رونمایی از تمبر یادبود استاد حسین بهزاد


2254 بازدید

رونمایی از تمبر یادبود استاد حسین بهزاد

به مناسبت یکصد و بیستمین زادروز استاد حسین بهزاد طی مراسمی تمبر یادبود این استاد نامدار مینیاتور رونمایی شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این مراسم همزمان با بیستمین سالگرد گشایش موزه آثار استاد حسین بهزاد با حضور تنی چند از مسئولین و هنرمندان برگزار شد.

در این مراسم، سرپرست مجموعه سعدآباد گفت: برگزاری چنین مراسمی برای معرفی هنرمندان از کارکردهای موزه هاست ،نه فقط معرفی هنر آنها بلکه معرفی اندیشه و تفکر آنها نیز جزء رسالت و کارکرد موزه ها تلقی می شود.

یوسف منصورزاده افزود: استاد بهزاد از هنرمندان دوره معاصر است که با هنر خویش توانسته تاریخ نگارگری را از عصر مانی تا عصر حاضر ارتباط دهد و پیوندی را بین نسل ها برقرار کند و این ارتباط را به آیندگان نیز منتقل کند.

مسئول موزه استاد حسین بهزاد نیز در این مراسم گفت: در سال 1371 با اهداء 287 اثر از آثار استاد حسین بهزاد مینیاتور از سوی مرحوم پرویز بهزاد به سازمان میراث فرهنگی ، طی قراردادی مشخص و معین ، مبنی بر افتتاح و تشکیل موزه ای با نام این استاد گرانقدر ، این آثار از منزل شخصی استاد لیست برداری و تحویل میراث فرهنگی شد.

طاهره شیربچه افزود: پس از دو سال یعنی در سال 1373 به مناسبت صدمین سالگرد تولد استاد بهزاد ، موزه بهزاد افتتاح و کارش را آغاز کرد و این کار و تلاش به مدت 12 سال ادامه یافت.

در ادامه مراسم استاد عباس جمالپور محقق و پژوهشگر که به عنوان یکی از مینیاتوریسیت های جهانی شناخته شده است در زمینه های مختلف هنر و انرژی هنر و همچنین در خصوص جایگاه هنری استاد حسین بهزاد و بررسی تأثیر اشعار خیام در آثار این هنرمند به سخنرانی پرداخت.

سید عبدالمجید شریف زاده مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این مراسم گفت: استاد حسین بهزاد از مهمترین اساتید نگارگری ایران است.

در پایان مراسم از تمبر یادبود استاد حسین بهزاد بمناسبت یکصد و بیستمین زاد روز این هنرمند و بیستمین سالروز گشایش موزه اختصاصی آثار این هنرمند در مجموعه سعدآباد ، رونمایی شد و از دست اندرکاران برگزاری این مراسم با اهدای لوح و هدایا تقدیر و قدردانی شد.


ical.ir