نمایشگاه تاریخ‌نگاره‌های «ایستاده در طوفان» در فرهنگسرای انقلاب اسلامی


2130 بازدید

نمایشگاه تاریخ‌نگاره‌های «ایستاده در طوفان» در فرهنگسرای انقلاب اسلامی

 فرهنگسرای انقلاب اسلامی همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطیت و ایام شهادت شیخ فضل الله نوری نمایشگاه تاریخ نگاره‌های «ایستاده در طوفان» را با موضوع مروری بر زندگی شیخ فضل‌الله نوری از ۱۴ مرداد ماه به مدت ۱۰ روز برپا می‌کند.
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم، این نمایشگاه از مجموعه نمایشگاه‌های «منتظر بصیر» است که با همکاری بنیاد فرهنگی مهدی موعود استان تهران در قالب بیش از 40 تاریخ نگاره، به مرور مجاهدت‌های شیخ فضل الله نوری در مسیر تأسیس عدالتخانه تا مشروطه و مشروعه می‌پردازد.
در این تاریخ نگاره‌ها به نقش شیخ در مبارزات مردم برای تأسیس عدالتخانه، نقش انگلیس در تغییر خواست مردم و تلاش‌های این شهید برای مشروعه ماندن مشروطه اشاره دارد. آخرین تابلوی این مجموعه به شهادت شیخ فضل الله نوری اختصاص یافته است.
مراسم اختتامیه این نمایشگاه و آیین نکوداشت شیخ فضل‌الله نوری بیست و سوم مرداد همزمان با روز مقاومت اسلامی در نگارخانه فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.
شیخ فضل‌الله نوری از نخستین عالمان اسلامی بود که به نقشه استعمار در جهت اسلام‌ز‌دایی و جایگزین کردن حکومت لائیک تحت پوشش مشروطه و قانون اساسی پی‌برد و کوشش کرد تا اجازه ندهد ملی‌گرایی به جای اسلام‌گرایی بنشیند و به نام آزادی و دموکراسی‌، بی‌بند و باری غربی در جامعه اسلامی حاکم شود. وی دهم مرداد 1288 هجری شمسی در مسیر مقاومت در این مسیر به شهادت رسید.


خبرگزاری تسنیم