«آخرین آواز قو» روایتی تاریخی از زندگی شیخ فضل‌الله نوری/ پخش در شبکه نمایش خانگی


1395 بازدید

احمدجان میرزایی مستندساز از ساخت مستندی در خصوص زندگی شهید «شیخ فضل‌الله نوری» و پخش آن در شبکه نمایش خانگی خبر داد.
 
احمد جان‌میرزایی مستندساز در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس از ساخت مستند «شیخ فضل الله نوری» تحت عنوان «آخرین آواز قو» خبر داد.
وی درباره روند شکل گیری و ساخت این مستند گفت:‌ شهریور 90 این موضوع به همراه چند موضوع دیگر در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مطرح شد و بنده در موضوعات مختلفی که بررسی کردم به جایی رسیدم که موضوع «شیخ فضل الله نوری» را پیگیری کنم. جذابیت اصلی کار کردن در مورد شیخ فضل الله این است که موضوعش هنوز هم زنده است بلکه ما هنوز در محافل مختلف شاهد بحث و گفت‌و‌گوهای مختلفی درباره این بزرگوار هستیم.
 
وی افزود: در اصل وقایع مشروطه که به دوران شیخ فضل الله برمی‌گردد وقایعی است که تاریخ 100 سال بعدی جمهوری اسلامی را رقم زد و به قولی شناخت‌های مختلف را شکل داد.
جان‌میرزایی ادامه داد: حساسیت شیخ فضل‌الله به ریشه‌های ابتدایی جمهوری اسلامی بر می‌گردد چون شیخ فضل‌الله در اصل محصول اعتقادات اسلامی بود.
 
وی درباره روند تولید این مستند گفت: فیلمبرداری این کار به اتمام رسیده البته الان در حال بحث و مذاکره بر سر یک سری از موضوعات هستیم که این نات هم اگر رفع شود کار آماده نمایش است.
میرزایی عنوان کرد: این مستند در تهران، قم، مازندران، بلده، کجور و لاشک به مدت 2 سال فیلمبرداری شده و سفرهای متعددی به این اماکن اتفاق افتاد چون تدارک این موارد زمان بر بود. با 21 نفر از صاحب نظران در این زمینه مصاحبه کردیم که بخش های قابل استفاده در این مستند استفاده شده و تعدادی هم به دلایل مختلف موفق به ضبط مصاحبه نشدیم.
 
این مستندساز درباره رونمایی این مستند گفت: این کار در بخش سینما حقیقت پذیرفته شده و در بخش نمایش هم تصمیم گیری با مدیریت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.
میرزایی در ادامه از پخش این مستند در پخش شبکه خانگی خبر داد و گفت: این مستند به صورت دی وی دی از شبکه نمایش خانگی پخش خواهد شد.
وی در پایان تاکید کرد: در مورد شیخ فضل الله نکته‌ای است که به آن توجه نشده و یا کم توجهی شده که امیدورام در این کار به درستی اتفاق افتاده باشد. شیخ فضل الله نوری به عنوان یک عالم دین مرد سیاست نبوده است و در اصل به نوعی به تکلیف خودش عمل می‌کرد برای همین می‌بینیم که ایشان در روزگاری از ارکان مشروطه به حساب می‌آمدند و روزی هم با مشروطه مخالفت می‌کردند‌ و روزی هم شرط می‌گذارد که اگر مشروطه می‌خواهد مشروطه بماند باید مشروعه باشد تا مورد پذیرش قرار بگیرد، و این اصلی ترین نکته مستند «آخرین آواز قو» است که به تصویر کشیده شده است.


فارس