رژیم صهیونیستی مسئول ربایش ۴ دیپلمات ایرانی در لبنان است


2208 بازدید

رژیم صهیونیستی مسئول ربایش ۴ دیپلمات ایرانی در لبنان است

۱۴ تیرماه، مصادف با سی و دومین سالگرد ربایش چهار دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در لبنان است و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای با گرامیداشت این روز و یاد و خاطره دیپلمات‌های ربوده شده، بر حق دولت جمهوری اسلامی ایران و خانواده این عزیزان در پیگیری مجدانه موضوع تا روشن شدن سرنوشت ایشان تاکید کرد.

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با یادآوری شرایط اشغال سرزمین لبنان توسط رژیم صهیونیستی در زمان حادثه و نقش عوامل مرتبط با این رژیم در ربایش دیپلمات‌های کشورمان و اطلاعات موجود از انتقال دیپلمات‌های ایرانی به فلسطین اشغالی، بر مسئولیت کامل حقوقی و سیاسی رژیم صهیونیستی در این زمینه تاکید می‌نماید.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تشکر از کلیه تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته از سوی دولت لبنان و برخی نهادهای مسئول بین‌المللی در پیگیری موضوع از جمله نامه ۱۳ سپتامبر ۲۰۰۸ دولت وقت لبنان به دبیر کل سازمان ملل و تایید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در خاک لبنان، از دبیر کل سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای مسئول بین‌المللی به‌ویژه صلیب سرخ جهانی درخواست نمود به وظیفه قانونی و انسانی خود در پیگیری موضوع عمل کنند.

جمهوری اسلامی ایران مجددا پیشنهاد قبلی خود در این زمینه برای تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی برای روشن شدن ابعاد این حادثه را مورد تاکید قرار می‌دهد.

وزارت امور خارجه در پایان اظهار امیدواری می‌نماید به زودی شاهد آزادی همه اسرا و زندانیان مسلمان بویژه ۴ دیپلمات جمهوری اسلامی ایران از زندان‌های رژیم صهیونیستی و تعقیب و محاکمه عوامل جنایتکار صهیونیستی در این زمینه باشیم.

چهارم جولای ۱۹۸۲ مصادف با ۱۴ تیر ۱۳۶۱ چهار دیپلمات ایرانی، سید محسن موسوی، احمد متوسلیان، کاظم اخوان و تقی رستگار مقدم در پست بازرسی «برباره» متعلق به فالانژیست‌های لبنان به اسارت گرفته شدند.


defapress.ir