روایت ناتمام سردار شهید احمد غلامی از دوران دفاع مقدس


روایت ناتمام سردار شهید احمد غلامی از دوران دفاع مقدس

کتاب روایت ناتمام احمد غلامی با عنوان فرعی از «ری تا شام»، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و تجربه‌های سردار شهید غلامی از دوران دفاع مقدس است. سردار شهید غلامی در این کتاب جنگ را از منظر خود و آن‌گونه که درک کرده روایت می‌کند.

کتاب روایت ناتمام احمد غلامی با عنوان فرعی از «ری تا شام»، به تاریخ شفاهی دفاع مقدس از زبان سردار احمد غلامی، جانشین تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) و فرمانده تیپ ۱۱۰ خاتم‌الانبیاء(ص) در دوران دفاع مقدس اختصاص دارد. سردار شهید غلامی در این کتاب جنگ را از منظر خود و آن‌گونه که درک کرده روایت می‌کند. در واقع این اثر مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، تجربه‌ها و البته قضاوت‌های شخصی وی است.

این اثر نتیجه ۱۸ جلسه گفت‌وگو مرحوم علی مژدهی با سردار شهید غلامی است که از ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴آغاز شده و تا اول اردیبهشت ۱۳۹۵ ادامه یافته است. در این کتاب درباره زندگی و فعالیت‌های احمد غلامی از تولد تا قبل از انتصاب وی به فرماندهی تیپ ۱۱۰ خاتم‌الانبیاء(ص) گفت‌وگو شده است. تاریخ شفاهی سردار غلامی با فوت ناگهانی علی مژدهی و شهادت سردار غلامی در جبهه سوریه ناتمام مانده است.

مباحث این کتاب در ۶ بخش تدوین‌شده است. بخش اول با عنوان «شکل‌گیری شخصیت و حضور در فعالیت‌های انقلابی» که شامل جلسه اول است. بخش دوم با عنوان «مهار بحران‌های امنیتی در نخستین ماه‌های انقلاب» که جلسات دوم تا چهارم را در بردارد. بخش سوم «مقاومت در خرمشهر، عملیات در بازی دراز» نام دارد که جلسات پنجم تا هفتم را شامل می‌شود. عنوان بخش چهارم «بیرون راندن متجاوز؛ از بستان تا خرمشهر» است که شامل جلسات هشتم تا سیزدهم است. بخش پنجم نیز با عنوان «ناکامی‌ها در جنوب، توفیق محدود در حاج عمران» جلسات چهاردهم تا شانزدهم را در بردارد. بخش ششم به‌عنوان بخش پایانی با عنوان «توقف در هور و ماجراهای سپاه منطقه ۱۰ (تهران)» است و جلسات هفدهم و هجدهم را شامل می‌شود.

متن کتاب ساده و روان است و در ابتدای هر جلسه چکیده مطالب بیان‌شده که برای خواننده مشخص می‌کند قرار است در این فصل چه موضوعاتی را مطالعه کند. همچنین در پایان هر فصل ضمیمه‌های مربوط به آن نیز آورده شده است. در بخش پایانی تصاویر و اسناد مربوط به دوره فرماندهی تیپ ۱۱۰، دوران پس از جنگ تحمیلی و حضور سردار شهید غلامی در عرصه نبرد با داعش در عراق و سوریه، همچنین تعدادی عکس و اسناد دیگر مربوط به دوره‌های مختلف زندگی ایشان، در ضمیمه کتاب آورده شده است. علاوه بر این در کنار این تصاویر، چند دل نوشته از ایشان گنجانده ‌شده است که ضمن بازنمایی تصویری از شخصیت این شهید، گوشه‌هایی از اندیشه وی را در مواجهه با دنیایی که در آن می‌زیسته است نشان دهد. این شهید همواره از همرزمان و دوستان شهیدش با حسرت یاد می‌کرد و پیوستن به آنان آرزوی همیشگی‌اش بود که درنهایت نیز این آرزو تحقق یافت.

در یکی از این دل نوشته‌ها می‌خوانیم: «فرماندهان ما عموماً وقتی راهی برایشان نمی‌ماند، مجبور می‌شدند بلند شوند یک جا در خط بروند. هدف آن‌ها ادای تکلیفشان بود. حالا اگر شهید می‌شدند که چه‌بهتر. خوشا به حال آن‌ها که راه شهادت را که بهترین راه است انتخاب کردند. ما که ماندیم، سرمان کلاه رفت. الآن یکسری از فرماندهان ما که پیر شده‌اند، دنبال این هستند که به سوریه یا جای دیگری بروند که حداقل با عزت بروند و در رختخواب نمیرند. من با چند نفر از این فرماندهان حرف زده‌ام. حسرت آن دوران را می‌خوردند و می‌گفتند خوشا به حال شهدا».

کتاب روایت ناتمام احمد غلامی با عنوان فرعی از «ری تا شام»، به کوشش مرحوم علی مژدهی مشتمل بر ۵۳۶ صفحه، با قیمت ۵۰ هزار تومان اخیرا  از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس روانه بازار نشر شده است.

http://www.ibna.ir/fa/doc/book/288017/


خبرگزاری کتاب ایران