ترجمه‌ای جدید از «دا» زیر نظر سیدحسن نصرالله


1490 بازدید

ترجمه‌ای جدید از «دا» زیر نظر سیدحسن نصرالله

آرین بیکر دبیر خاورمیانه مجله «تایم»، یکشنبه 22 تیر ماه، در اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل حوزه هنری به گفت‌وگو با سیده زهرا حسینی راوی کتاب «دا» پرداخت. در این گفت‌وگو سیده زهرا حسینی دلیل نگارش کتاب «دا» را تبلیغات منفی و جنگ نرم دشمنان نظام جمهوری اسلامی علیه ایران عنوان کرد و گفت: دولت آمریکا وقتی دید با تحمیل جنگ عراق بر علیه ایران موفق به تضعیف نظام جمهوری اسلامی نشد، تصمیم به شروع جنگ نرم گرفت. من در دفاع مقابل عراق حضور داشتم و تصمیم داشتم در جنگ نرم نیز در مقابل دشمنان بایستم و به همین دلیل خاطراتم را تبدیل به کتاب کردم.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که پیش از انتشار خاطرات انتظار چنین استقبالی از کتاب را داشته است یا خیر، اظهار کرد: فکر می‌کردم از کتاب استقبال شود، اما نه به این اندازه، البته من معتقدم اگر انسان کاری را برای رضای خداوند انجام دهد، خداوند هم به کارش رونق می‌دهد.

راوی کتاب «دا» همچنین گفت: خانمی ایرانی‌الاصل و ساکن آمریکا به ایران آمده بود و پس از خواندن کتاب، آن را به آمریکا برد تا به دانشجویانش معرفی کند. همچنین چندی پیش خانم ایرانی دیگری که ساکن فرانسه بود کتاب را خواند و بسیار به آن علاقه مند شد و تصمیم گرفت این اثر را در فرانسه ترجمه و منتشر کند.

وی ادامه داد: در رونمایی صدمین چاپ کتاب نیز هیئتی هفت نفره از لبنان ترجمه کتاب را در این کشور و زیر نظر سیدحسن نصر الله رهبر حزب الله لبنان بر عهده گرفتند.

حسینی همچنین به رونمایی تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب "دا" اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری در دیداری که با نویسندگان، پژوهشگران و کارکنان دفتر ادبیات مقاومت و پایداری حوزه هنری داشتند، فرمودند راوی کتاب "دا" هم در اینجا حضور دارند؟ و من خودم را معرفی کردم. ایشان فرمودند: «دا چطور هستند». و من هم به مادرم اشاره کردم و گفتم ایشان «دا» هستند. حضرت آقا هم با زبان عربی با مادرم حال و احوال‌پرسی کردند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تایمز مبنی بر این که آیا در هنگام دیدار با رهبر انقلاب اسلامی استرس و دلهره داشته است، خاطرنشان کرد: خیر، وقتی مقام معظم رهبری را می‌بینم همه غم هایم را فراموش می‌کنم. احساس می‌کنم جسورتر می‌شوم و دوست دارم راه شهدا را ادامه دهم و فرمان‌های آقا را اطاعت می‌کنم.

حسینی در این مصاحبه همچنین به تلاش‌هایش برای ثبت و انتشار خاطرات همسرش حبیب فرحانی‌خواه اشاره کرد و گفت: همسرم از شروع انقلاب تا هشت سال دفاع مقدس و چند سال بعد از جنگ مسئول امنیت منطقه خرمشهر بوده و شرایط بحرانی و خاصی را پشت سر گذاشته است و خاطرات نابی از آن دوران دارد.

از حاشیه‌های این مصاحبه می توان به اظهارات سیده زهرا حسینی درباره «غزه» اشاره کرد که خطاب به دبیر خاورمیانه مجله تایمز گفت: شما که در لبنان ساکن هستید به غزه هم سر بزنید و از کشتار های اسرائیلی ها گزارشی تهیه کنید. چرا که این فجایع در سکوت خبری رخ می دهد و مجامع بین المللی از کنار آن به سادگی می گذرند.

آرین بیکر نیز در پاسخ به این خواسته حسینی گفت: به تازگی گزارشی از این فجایع در مجله تایمز منتشر کرده ایم و سازمان ملل نیز اسرائیل را به خاطر جنایت‌هایش محکوم کرده است.

همچنین راوی کتاب «دا» در طول مصاحبه انتقادات صریحی به دولت آمریکا داشت که خبرنگار آمریکایی نیز اشاره کرد موضوع گفت‌و‌گو درباره کتاب است و حسینی نیز در پاسخ گفت: ما معتقدیم سیاستمان از دیانتمان جدا نیست و موضوع کتاب و انتشار آن نیز با این موضوعات بی‌ارتباط نیست.


تسنیم