گنجینه‌ای از نشریات نفیس دوره قاجار در کتابخانه وزیری یزد


2028 بازدید

گنجینه‌ای از نشریات نفیس دوره قاجار در کتابخانه وزیری یزد

درکتابخانه وزیری یزد وابسته به آستان قدس رضوی بیش از85 هزارنسخه شامل 800 عنوان نشریات نفیس از دوره قاجار تاکنون دردسترس محققان و پژوهشگران است.  به گزارش روابط عمومی واموربین الملل سازمان کتابخانه ها ، موزه ها ومرکزاسناد آستان قدس رضوی ابراهیم حافظی کارشناس مطبوعات سازمان مذکور با اعلام این خبر اظهارداشت: وجود نشریات نفیسی همچون «ملک» و«ناصر» که دردوره پهلوی دریزد منتشر می شده اند وهمچنین نشریات بسیارقدیمی و ممتازی نظیر حبل المتین کلکته ، حبل المتین تهران، نوبهار مشهد، کاوه آلمان، کانون الشعرا و... آرشیو مطبوعات کتابخانه وزیری یزد را در کشور منحصر به فردساخته است.

وی ادامه داد: از دیگرنشریات نفیس این مجموعه می توان به دوره کامل مجله های گوهر، هنرومردم، یغما، یادگار، ارمغان، بررسی های تاریخی، انجمن ادبی صائب، هنر و معماری، درس هایی ازمکتب اسلام یاد کرد که ازمنابع مهم ادبی و تاریخی کشور محسوب می گردند.

وی با ذکر این که دوره کامل مجله" فرهنگ ایران زمین" توسط شادروان استاد ایرج افشار به این کتابخانه اهدا شده و درکمترآرشیوی درکشور موجود است افزود: نفیس ترین سالنامه های آرشیو مطبوعات کتابخانه وزیری یزد نیزنظیر سالنامه های فرهنگ یزد، پارس، دنیا، نوردانش، اطلاعات سالیانه و... دردسترس دانش پژوهان می باشد.

حافظی با اشاره به این که قدیمی ترین نشریه موجود درآرشیو مطبوعات کتابخانه مذکور روزنامه حبل المتین کلکته می باشد افزود: این روزنامه بسیار نفیس به همت سید جلال الدین حسینی کاشانی مشهور به موید الاسلام درشهرکلکته بمدت 40 سال منتشرشده و از نشریات مهم دوره قاجار و عصرمشروطه است که نسخه های آن اغلب به صورت قاچاق وارد ایران شده و خوانندگان فراوانی نیز داشته است و این درحالی است که نسخه های اصلی سال اول این نشریه بسیارنفیس به صورت چاپ سنگی (1311ق) در آرشیو این کتابخانه به چشم می خورد.

کارشناس مطبوعات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکزاسناد آستان قدس رضوی با اشاره به این که فراهم آوری نشریات دراین کتابخانه بیشتر براساس وقف و اهدا از سوی ارادتمندان به آستان ملکوتی حضرت رضا(ع) است افزود: بسیاری ازنشریات قدیم و جدید این آرشیو به همت فرهیختگان کشور و نیز فضلای یزد به کتابخانه وزیری یزد اهدا شده است . وی اضافه کرد: هم اکنون بالغ بر70 عنوان روزنامه ونشریات علمی پژوهشی برای استفاده محققان حوزه رسانه در این کتابخانه دردست تهیه و اقدام می باشد.

گفتنی است کتابخانه وزیری یزد وابسته به آستان قدس رضوی با بیش از6 هزارمترمربع فضای فرهنگی مطالعاتی شامل مخزن کتب خطی با حدود 5 هزارنسخه، مخزن کتب چاپ سنگی با بیش از8 هزارنسخه ، مخزن کتب چاپی با بیش از210 هزارنسخه، وبرخورداری از تالار محققان، تالارهای قفسه باز و تالارهای مطالعه خواهران و برادران، تالاراجتماعات، مخزن مطبوعات، سالن اینترنت، موزه بسیارغنی با صدها شیئ بسیارنفیس تاریخی وکارگاه های مرمت وصحافی آثارفرهنگی و... بابیش از20 هزارعضو یکی ازغنی ترین کتابخانه های کشور بشمارمی آید و همه روزه بسیاری ازدانش پژوهان ، دانشجویان ، دانش آموزان وعلاقمندان به کتاب وکتابخوانی ازآن استفاده می کنند.