سانسور جنایت آمریکا در ویتنام، در مطبوعات داخلی


2361 بازدید

ساواک و وزارت اطلاعات و جهانگردی رژیم شاه مسئول سانسور و کنترل مطبوعات در فعالیت‌های حرفه‌ای‌شان بودند و برای جلوگیری از چاپ و انتشار اخبار و گزارش‌های نشریات و رسانه‌های جمعی که باعث اعتراض متحدان غربی رژیم به ویژه امریکا، انگلیس و اسرائیل می‌گردید دو سازمان ذکر شده مطابق دستور‌العمل‌های صادره عمل می‌کردند و هماهنگی لازم بین وزارت خارجه، وزارت اطلاعات و جهانگردی، ساواک و کلانتری‌ها وجود داشت، اما گاهی اوقات به دلیل حوادث خاص این کنترل‌ها صورت افراطی به خود می‌گرفت و چندین نشریه توقیف می‌شدند. در دهه هفتاد میلادی اخبار جنگ امریکا و ویتنام صدر گزارش نشریات و رسانه‌های جهان را در برگرفته و بازار گرمی خاصی به رسانه‌ها داده بود. این واقعه از طرفی، برای مطبوعات سوژه‌های متعدد و مناسبی ایجاد نمود تا تیراژ آنان بالا برود و از طرف دیگر گرایش سیاسی نویسندگان، صاحبان نشریات و خبرگزاریها در کمرنگ یا پر رنگ نمودن اخبار و گزارش و تفاسیرشان بی‌تأثیر نبود. مطبوعات ایران در زمان جنگ آمریکا در ویتنام نیز از این قاعده کلی مستثنی نبود، با این حال رژیم با حساسیت تمام سعی می‌کرد جو مطبوعاتی را کنترل کرده تا شیرازة امور از دست‌شان خارج نگردد، اما جو بین‌المللی شدت و التهاب خاصی علیه آمریکا بوجود آورده بود و انتشار صحنه‌های قتل و کشتار زنان و کودکان ویتنامی باعث تأثر مردم جهان شده بود، لذا سانسور کامل اخبار جنگ در ایران نیز غیرممکن بود و گزارشهایی در مطبوعات ایران از جنگ چاپ و منتشر می‌شد که مثل بقیه نقاط جهان باعث تأثر و تألم افکار عمومی نسبت به مردم بی‌گناه و نفرت از آمریکا می‌گردید، به همین دلیل سفارت امریکا در تهران وارد صحنه شد و اعتراض خود را به مسئولین مربوطه اعلام و درخواست جلوگیری از چاپ و نشر اخبار جنگ ویتنام را می‌کند، ساواک نیز برای عملی شدن پیغام سفارت امریکا دستور توقیف چندین نشریه که اخبار جنگ را انعکاس می‌دادند، را صادر کرد. هدف از این مقدمه چند سند از توقیف مطبوعات توسط ساواک می‌باشد.به: دفتر ویژه اطلاعات تاریخ: 1/12/46

از: اداره اطلاعات شماره: 3606

موضوع: جلوگیری از انتشار مجلات

به موجب اعلام وزارت اطلاعات روزجاری (1/12/46) از انتشار مجلات تهران مصور، اطلاعات هفتگی و بامشاد به علل زیر جلوگیری به عمل آمده است.

1ـ مجله تهران مصور شماره 2276 مورخ جمعه (4/12/46) به علت چاپ عکس‌های ناراحت‌کننده‌ای از جنگ‌های ویتنام

2ـ مجله اطلاعات هفتگی شماره 1370 مورخه جمعه (4/12/46) به‌علت درج مطالبی درباره جنگ‌های ویتنام و عکس‌های ناراحت‌‌کننده‌ای در این مورد.

3ـ مجله بامشاد شماره 66 مورخه 1 تا 8/12/46 به علت درج مطالبی درباره دانشجویان الجزایری (در صفحه 22) و چاپ عکس‌های مهیجی از جنگ‌های ویتنام.

قرار شده مجلات مذکور پس از تعویض مطالب فوق و عکس‌های مذکور انتشار یابد.

سه نسخه نمونه مجلات فوق‌الذکر به پیوست ایفاد می‌گردد.

به: ریاست بخش 312

از: بخش 325

درباره: درج و نشر وقایع جنگ ویتنام در مجله اطلاعات هفتگی

در اجرای اوامر تیمسار مدیریت کل بدینوسیله بولتن ویژه شماره 8284/23 ـ 5/12/46 مربوط به درج و نشر وقایع جنگ ویتنام در مجله اطلاعات هفتگی جهت استحضار به پیوست ایفاد می‌گردد.

رئیس بخش 325 فردوس

بررسی‌کننده اکباتانی 5/12/46

گزارش

محترماً به عرض می‌رساند:

به طوری که استحضار دارند از چندی قبل انتشار اخبار مقالاتی علیه سیاست دول غرب در جراید قطع گردیده بود لیکن در هفته جاری این روش مجدداً تکرار گردیده کمااینکه مجلات اطلاعات هفتگی، روشنفکر، خواندنیها، تهران‌مصور ضمن چاپ‌عکسهایی از مناظر زنندهو هولناک صحنه مبارزات جنگ ویتنام مقالاتی نیز در این زمینه درج و منتشر نموده‌اند.

نظریه:

چاپ و انتشار این‌گونه عکس و تفصیلات گذشته از تخطئه نمودن سیاست دول غربی اثرات نامطلوبی در روحیه اشخاص اهل مطالعه و کسانی که با مطبوعات سر و کاری دارند به جای خواهد گذارد و افکار آنان را علیه سیاست کشورهای غربی وله مبارزین آنها برمی‌انگیزد.

تهیه‌کننده اکباتانی

رئیس بخش 324 فردوس

رئیس اداره دوم عملیات

اقدام در این زمینه از وظایف وزارت امورخارجه و وزارت اطلاعات می‌باشد ... وزارت اطلاعات روی جراید مطالعه و کنترل دارد.
 


سانسور جنایت آمریکا در ویتنام، در مطبوعات داخلی