درگذشت «محمدنبی حبیبی» دبیرکل حزب موتلفه اسلامی


درگذشت «محمدنبی حبیبی» دبیرکل حزب موتلفه اسلامی

محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی بامداد روز سه شنبه نهم بهمن ماه 1397  بر اثر عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت. او از مبارزان انقلابی در دوره رژیم پهلوی بود. مرحوم حبیبی بعد از استعفای مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی در سال 1383 ، به عنوان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی انتخاب شد.

محمد نبی حبیبی در سال 1324 در روستای باغخواص، ورامین به دنیا آمد. وی در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در تمامی تظاهرات ها فعال بوده و علیه رژیم ستمشاهی فعالیت های سیاسی داشت.

محمد نبی حبیبی در دانشگاه تهران در رشته  جامعه شناسی تحصیل کرد و با مدرک فوق لیسانس فارغ التحصیل شد.  مرحوم محمد نبی حبیبی همواره مقلد امام خمینی (ره) بود و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بسیاری از مناصب کلیدی خدمت کرد. از  ۱۶ شهریور ۱۳۶۰تا اردیبهشت ۱۳۶۲ استاندار خراسان بود و یکماه بعد از آن ازخرداد ماه 1362 تا دی ماه 1362 به مدت هفت ماه استاندار تهران بود.  به دلیل خدمات قابل توجه او در استانداری در سخترین شرایط جنگی از بهمن ماه  سال 1362 الی آذر ماه  1366 به مدت چهار سال مسئولیت شهرداری تهران را برعهده گرفت. در این دوران خدمات بسیاری به مردم این کلان شهر ارائه نمود. از جمله آن می توان به شروع کار احداث متروی تهران در زمان تصدی وی  اشاره کرد .

مرحوم حبیبی همچنین مدتی قائم مقام بنیاد بین المللی غدیر بود و مدیر عاملی شرکت پست جمهوری اسلامی را بر عهده داشت. از جمله دیگر مسئولیت های مهم او در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، معاون وزیر راه و ترابری، رئیس سازمان هواپیمایی کشور، معاون وزیر بازرگانی، قائم مقام رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان، رئیس ستاد اقامه نماز جمعه تهران و سرپرستی استانداری فارس و معاون سیاسی استانداری کرمان بود.

پیام تسلیت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت درگذشت آقای محمدنبی حبیبی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، در پیامی درگذشت مرحوم مغفور آقای محمدنبی حبیبی را تسلیت گفتند. متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

درگذشت مرحوم مغفور آقای محمدنبی حبیبی را به خانواده محترم و بازماندگان و دوستان و همکاران ایشان تسلیت عرض می کنم. ایشان از کارگزاران خدمتگزار نظام و فعالان صدیق عرصه‌های سیاسی و اجتماعی انقلاب بودند.

رحمت و مغفرت الهی شامل حال آن مرحوم باد ان‌شاالله.

سیّدعلی خامنه‌ای

۱۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۷


موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی