استقبال از «چپ در ایران، حزب توده در آلمان شرقی» به روایت اسناد ساواک


1782 بازدید

استقبال از «چپ در ایران، حزب توده در آلمان شرقی» به روایت اسناد ساواک

مهدی ابراهیمی، مدیر انتشارات مرکز بررسی اسناد تاریخی با اعلام پرفروش‌ترین کتاب‌ها تا نهمین روز نمایشگاه به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: «چپ در ایران، حزب توده در آلمان شرقی» و «روزشمار استان مرکزی در انقلاب» کتاب‌های پرفروش نهمین روز بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را از آن خود کردند. 

وی با اشاره به جزییات کتاب «چپ در ایران، حزب توده در آلمان شرقی» افزود: این کتاب به روایت اسناد ساواک از دوران اقامت حزب توده در آلمان شرقی می‌پردازد. 

ابراهیمی ادامه داد: اگرچه میزان دسترسی به این منابع به رویدادهای حزبی مختلف و گاه محدود است ولی چون این گزارش‌ها برای ساواک جنبه عملیاتی داشته از برخی جهات بی بدیل است. بی تردید اگر این منابع به مذکرات پلنوم‌ها و جلسات دسترسی می‌یافتند مهم‌ترین ماخذ شناخت حزب توده اکنون در اختیار بود. اسناد این کتاب مربوط به سال‌های 1328 تا 1356 است که به صورت چینش تاریخی منظم شده‌اند.

وی با اشاره به تعداد کتاب‌های انتشارات مرکز بررسی اسناد تاریخی اظهار کرد: تعداد کتاب‌های موجود در غرفه انتشارات مرکز بررسی اسناد تاریخی 150 عنوان است و کتاب چاپ نخست این انتشارات دو جلدی «مسجدجامع تهران» به‌شمار می‌آید. 

مدیر انتشارات مرکز بررسی اسناد تاریخی با اشاره به کتاب‌های مطرح مرکز بررسی اسناد تاریخی عنوان کرد: مجموعه 51 جلدی «یاران امام به روایت اسناد ساواک» و کتاب «رجال عصر پهلوی» از کتاب‌های مطرح این انتشارات هستند. کتاب‌های «یاران امام به روایت اسناد ساواک» و «هدایای دربار» پرفروش سال گذشته انتشارات مرکز بررسی اسناد تاریخی را به خود اختصاص داده‌اند. 

وی با اشاره به جزییات کتاب دو جلدی چاپ نخست «مسجد جامع» اظهار کرد: مسجدجامع به دلیل پایگاه و جایگاهی که در نهضت تنباکو، مشروطه و در نهضت امام خمینی داشته است و اشخاص برجسته‌ای که در این مسجد حضور داشته‌اند از آغاز نهضت امام این مسجد به عنوان پایگاهی بود که ساواک به آن حساسیت ویژه‌ای داشت به حدی که این مسجد به وفور در گزارش‌های ساواک به عنوان پاتوق انقلابی‌ها اشاره شده است. به همین دلیل این اسناد از اعتبار و ارزش بالایی در شناسایی نهضت برخوردارند. 

انتشارات مرکز بررسی اسناد تاریخی در شبستان اصلی راهرو 27 غرفه 22 واقع شده است.


ایبنا