ظلم‌ستیز بودن آیت‌الله خامنه‌ای، دلیل علاقه‌ مردم هند به ایشان است


1742 بازدید

ظلم‌ستیز بودن آیت‌الله خامنه‌ای، دلیل علاقه‌ مردم هند به ایشان است

سعیدحیدر فعال قرآنی کشور هند گفت: امام خمینی به عنوان رهبر آزاده جهان که ایران را از چنگال امپریالیسم آزاد کرد برای مردم هند به الگو تبدیل شده است. امام خامنه‌ای نیز راه ایشان را ادامه داده و ظلم‌ها را محکوم می‌کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بخش قرآن و فرهنگ بین‌الملل بیست و یکمین نمایشگاه قرآن کریم میزبان نمایندگانی از کشورهای مختلف اسلامی و غیراسلامی است. محمد سعید حیدر، پژوهشگر قرآنی هندی و نماینده کشور هند در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: امام خمینی(ره) اولین رهبر انقلاب‌های اسلامی در سراسر جهان بود. مردم هندوستان مردم عاطفی هستند. آن‌ها کسی را که برای آنها کاری می‌کند به او علاقه‌مند می‌شوند. امام خمینی(ره) آزادی واقعی را برای آنها به ارمغان آورد به همین دلیل بسیار به ایشان علاقه دارند.
نماینده مردم هندوستان در نمایشگاه قرآن مردم ایران و هند را از لحاظ فرهنگی بسیار نزدیک به هم توصیف و تشریح کرد: انقلاب ایران به رهبری امام خمینی(ره) و انقلاب هند به رهبری گاندی شباهت‌های زیادی با هم دارند. هر دو انقلاب آزادی را برای مردم و کشورشان به وجود آورد. قبل از این دو انقلاب مردم هر دو کشور تحت فشار بودند و فرهنگ آنها قربانی فرهنگ غرب بود. مردم هندوستان به عنوان اینکه امام خمینی توانست ندای آزادی را در جهان طنین انداز کند به انقلاب اسلامی، مردم ایران و امام خمینی(ره) علاقه‌ای وافر دارند.
وی درباره علاقه‌اش به انقلاب اسلامی ایران گفت: زمانی که در ایران انقلاب اسلامی رخ داد ما در هندوستان بودیم. پدر من یک روحانی بود و به امام و انقلاب بسیار علاقه داشت و در مورد انقلاب و امام خمینی صحبت‌هایی می‌کرد که باعث شد تا ما به انقلاب اسلامی ایران علاقه‌مند شویم. در زمان کودکی ما افرادی از ایران به هندوستان می‌آمدند و در مورد جنگ ایران و عراق که تمام کشورهای منظقه و کشورهای غربی علیه ایران متحد شده بودند صحبت می‌کردند و درباره موفقیات معنوی رزمندگان ایران صحبت می‌کردند. این عامل هم باعث شد تا علاقه من به کشور ایران دو چندان بشود.
محمد سعید حیدر تاثیرگذاری فرهنگ غرب بر کشورش را تایید و تصریح کرد: هندوستان سرزمینی است که از فرهنگ‌های گوناگون و مختلف تشکیل شده است. این کشور سال‌های سال مستعمره انگلیس بوده و این مسئله موجب شده تا انگلیسی‌ها بتوانند فرهنگ خودشان را در برخی از زمینه‌ها به کشور هند تحمیل کنند؛ اما این کشور پایه‌های فرهنگ ملی  خودش را توانسته حفظ کند. البته در برخی از موارد همچون سینما، فرهنگ غربی توانسته تا حدودی تسلط پیدا کند. در زمینه فرهنگ کلی جامعه نیز علمای مسلمان بسیار به این نکته تاکید دارند که مردم فرهنگ خودشان را حفظ کنند و سبک زندگی دینی حاکم بشود، کارهایی انجام شده اما نیاز به کارهای بیشتری نیاز است تا سبک زندگی مردم مسلمان برپایه دین خودشان شکل بگیرد.
نماینده مردم هند در نمایشگاه قرآن جوانان و نوجوانان را قشری دانست که از لحاظ فرهنگی آسیب پذیر هستند و افزود: پیاده کردن  فرهنگ قرآنی در جامعه در قالب‌های مختلف امکان پذیر است. جوانان و نوجوانان بسیار تاثیرپذیر هستند باید بتوانیم قالب‌هایی را به جوانان و نوجوانان عرضه کنیم تا دین اسلام برای آنها جذابیت داشته باشد البته متاسفانه سینما به عنوان یکی از قالب‌های تاثیرگذار در هندوستان در دست مسلمانان نیست و این سینمای امروز هند نمی‌تواند فرهنگ اسلامی را ترویج دهد. همچنین باید در مناظقی که شیعیان و غیر شیعیان زندگی می‌کنند باید فرهنگ و تمدن اسلامی را به آنها عرضه و معرفی کنیم زیرا همانطور که می‌دانیم فرهنگ و تمدن اسلامی شرایط بهتری نسبت به سایر فرهنگ‌ها دارد و انسان را به سعادت می رساند.
وی در رابطه با تاثیرگذاری فرهنگی ایران بر مردم هندوستان گفت: فرهنگ ایران از آنجایی که فرهنگ اسلامی است توانسته مردم هندوستان اعم از مسلمان و غیر مسلمان را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از شعارهای امام خمینی طرفداری از مظلوم در هر جای عالم بود. این فرهنگ اسلامی است. به همین دلیل هندوها و هم مسلمانان به فرهنگ مردم ایران علاقه دارند و این فرهنگ می تواند بر مردم هند تاثیر گذار باشد.
محمد سعید حیدر علاقه مردم هند را به رهبر انقلاب اینگونه توصیف کرد: امام خمینی به عنوان رهبر آزاده جهان که ایران را از چنگال امپریالیسم آزاد کرد برای مردم هند به الگو تبدیل شده است. بعد از ایشان امام خامنه‌ای راه امام خمینی(ره) را ادامه دادند به همین دلیل مردم از او نیز به نیکی یاد می‌کنند، به خصوص اینکه اگر در کشوری هر چند دور افتاده باشد ظلمی به مردم بشود ایشان سریعا آن را محکوم می‌کنند همین باعث شده تا مردم هند به ایشان علاقه‌مند شوند.


خبرگزاری تسنیم