانشناسی  تجربی تا دکترا در کشور اتریش (دانشگاه دولتی وین) انجام داد.

پس از پیروزی انقلاب  اسلامی در دولت مهندس موسوی ، وزیر مشاور و رییس سازمان بهزیستی و سپس معاون فرهنگی نخست‌وزیر شد. او در دهه شصت سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) را تأسیس کرد و دو دهه رییس سمپاد بود. مرحوم اژه‌ای همچنین در دولت‌های آیت الله هاشمی و حجت الاسلام خاتمی، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور بود.

بر اساس وصیت ایشان در مزار شهدای هفت تیر دفن می شود. برادر شهید ایشان (اکبر اژه ای) که از شهدای هفتم تیر بودند در اصفهان به خاک سپرده شدند و در آن زمان در محل بقعه ی شهدای هفتم تیر سنگ یادبودی برای ایشان قرار داده شد که اینک حجت الاسلام دکتر جواد اژه ای در آن محل به خاک سپرده خواهند شد.

تسلیت رهبر انقلاب درپی درگذشت حجت‌الاسلام اژه‌ ای

حضرت آیت‌ا‌لله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام جواد اژه‌ای را تسلیت گفتند.

متن پیام ایشان به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

با اندوه و تأسف فراوان خبر درگذشت عالم مجاهد جناب حجت الاسلام آقای دکتر جواد اژه‌ای را دریافت کردم؛ شخصیت برجسته و ممتازی که سال‌های متمادی مجاهدت‌های بزرگ و مبارک را بااخلاص و بدون اندک تظاهری عهده‌دار شد. یادگار‌های فراموش‌نشدنی برای کشور و انقلاب برجای گذاشت.

تشکیل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، تشکیل مدارس استعداد‌های درخشان کشور، مدیریت پدرانه بر مجموعه‌های نخبگانی جوان، و سازنده در دوران طلائی مدال‌آوری‌های علمی بین‌المللی از جمله‌ی این یادگار‌های بی‌همانند است.

این مجاهد خاموش که خود برادر شهیدی عزیز و داماد شهید عالیقدر آیت‌الله بهشتی بود بنای نخبگی و نخبه‌پروری را بر شالوده‌های محکم ایمان و انقلاب استوار ساخت و سپیدروی و سرافراز به ملاقات خداوند رحیم شتافت. اینجانب با تأسف عمیق به همسر گرامی و صبور و فرزندان عزیز و دیگر منسوبان و بازماندگان ایشان و نیز عموم جامعه‌ی نخبگانی کشور تسلیت عرض می‌کنم. رحمت و مغفرت الهی را برای آن مرحوم مسألت می‌نمایم.

سیّدعلی خامنه‌ای

99/۸/24


گزیده از خبرگزاری های مختلف