اعتراف نوه بختیار به جاسوسی برای سیا و موساد


2070 بازدید

«مردی که تهران را به چالش می‌کشد» یا «جاسوسی در میان اسلام‌گرایان» عناوین مطالبی است که در هفته‌نامه‌های «نوول ابزرواتور» و «اکسپرس» به مناسبت انتشار قریب‌الوقوع کتاب خاطرات جهانشاه بختیار، نوۀ شاپور بختیار، به چاپ رسیده‌اند.

 کتاب جهانشاه بختیار با عنوان «من، ایرانی، جاسوس سیا و موساد» پیش از انتشار به زبان فرانسوی سر و صدای بسیاری در رسانه‌ها و هفته‌نامه‌های فرانسه کرده است.

 به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، کتاب در اصل خاطرات «جهانشاه بختیار» یا روایت او از چگونگی جاسوس شدنش به سود سازمان‌های اطلاعات آمریکا و اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران است. نوۀ آخرین نخست‌وزیر حکومت شاه گفته است که به تلافی قتل پدربزرگش و انتقام‌گیری به این اقدام روی آورده است.

 هفته‌نامۀ نوول ابزرواتور، نوشته است که کتاب جهانشاه بختیار در بادی امر غیرقابل تصور به نظر می‌رسد. اما، روایت‌های آن آنقدر صریح و شخصیت‌های کتاب چنان واقعی هستند که جای تردیدی در مورد صحت ادعای کتاب باقی نمی‌گذارند، مضاف بر اینکه خود جهانشاه بختیار یک چمدان سند در تائید اظهاراتش دارد.

 در کتابش جهانشاه بختیار توضیح داده که چگونه با خرید پاسپورت ایرانی‌اش از سفارتخانۀ جمهوری اسلامی در بحرین به عنوان بانکدار و سرمایه‌گذار به زادگاهش بازمی‌گردد و موفق می‌شود پس از چند ماه تلاش با مدیر یکی از بنیادها مرتبط شود. در این بنیاد که ده درصد بودجۀ ایران را به سرمایه‌گذاری در صنایع و بخش‌های مختلف از جمله ذوب فلزات و پتروشیمی اختصاص می‌دهد، جهانشاه بختیار خود را به عنوان فردی علاقمند به سرمایه‌گذاری در طرح‌های اقتصادی ایران معرفی می‌کند.

 بختیار گفته است که اطلاعات ارزشمندی در مورد سپاه پاسداران، تکنولوژی‌های ارتباطی آنان و یک کارخانۀ هواپیماسازی در اختیار سازمان اطلاعات آمریکا گذاشته است. بختیار گفته است که در فاصلۀ سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ برای سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل در داخل ایران جاسوسی کرده و در این چارچوب اطلاعاتی از بانک مرکزی ایران را در اختیار موساد قرار داده است.