روایت درمان شیمیایی‌های ایران برای دنیا


1760 بازدید

کارگردان مستند «خاطراتی برای تمام فصول» از اکران این مستند در شهرهای مختلف از جمله هیروشیما خبر داد. ۶۸ سال پیش هیروشیما توسط آمریکا بمباران اتمی شد.
سرویس فرهنگی مشرق - مصطفی رزاق کریمی، کارگردان مستند «خاطراتی برای تمام فصول» در گفت‌وگو با تسنیم از اکران این مستند در چند کشور مختلف خبر داد و گفت: «خاطراتی برای تمام فصول» چندی پیش در هیروشیما اکران شد. حبیب احمدزاده به همراهی چند نفر دیگر این فیلم را در شهرها و کشورهای مختلف اکران می‌کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه قصد ساخت فیلم سینمایی با موضوع جانبازان شیمیایی را دارد، افزود: می‌خواهم فیلم سینمایی این مستند را بسازم. الان موقعیت خوبی برای ساخت این فیلم است زیرا موضوع افرادی که از گازهای شیمیایی آسیب دیدند دائما در حال مطرح شدن است. من فیلم را فقط برای مخاطبان ایرانی می‌سازم تا بدانند چه اتفاقی برای جانبازان شیمیایی ایرانی افتاد.
 
کارگردان مستند «خاطراتی برای فصول» در تشریح نحوه ساخت این مستند گفت: نزدیک دو سال با جانبازان شیمیایی زندگی کردم. احساس کردم اشتباه بزرگی است اگر از آن دوره فیلم نسازم. همه کمک کردند و نیروهای داوطلب زیادی در این کار به من کمک کردند. با این حال کارگردانی مستند در آلمان و اتریش و انگلیس فقط با من بود. دیگر نیروهای داوطلب فعالیت‌هایی مانند ترجمه را انجام می‌دادند. با خودم گفتم بگردم و بعد از 30 سال افرادی را که از آنها تصویر گرفته‌ام بودم پیدا کنم. آنها را پیدا کردم و فیلم را ساختم.
 
«خاطراتی برای تمام فصول» مستندی پنج قسمتی به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی و تهیه کنندگی مرتضی رزاق کریمی است. این مستند ناگفته هایی از داستان درمان مجروحان شیمیایی ایرانی در کشور اتریش در دروان جنگ تحمیلی را به تصویر کشیده است. این مستند با توجه به خاطرات فیلمساز در مدت اقامتش در کشور اتریش و در کنار آلام جانبازان شیمیایی ایران ساخته شده است.


مشرق