«کومـــله» در نمایشگاه کتاب تهران


3257 بازدید

«کومـــله» در نمایشگاه کتاب تهران

جدیدترین کتاب موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، در سی‌وسومین نمایشگاه کتاب بین‌المللی تهران عرضه خواهد شد.

کتاب «کومله، سازمان انقلابی زحمتکشان کردستان ایران» جدیدترین نوشته‌ی محمود نادری است که از چند روز آینده در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه خواهد شد. این کتاب بر اساس اسناد منحصر به فرد تاریخی، در 15 فصل و نزدیک به ششصدصفحه به بررسی زمینه‌های شکل‌گیری کومله، تاسیس و نقش‌آفرینی این گروهک در آشوب‌های تجزیه‌طلبانه سالهای ابتدایی انقلاب و ادعای خودمختاری کردستان، روابط کومله با عراق و سرنوشت کومله و بحرانهای نظری و انشعابات آن در دهه‌های بعد پرداخته است.


 

محمود نادری نویسنده این کتاب در سخن آغازین آن می‌نویسد: «در پیشگفتار کتاب حزب دموکرات کردستان ایران که در سال 1394 انتشار یافت، نوشتم اگر مجالی پیش آید به نقش دیگر بازیگران حوادث خونبار کردستان خواهم پرداخت. اگرچه آن کتاب نیز از بیان نقش دیگر گروه‌ها خالی نیست، اما لازم بود درباره سازمان انقلابی زحمتکشان کردستان ایران که با نام اختصاری کومله شناخته شده است، پژوهشی مستقل صورت گیرد که اینک نتیجه ان در برابر شما است.»

نادری پیش از این در چندسال گذشته، چند کتاب با موضوع تاریخچه‌ی گروه‌ها و سازمان‌های مارکسیستی ایران معاصر از جمله «مائوئیسم در ایران»، «چریک‌های فدائی خلق» و «حزب دموکرات کردستان ایران» را راهی بازار نشر کرده است.