نخستین زیارت امام پس‌از ورود به ایران


2389 بازدید

 یکی از خدام قدیمی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام می‌گوید: اولین شب جمعه پس از حضور امام خمینی (ره) در ایران مطلع شدیم حضرت امام خمینی(ره) از طریق حاج سید احمد آقا با یکی از علمای شهرری تماس گرفته و فرموده‌اند که قصد زیارت حرم مطهر حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام را دارند.
 
وی افزود: اواخر شب بود که امام خمینی (ره) همراه حاج سید احمد آقا به حرم مطهر رسیدند و از بازار حضرتی  خودرو پیاده شده و به حرم مطهر وارد شدند.
 
به محض ورود امام خمینی (ره) خدام حرم گرد ایشان جمع شدند و ادای احترام داشتند و امام نیز به آنها تفقد نمودند.
 
وی گفت: به محض ورود ایشان درهای حرم بسته شد و ایشان به زیارت حرم‌های مطهر حضرت عبدالعظیم، امامزاده حمزه و امامزاده طاهر علیهم السلام پرداختند و نماز زیارت خواندند.
 
این خادم قدیمی حرم گفت: در این حین با توجه به اینکه مردم از حضور امام مطلع شده بودند، ازدحام زیاد مردم در حرم و خیابان های اطراف حرم ایجاد شده بود به همین دلیل امام خمینی (ره) و همراهان بدون اینکه برای استراحت و پذیرایی مختصری که تدارک دیده شده بود، در حرم توقف کنند، حرم مطهر را ترک کردند.
 
مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز در گزارش مربوط به واقع 19 بهمن 1357 می‌نویسد:
 
«حضرت امام در حدود ساعت 10 شب، بدون اطلاع قبلی به اتفاق فرزندان و همراه با محافظان خویش به حرم مطهر حضرت شاه عبدالعظیم (ع) مشرف شدند. خادمان حرم که از ورود امام آگاه شده بودند، بلافاصله درهای صحن را بستند و در رواق مطهر به ایشان خیر مقدم گفتند. امام خمینی در مدخل حرم به نماز ایستادند و پس از ادای نماز و زیارت حضرت عبدالعظیم، به زیارت امام‌زاده حمزه (ع) مشرف شدند. در این هنگام، مردم که متوجه حضور امام شده بودند، خیابان‌ها را پر کردند و به دادن شعار پرداختند. خادمان حرم، حضرت آیت‌الله خمینی را از درهای مخصوص آستانه راهنمایی کرده و به اتومبیل‌شان که در مقابل صحن آماده بود، رساندند و ایشان به تهران بازگشت.»

 


فارس