نمایشگاه کتاب از امروز میزبان مردم است


2484 بازدید

نمایشگاه کتاب از امروز میزبان مردم است

نمایشگاه کتاب تهران از امروز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت کار خود را به صورت رسمی آغاز خواهد کرد و پذیرای علاقه‌مندان کتاب است.

بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح دیروز با حضور حسن روحانی رییس جمهوری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید عباس صالحی رییس نمایشگاه افتتاح شد اما بازدید برای عموم از امروز چهارشنبه آغاز و تا ۲۶ همین ماه ادامه خواهد یافت. نمایشگاه امسال از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب در مصلی امام خمینی (ره) میزبان علاقه مندان کتاب است.

در این رابطه رییس کمیته روابط عمومی نمایشگاه کتاب با اشاره به افزایش استقبال از نمایشگاه گفت: 2450 ناشر داخلی در 2160 غرفه و بیش از 2800  ناشر خارجی کتاب‌های خود را در نمایشگاه امسال در معرض دید علاقه مندان قرار داده‌اند. همچنین بر اساس آمار اعلام شده، در نمایشگاه بیست وهشتم بیش از ۳۰۰ هزارعنوان کتاب داخلی و ۱۶۵ هزار کتاب خارجی عرضه خواهد شد.

محرومیت 35 تاشر از حضور در نمایشگاه

همچنین مدیرکمیته نظارت بر نشر داخلی و رسیدگی به تخلفات ناشران گفت: ۳۵ ناشر که در دوره گذشته نمایشگاه مرتکب تخلف شده بودند در نمایشگاه کتاب امسال حضور نخواهند داشت. وی افزود: هر ساله به منظور صیانت از حقوق ناشران حرفه‌ای هیات رسیدگی به تخلفات در زمان برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شکل می‌گیرد.

وی گفت: سال گذشته با مرور آیین نامه مربوط به رسیدگی به تخلفات ناشران، ۲۱ مورد که شامل بیشترین تخلفات می‌شد اصلاح گردید. این ۲۱مورد، مواردی بود که هیات باید به عنوان تخلف احتمالی ورود می‌کرد . در این رابطه  بالغ بر ۸۰ رای در هیات رسیدگی به تخلفات در مدت ده روز برپایی نمایشگاه بیست وهفتم کتاب تهران صادر شد و به همین نسبت برای ناشران متخلف آرایی صادر گردید.

مدیرکمیته نظارت بر نشر داخلی و رسیدگی به تخلفات ناشران درباره آراء صادره گفت: برخی از ناشران در‌‌‌همان ایام برپایی نمایشگاه به جمع آوری موارد تخلف شده پرداختند، برخی منجر به تعطیلی یک یا دو روزه غرفه‌هایشان گردید، برخی به شرکت نکردن در نمایشگاه‌های استانی جریمه شدند و جریمه برخی هم این شد که در نمایشگاه امسال حضور نداشته باشند.

وی با بیان اینکه امسال ۳۵ ناشر متخلف در نمایشگاه حضور ندارند افزود: قرار شد این ناشران یکسال در نمایشگاه حضور نیابند تا هم نظم و انظباط برقرار شود و هم از تخلفات جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه ناشران حرفه‌ای کمترین تخلفات را در نمایشگاه داشتند گفت: عمده‌ترین تخلفات صورت گرفته در نمایشگاه بیست وهفتم، عرضه کتب غیر از نشر خودشان بود.

وی افزود: فصل الخطاب در حوزه کتاب و نمایشگاه کتاب ، قوانین و آیین نامه‌های بالادستی است که به تایید شورایعالی انقلاب فرهنگی رسیده است.

کتاب در باره داعش

یکی از ناشران شرکت کننده در نمایشگاه کتاب به نام «عماد فردا» با عناوین متعددی از تازه‌ترین آثارش از جمله رمان «پسران دوزخ فرزندان قابیل» که تصویری صحیح از گروهک داعش را به تصویر کشیده به نمایشگاه بیست وهشتم کتاب آمده است.

«پسران دوزخ فرزندان قابیل» عنوان رمانی است که «مجید پورولی کلشتری» آن را نوشته واز سوی ناشر یادشده روانه بازار کتاب شده است. این رمان در ارتباط با گروهک تروریستی داعش است و در آن یک شخصیت ایرانی به نام فاطمه برای سخنرانی به عراق می‌رود که توسط گروهک داعش اسیر می‌شود و اتفاقاتی در دل داستان برای وی می‌افتد و ... که خواندن آن تجربه‌ای متفاوت از گروهک داعش برای خواننده رقم خواهد زد و تصویری صحیح از این گروهک و جنایت‌های آنها را نشان می‌دهد. این رمان در نمایشگاه کتاب در دسترس مخاطبان خواهد بود و با قیمت 11هزار تومان عرضه می‌شود.

بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا ۲۶ اردیبهشت جهت بازدید عموم در مصلی امام خمینی (ره) برپا خواهد بود