ایبنا 8 ساله شد


984 بازدید

 
نخستین و تنها خبرگزاری تخصصی کتاب در ایران امروز ( 24 آبانماه) هشتمین سال فعالیت خود را آغاز کرد. خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در تعامل با مولفان، مترجمان، ناشران و مراکز علمی و پژوهشی تازه‌ترین اخبار حوزه کتاب را تهیه و منتشر می‌کند.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این خبرگزاری سال 85 با سردبیری پدرام پاک‌آیین آغاز به کار کرد. پس از یک سال علی آقاغفار مسوولیت سردبیری خبرگزاری را عهده‌دار شد و تا بهمن‌ماه سال 91 این مسوولیت را بر عهده داشت و پس از آن محمدمهدی انصاری، مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها سردبیر ایبنا شد.

خبرگزاری کتاب در زمینه‌های گوناگون خبری مانند اجتماعی و سیاسی، دفاع مقدس، ادب و هنر، دانش و فناوری، تاریخ و جغرافیا، کودک و نوجوان، دین، اندیشه و رسانه در تعامل با مولفان، مترجمان، ناشران و مراکز علمی و پژوهشی تازه‌ترین اخبار حوزه کتاب را تهیه و تنظیم می‌کند.

اخبار داخلی و خارجی حوزه چاپ و نشر و ارایه خبرهای مربوط با کتاب ومعاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه کتاب و تمامی جشنواره‌های حوزه کتاب اعم از جایزه جلال آل احمد، پروین اعتصامی و گام اول، خبرهایی از نمایشگاه‌های گوناگون کتاب که در طول سال در ایران برگزار می‌شوند یا نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب سوژه‌های خبری این رسانه را تشکیل می‌دهند.

خبرگزاری کتاب ایران علاوه بر تهیه و انتشار خبر، به تهیه و تنظیم گزارش‌ و گفت‌وگو، بررسی و تحلیل عملکرد نهادهای گوناگون حوزه کتاب و کتابخوانی می‌پردازد. نقد کتاب از جمله بخش‌های خبرگزاری کتاب است که می‌کوشد گزیده‌ای از تازه‌ترین منشورات را با نگاهی علمی و انتقادی بررسی کند.

علاوه بر این‌که خبرنگاران ایبنا با ناشران فعال، مولفان، مترجمین و ویراستاران در ارتباط هستند و می‌کوشند از تازه‌ترین اقدامات آن‌ها در حوزه کتاب باخبر شوند، مراکز و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی و کتابخانه‌ها نیز «ایبنا» را در جریان فعالیت‌های خود نظیر مراسم نقد و بررسی یا رونمایی از کتاب قرار می‌دهند و این تعامل دو سویه که هر روز توسعه و عمق بیشتری می‌یابد، تنوع و پوشش خبری ایبنا را گسترش می‌دهد و موجب می‌شود مخاطبان بیشتری از سراسر ایران و برخی نقاط دنیا مترصد خبرهای این رسانه باشند.

اکنون اخبار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به پنج زبان فارسی، عربی، انگلیسی، اسپانیایی و ترکی‌ استانبولی در پایگاه خبری www.ibna.ir منتشر می‌شوند.

خبرگزاری کتاب ایران، نخستین خبرگزاری تخصصی حوزه کتاب است که فعالیت خود را از 24 آبانماه سال 1385 آغاز کرد. این خبرگزاری زیر نظر خانه کتاب که نهادی غیر دولتی و غیر انتفاعی است، فعالیت می‌کند.


ایبنا