امام خمینی (ره)


1290 بازدید

روح الله موسوی خمینی، در سال 1280 شمسی و در سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) در خمین به دنیا آمد، پدرش به نام آیت الله حاج آقا مصطفی که برای تبلیغات اسلامی از خمین خارج شده بود، در مسیر جاده تهران اراک به دست عوامل رضا شاه به شهادت رسید در زمان شهادت، فقط هشت یا نه ماه عمر داشت.
از این به بعد، مادر امام و عمه‏اش که خانم دانشمندی بود و برادرش آیت الله سید مرتضی پسندیده، که ده سال از امام بزرگتر بود، سرپرستی امام را بر عهده گرفتند.
بیش از پانزده سال از عمر امام خمینی نگذشته بود، که عمه‏اش از دنیا رفت، و چند ماه بعد، مادرش نیز چشم از جهان فرو بست. امام با اینکه با از دست دادن عزیزانش، دچار رنجها و ناکامیها شد، هیچگاه خود را نباخت و در سایه اعتماد به نفس، به کوشش در راه تکامل و پیشرفت تحصیل علم و کسب فضائل پرداخت.
امام تا سن هیجده سالگی نزد برادرش تحصیل کرد و بعد به اصفهان، اراک و قم رفت و از محضر استادان علوم اسلامی استفاده کرد. او در سن بیست و پنج سالگی به درجه بالای اجتهاد رسید.
زندگی امام طوری بود، که همه اطرافیان شیفته نظم و دقت در درس و زندگی و همه شؤن او گردیدند. او در انجام وظائف و تکالیف اسلامی جدی بود، حتی در کارهائی که با خطرهای حتمی روبرو بود، امام پیشقدم بود.
امام در مقابل انحرافهای دستگاه سلطنتی بدون هیچ ترس و واهمه‏ای فریاد بر می‏آورد و جنایات دولت طاغوت را افشاء می‏کرد. او در مقابل همه تهدیدهای شاه فرمود:
من اکنون قلب خود را برای سرنیزه‏های مأمورین شما حاضر کرده‏ام، ولی برای قبول زورگوئیها و خضوع در مقابل جبارهای شما حاضر نخواهم بود.
سرانجام با دستگیری امام و تبعید ایشان به ترکیه و عراق به مدت پانزده سال، با اراده و خواست خداوند، انقلاب شکوهمند اسلامی به دست پرتوان این مرد الهی پایه ریزی شد و جهان را تحت تأثیر عمیقی قرار داد.
امام خمینی تنها به تأسیس جمهوری اسلامی ایران اکتفا نمی‏کرد، بلکه او درصدد جهانی کردن اسلام، به عنوان تنها مکتب نجات بخش بشریت بود و در این راه به موفقیتهای چشمگیری دست یافت، که آثار آن را در همه کشورهای اسلامی و غیر اسلامی مشاهده می‏کنیم.
از امام خمینی تألیفات و آثار فراوان علمی و فقهی هم به یادگار مانده، که تعدادی از آنها بدین ترتیب است:
1. تحریر الوسیله در 2 جلد
2. مکاسب المحرمه در 2 جلد
3. کتاب البیع 5 جلد.
4. مختصر الاحکام.
5. رساله عملیه
6. ولایت فقیه.
7. جهاد اکبر.
8. چهل حدیث
9. استفتا آت 2 جلد
10. صحیفه نور 22 جلد، مجموعه پیامها، اعلامیه‏ها و سخنرانیهای از سال 1342 تا 1368.

امام خمینی در شامگاه سیزدهم خرداد 1368 هجری شمسی ساعت بیست و دو و بیست دقیقه در تهران زندگی را به درود گفت و در جوار «بهشت زهرا» مزار شهیدان انقلاب اسلامی آرمید.