دعوت از شاعران 24 کشور به کنگره شعر مقاومت بین الملل اسلامی


2325 بازدید

دعوت از شاعران 24 کشور به کنگره شعر مقاومت بین الملل اسلامی

تهران - دبیر علمی چهارمین کنگره شعر مقاومت بین الملل اسلامی گفت : 30 شاعر از 24 کشور در این دوره از کنگره حضور خواهند داشت.
 
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ،« بهروز اثباتی » روز دوشنبه در نشست خبری با بیان اینکه تمامی تلاش ما مستند ساختن یک حقیقت ادبی در جهان با عنوان ادبیات مقاومت است افزود : امروز مدل مقاومت در دنیا تغییر کرده و برای خود ادبیاتی خاص خلق کرده است.

وی افزود : امروز با جسارت اعلام می کنیم که ادبیات مقاومت اسلامی در سطح جهان متولد شده و به بلوغ لازم رسیده است.

اثباتی اضافه کرد : استقال شاعران و اهالی قلم در آنسوی مرزها نشان از این دارد که این ادبیات جای خود را پیدا کرده است و قطعا در آینده با استقبال بیشتری روبرو خواهد شد.

دبیر علمی کنگره در مورد تعداد شاعران و کشورهای شرکت کننده در این دوره اظهار داشت : 30 شاعر از 24 کشور در این دوره حضور دارند که از کشورهای فلسطین ، سوریه ، اردن ، عراق ، یمن ، عربستان ( شیعه نشین قطیف )، کویت ، بحرین ، عمان ، مصر ، تونس ، الجزایر ، مغرب ، لیبی ، سودان ، افغانستان ، هندوستان ، تاجیکستان ، پاکستان ، ارمنستان ، روسیه و احتمالا شاعرانی از انگلستان و آلمان حضور دارند. 22 نفر از استادان زبان و ادبیات فارسی و شاعران از ایران نیز میهمان کنگره خواهند بود ، 5 شاعر از استان خوزستان در این کنگره شعر خوانی خواهند کرد.

وی توضیح داد :بسیاری متقاضی حضور در این کنگره بودند اما به دلیل وضعیت موجود در کشورشان و برخی محدودیت های ایجاد شده برای این افراد از حضور در رویداد یادشده بازماندند.

اثباتی ترکیب هیات علمی این کنگره را مرکب از هفت نفر دانست و گفت : سه نفر از کشورهای یمن، مصر و لبنان و 4 نفر از ایران در این ترکیب حضور دارند .

اثباتی در ادامه به ارائه آماری از آثار رسیده به کنگره پرداخت و افزود : در بخش شعر 1160 اثر فارسی ، 9 شعر محلی کردی ، 102 شعر عربی ، 3 شعر انگلیسی ، 9 شعر ترکی از شعاری داخلی و خارجی به این دوره ارسال شده است.

همچنین در بخش مقاله 36 مقاله فارسی ، 6 مقاله عربی و یک اثر به زبان انگلیسی برای کنگره ارسال شده، در بخش یادداشت ادبی نیز 14 اثر و در بخش پایان نامه نیز 3 اثر به زبان فارسی و اثر به زبان عربی به دست ما رسید.

وی در مورد برپایی مراسم افتتاحیه و اختتامیه کنگره و برنامه های جنبی آن اظهار داشت : افتتاحیه این برنامه روز شنبه 10 آبان ماه ساعت 8:30 در استان قم در یکی از مراکز علمیه و در جوار حرم حضرت معصومه (س) خواهد بود ،دو برنامه شعر خوانی در جمع طلاب خارجی نیز از برنامه های این روز است .

وی گفت : روز یکشنبه برای شرکت کنندگان در کنگره، سه نشست علمی در دانشگاه های امام صادق (ع) ساعت درنظر گرفته شده که دلیل انتخاب این مکان ظرفیت های موجود است.

اصول و ویژگی های ادبیات مقاومت ، آسیب ها و چالش های ادبیات مقاومت و رسانه و این نوع ادبیات عناوین نشست هایی است که اثباتی بدان اشاره کرد.

همچنین سه برنامه شعر خوانی در استان البرز ، دانشگاه الزهرا (س) و یکی از نواحی بسیج برگزار خواهد شد . عصر دوشنبه 13 آبان ماه ساعت 14:30مجموعه برج میلاد میزبان مراسم اختتامیه خواهد بود.

به گفته اثباتی ، قرار است از سه کتاب در حوزه شعر ، مقاله و یک اثر ترجمه ای رونمایی شود.

دبیر علمی کنگره مقاومت با ابراز امیدواری از اینکه در دوره های آتی این رویداد در خارج از ایران صورت گیرد افزود : ادبیات مقاومت به جغرافیا و محیط خاصی تعلق ندارد و نتیجه مقاومت در طوا تاریخ و انقلاب اسلامی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد میزان بودجه اختصاص داده شده برای این کنگره و اینکه حمایتی از سوی نهادها و سازمان های مرتبط صورت گرفته است گفت: تنها بنیاد حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس و بنیاد روایت در این زمینه همکاری کردند، البته حقوق این ماه کارمندان مجموعه نیز به این امر اختصاص پیدا کرده است.

وی بودجه برگزاری این برنامه را 400 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: به دلیل مشکلات سهمیه ارزی نداشتیم و 120 میلیون تومان هزینه تهیه بلیت میهمانان خارجی شده است .

اثباتی دلیل پراکنده برگزار کردن برنامه های کنگره را ظرفیت های موجود در این مراکز و مجموعه ها دانست و گفت : ما بدنبال جذب مخاطب سفارشی نیستیم ، تهران ظرفیت برپایی این نوع برنامه ها به لحاظ حضور مخاطب را ندارد ، برخی مخاطب فروشی می کنند. اما برای حضور کم اما ارزشمند اهمیت بیشتری قائل هستیم .


ایرنا