«راز درخت سیب» اثری متفاوت درباره تاریخ انقلاب/ دانشجوی فرانسوی به دنبال چرایی انقلاب اسلامی


2034 بازدید

«راز درخت سیب» اثری متفاوت درباره تاریخ انقلاب/ دانشجوی فرانسوی به دنبال چرایی انقلاب اسلامی

  وقایع انقلاب اسلامی و سلسله رویدادهایی که منجر به حادث شدن یکی از بزرگترین رویدادهای سیاسی قرن بیستم شد، همیشه از سوی گروه‌های گوناگون، نسل جوان و پژوهشگران سیاسی مورد سوال بوده است. در این عرصه مقالات و تحقیقات متنوعی با دیدگاه‌های متفاوت صورت گرفته و همین موضوع برای نسل جوان که اطلاعات درستی نسبت به آن روزگار ندارد و در طوفان گمراه کننده اطلاعات در عصر امروز، اگر مورد راهنمایی قرار نگیرد، راهش را پیدا نخواهد کرد.

در روزگاری که کتاب‌های گوناگونی در ارتباط با وقایع انقلاب اسلامی نوشته شده یافتن کتابی که حقایق را بیان کرده باشد و به روشی تحلیلی پاسخی به برخی نظریات مرتبط با انقلاب بدهد، کم است. از همین رو گروه کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، در راستای معرفی کتاب خوب و با توجه به سالروز رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره)، اقدام به معرفی کتابی با موضوع انقلاب با رهبری امام روح‌الله (ره) نموده است.

کتاب «راز درخت سیب» که دفتر نشر معارف آن را منتشر نموده است، کتابی است که به خوبی و با استفاده از بیان داستان و به سبک فیلم‌نامه‌ وقایع و سوالاتی پیرامون انقلاب اسلامی و دلایل موفقیت انقلاب به رهبری امام (ره) را برای خواننده بازگو نموده است. این کتاب بیش از آنکه پاسخ دهد، پرسش می‌سازد. پرسش‌هایی که دغدغه بسیاری افراد از طیف‌های مختلف چون: حامیان، ناراضیان و مخالفان است و همگی در این دعوا و جدال حضور دارند و همگی به جدال اندیشه در پای درخت سیب فرا خوانده شده‌اند.

«راز درخت سیب» ماجرای زنی فرانسوی است که برای نگارش تز دکتری در رشته علوم سیاسی از دانشگاه سوربن پاریس عازم تهران می‌شود و تحقیقات خود پیرامون دلایل شکل‌گیری موج مردمی انقلاب به رهبری امام (ره) را آغاز می‌نماید. او به همراه همسرش که خبرنگار و مستندساز است راهی ایران شده است.

اصلی‌ترین سوالی که این کتاب درصدد پاسخگویی به آن است، مسئله نقش امام خمینی (ره) در لباس یک طلبه و ایستادن ایشان در برابر قدرت‌های آن روز است. به طرق مختلف و از راه‌های گوناگون سعی شده در این کتاب به نقش محوری امام در این کتاب اشاره شود. در بخشی از کتاب «راز درخت سیب» آمده است: «آیت‌الله خمینی قدرت آن را دارد که ایران را به حرکت در آورد و به قیام برانگیزد، این قدرت مسلما ناشی از تسلط و اقتدار وی بر افکار مردم ایران است. اقتداری که پس از تبعید وی از ایران به جای آن که کم شود ده برابر شده است.»

«راز درخت سیب» با زبانی روان و بدون تکلف، مخاطب را با رویدادهایی نظیر تشکیل ساواک، کمیته مشترک ضد خرابکاری، سرکوب‌ها و کودتاهایی که نظام در برابر جریان‌هایی چون فداییان اسلام، جبهه ملی و ...، شکنجه‌های زندانیان سیاسی، وادادگی‌های رژیم پهلوی در برابر اربابان غربی، کشتار 15 خرداد، وقایع میدان ژاله و ... آشنا نموده است.

نکته جالب و در خور اهمیت و توجه کتاب «راز درخت سیب»، سرنخ دادن به آن دسته از مخاطبانی است که  ممکن است با مطالعه این کتاب علاقمند به مطالعه بیشتر در زمینه وقایع انقلاب اسلامی شوند، است و این در حالی است که در این کتاب مخاطب با موضوعات، آشنایی اجمالی پیدا خواهد کرد و اگر اهل مطالعه اضافه نباشد نیز موضوعات به اندازه کافی روشن و واضح است. اشاره به جنایت های ساواک و ایجاد فضای خفقان‌آور ناشی از شکنجه‌های ساواک مخاطب به ویژه نسل جوان را با این موضوع آشنا می‌کند. «ساواک برنامه‌اش کشتن مخالفان با درگیری مصنوعی بود، چرا که 25000 تومان جایزه برای هر کشته، در آن زمان مبلغ کمی نبود. پرداخت این مبلغ از سال 53 به طور رسمی اجرا می‌شد که این مسئله سبب افزایش میل ساواکی‌ها برای کشتن مخالفان بود.»

از نکات در خور توجه، ارجاع دادن متن قصه به خواننده برای مراجعات بعدی به کتاب‌های مرتبط است، علاوه بر این به نوعی ترویج کتاب‌خواندن در جای جای این کتاب به چشم می‌خورد که این اثر می‌تواند در زمره آثار ترویجی به حساب بیاید. معرفی کتاب‌های تاریخی به منظور استفاده به عنوان منبع مطالعاتی نکته درخشان سطور «راز درخت سیب» است.

از دیگر نقاط قوت این کتاب نحوه پرسش و پاسخ در شکل‌گیری داستان است. در مقاطعی از داستان که نمایانگر کلاس درس دانشگاه است دانشجویان با طرح پرسش های متفاوت و در یک فضای چالشی دغدغه‌ها و سوالات مرتبط با انقلاب اسلامی و سال‌های منتهی به انقلاب را مطرح کرده و استاد آنها با یک سعه صدر مثال زدنی، پاسخ پرسش‌های دانشجویان را داده و همراهی می کند.

اشاره به هزینه‌های هنگفت و ریخت و پاش‌های بی‌حد و حصری که در رژیم پهلوی صورت می‌گرفته، در کتاب «راز درخت سیب» مورد اشاره قرار گرفته است. «در سال 1350چیزی حدود پانصد میلیون دلار هزینه برگزاری جشن‌ تاجگذاری خاندان پهلوی شده بود و این درحالی بود که قیمت هر بشکه نفت 1/8 دلار بوده یعنی معادل فروش بیش از 250 میلیون بشکه نفت.»

معرفی شخصیت‌های انقلابی و غیر انقلابی که هرکدام نقشی در جریان وقایع دهه 50 بر عهده داشته در لابلای کتاب از دیگر ویژگی‌های «راز درخت سیب» است. با وجود اینکه، کتاب از نظر ویرایشی و جمله‌بندی و تکنیک‌های ادبی دارای ضعف‌هایی است، اما از نظر محتوایی و ایده خلق آن اثری در خور توجه است. اسم این کتاب اشاره به درخت سیبی دارد که امام خمینی (ره) در فرانسه در نوفل لوشاتو زیر آن می‌نشسته و هدایت انقلاب را برعهده داشته است.

کتاب «راز درخت سیب» که اثری به قلم یعقوب توکلی بوده و دفتر نشر معارف آن را منتشر نموده است در شمارگان دوهزار نسخه با قیمت 3000 تومان در دسترس علاقمندان به کتاب است.

گروه کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس در راستای تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب در ارتباط با مطالعه و کتابخوانی اقدام به معرفی کتاب‌ می‌کند.


فارس