کتاب «آیت افسون‌گری» در قم رونمایی شد


1044 بازدید

کتاب «آیت افسون‌گری» در قم رونمایی شد

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، در این مراسم که با حضور حجت‌الاسلام محمدرضا باقرزاده رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی شبهات حوزه برگزار شد، حجت الاسلام سید مهدی موسوی نویسنده این کتاب به ایراد سخن پرداخت و هدف از تدوین چنین اثری را بررسی گوشه‌ای از تاریخ انقلاب اسلامی عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه برای نگارش این کتاب 900 صفحه مطلب گردآوری شده است اظهار کرد: در کتاب آیت افسونگری زمینه‌های فکری عبدالکریم سروش و پیدایش حلقه کیان مورد بررسی قرار گرفته و این تفکرات بر اساس نظر اندیشمندانی از جمله شهید مطهری، آیت الله مصباح یزدی و آیت الله جوادی آملی پرداخته شده است.

نویسنده کتاب آیت افسون‌گری با تاکید بر اینکه باید انقلاب را با تفسیرهایی از ملاصدرا و علامه طباطبایی مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: کتاب را بر اساس روش شناسی تفکر اسلامی نوشته‌ام.

وی با اشاره به بررسی آسیب‌های انقلابیون و افراطی‌گری‌های صورت گرفته تصریح کرد: این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که نیروهای انقلاب همیشه در معرض خطر افراد و تفریط هستند.

در بخش اول کتاب آیت افسونگری پس از پرداختن به مفهوم روشنفکری این پدیده را در چهار سطح شامل روشنفکری در غرب و آثار آن در جهان اسلام، ایران و سپس جمهوری اسلامی مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش دوم این اثر به شناسایی سیر تطور فکری عبدالکریم سروش و نحوه شکل‌گیری حلقه کیان پرداخته و سیر تطور فکری حلقه کیان و کشمکش‌های روشنفکرانه در کیهان فرهنگی و نشریه کیان در دهه 1360 و 1370 موضوع این کتاب است.

این اثر می‌کوشد زنجیره روشنفکران در شرق و جهان اسلام را نیز به مخاطب نشان دهد، زنجیره‌ای که قرابت فکری زیادی با هم دارند و به طور معمول افکارشان با الگوهای بومی فاصله دارد.


فارس